Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-33/06/PK
z 6 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-33/06/PK
Data
2006.07.06



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
akcja
objęcie (nabycie) akcji
obowiązek płatnika
opcja
opcja na akcje
opcja zakupu
płatnik
pobór podatku
zakup akcji


Pytanie podatnika
Jak w przypadku gdy spółka matka przekuje pracownikom spółki córki akcje i opcje na akcje określić moment powstania przychodu?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że 100% udziałowiec Spółki, podmiot prawa niemieckiego wprowadził plany motywacyjne w ramach których pracownicy Spółki otrzymują opcje na akcje lub obligacje, które również mogą być zamienione na akcje. Zarówno opcje jak i obligacje są imienne i niezbywalne. Spółka ponosi na rzecz podmiotu niemieckiego koszty organizacji i uczestnictwa swoich pracowników w ww. planach.

W związku z powyższym Spółka zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy po jej stronie występują jakiekolwiek obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w następujących sytuacjach:

    1. w momencie realizacji opcji na akcje/obligacji zamiennych na akcje i objęcia akcji przez jej pracowników po cenie niższej od wartości rynkowej akcji;
    2. w momencie odpłatnego zbycia akcji przez jej pracowników.

Spółka stoi na stanowisku, iż w pierwszym przypadku nie ciążą na niej obowiązki płatnika ze względu na fakt, iż po stronie pracownika nie powstaje przychód. Zaś w drugim przypadku, zdaniem Spółki, nie ciążą na niej obowiązki płatnika ze względu na fakt, iż zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych to na podatnikach ciąży obowiązek rozliczenia dochodów osiągniętych z tego tytułu.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie podziela w pełni stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Ze względu na fakt, iż podatnicy o których mowa we wniosku są pracownikami wnioskodawcy, to wszelkie dochody przez nich otrzymywane od Spółki stanowić będą co do zasady przychody ze stosunku pracy. Obowiązki płatnika w zakresie przychodów ze stosunku pracy reguluje art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.), który stanowi iż osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy. Z treści tego przepisu wynika, iż warunkiem istnienia obowiązków płatnika dla określonego podmiotu jest fakt dokonywania świadczeń przez ten podmiot na rzecz osób będących pracownikami tego podmiotu. W związku z tym w przedmiotowym stanie faktycznym na Spółce mogłyby ciążyć obowiązki płatnika jedynie w sytuacji gdyby to ona przekazywała opcje i obligacje w ramach poszczególnych programów. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika iż podmiotem przekazującym ww. świadczenia jest podmiot zagraniczny, a Spółka jest jedynie obciążana kosztami tych świadczeń w terminie późniejszym.

Również w przypadku odpłatnego zbycia akcji przez pracowników Spółki nie będą na niej ciążyć obowiązki płatnika. Wynika to z faktu, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie zbycia akcji, przewiduje takie obowiązki jedynie w przypadku odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki celem ich umorzenia. Ze względu na fakt, iż akcje nie zostały wyemitowane przez Spółkę, a przez podmiot niemiecki i to ten podmiot a nie Spółka będzie ewentualnie wypłacać wynagrodzenie za to odpłatne zbycie, to taka sytuacja nie powstanie.

Reasumując, na Spółce nie będą ciążyć obowiązki płatnika wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ze względu na fakt, iż nie jest ona podmiotem wypłacającym przedmiotowe świadczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj