Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA-415/57/2006
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IA-415/57/2006
Data
2006.06.14



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
księga przychodów i rozchodów
obniżenie ceny
podatek dochodowy od osób fizycznych
protokół
przychód z działalności gospodarczej
remanent
towar handlowy
wycena towarów
zawiadomienie


Pytanie podatnika
  1. Czy w związku z zamiarem likwidacji działalności gospodarczej można sprzedać po obniżonych cenach towary handlowe (meble), które są zbędne i gospodarczo nieprzydatne ?
  2. Czy należy zawiadomić Urząd Skarbowy o przecenie towarów i zamiarze ich sprzedaży oraz czy stosuje się w takiej sytuacji termin 14 dni ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.03.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sprzedaży po obniżonych cenach towarów handlowych, które są zbędne i gospodarczo nieprzydatne - zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) oraz przepisami wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Pana wniosku z dnia 13.03.2006r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 17.03.2006r.).


Pismem z dnia 13.03.2006r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 17.03.2006r.), które zostało przez Pana uzupełnione w dniu 28.04.2006r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z wnioskiem dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sprzedaży po obniżonych cenach towarów handlowych, które są zbędne i gospodarczo nieprzydatne.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa i handlu hurtowego meblami i drewnem, jednakże z powodów finansowych i zdrowotnych zamierza Pan zlikwidować działalność gospodarczą.
Opodatkowany jest Pan w formie zasad ogólnych (jednolita stawka podatkowa - 19%) i w związku z tym faktem prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów.
W latach 2002 -2004 w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej kupował Pan od producentów meble, które były ,, sprzedawane na eksport do Niemiec" lub ,,polskiej firmie będącej eksporterem mebli do Belgii".
Od dwóch lat odbiorcy mebli z Niemiec i Belgii przestali je odbierać i wycofali się z ich zakupu.
Ze względu na rodzaj tych mebli (są to nakładki na krzesełka dziecięce oraz meble drewniane kolorowe dla niemowląt) nie udało się Panu ich sprzedać na polskim rynku.
Przedmiotowe meble są składowane od kilku lat w magazynie i duża ich część nie nadaje się obecnie do sprzedaży.
Aby zwolnić magazyn, którego jest Pan dzierżawcą musi Pan dokonać likwidacji zalegających w magazynie mebli.
Uważa Pan, że jedyną możliwością pozbycia się tych towarów (niepełnowartościowych) jest ich sprzedaż innej firmie w cenie materiału opałowego lub jako materiału niepełnowartościowego w cenie dużo niższej od ceny zakupu.
Na tle powyższych okoliczności faktycznych zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z następującym pytaniami:


  • czy w związku z zamiarem likwidacji działalności gospodarczej można sprzedać po obniżonych cenach towary handlowe (meble), które są zbędne i gospodarczo nieprzydatne ?
  • czy należy zawiadomić Urząd Skarbowy o przecenie towarów i zamiarze ich sprzedaży oraz czy stosuje się w takiej sytuacji termin 14 dni ?


Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdził Pan, że w związku z koniecznością likwidacji działalności gospodarczej z powodów finansowych i zdrowotnych ma Pan prawo zbyć posiadane w magazynie zapasy mebli, których pomimo wielu starań w latach 2003-2004 nie udało się Panu sprzedać, po symbolicznej cenie, jaką zaoferuje Panu ewentualny nabywca.
Informuje Pan również,że mebli tych nie można sprzedać na polskim rynku ze względu na kolorystykę i przeznaczenie, zaś odbiorca eksportowy (dla którego wzory tych mebli były zastrzeżone) nie prowadzi już ich sprzedaży.
Ponieważ meble te są bezużyteczne i ich jakość pogarsza się z każdym miesiącem magazynowania, to uważa Pan,że może je sprzedać po obniżonej cenie (niższej od ceny zakupu) lub jako materiał opałowy, zwłaszcza że ponosi Pan koszty ich magazynowania, jak również inne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (tj. opłaty za telefon oraz składki ZUS).
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.
W pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie handlu, przecena towarów jest zjawiskiem powszechnie spotykanym.
Przepisy podatkowe nie ograniczają podatników w zakresie stosowanych cen.
Powody obniżki cen są różne np. koniec sezonu,uszkodzenia towaru,zbliżający się termin upływu ważności,utrata wartości rynkowej.
Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) nie nakładają na Podatnika obowiązku wykazywania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów faktu dokonania przeceny towarów.
W przypadku sprzedaży przecenionego towaru zapisy w przedmiotowej księdze dotyczą jedynie przychodów,ponieważ do kosztów uzyskania przychodów towar został zakwalifikowany w momencie nabycia.
Przecena ma wpływ na wysokość osiągniętego przychodu,obniża podstawę opodatkowania,zatem Podatnik powinien sporządzić dla celów dowodowych stosowny protokół lub spis z natury towarów objętych przeceną, w którym znajdzie się wiarygodny powód ceny sprzedawanego towaru.
Podstawą do sporządzenia protokołu w niniejszym stanie faktycznym będzie przepis art. 180 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), który stanowi, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.
Natomiast w podatkowej księdze przychodów i rozchodów można umieścić notatkę o przecenie w kolumnie 17 Uwagi".
O zamiarze sporządzenia spisu z natury towarów objętych przeceną, należy zgodnie z § 28 ust. 4 wyżej powołanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, obowiązkowo zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia tego spisu.Podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia; spis z natury półwyrobów (półfabrykatów), wyrobów gotowych i braków własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia, a odpadów użytkowych, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania - § 29 ust. 1 wyżej wymienionego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Spis z natury musi być wpisany do księgi według poszczególnych rodzajów jego składników lub w jednej pozycji (sumie), jeżeli na podstawie spisu zostało sporządzone odrębne, szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników.Zestawienie przechowuje się łącznie z księgą - § 29 ust. 5 w/w rozporządzenia.
Podatnik jest obowiązany dokonać wyceny najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu z natury - § 29 ust. 6 powyższego rozporządzenia.
W razie przyjęcia wyceny towarów w kwocie niższej od ceny zakupu lub nabycia albo kosztów wytworzenia, w szczególności z powodu uszkodzenia,wyjścia z mody, należy przy poszczególnych pozycjach uwidocznić również jednostkową cenę zakupu (nabycia) lub koszt wytworzenia - § 29 ust. 7 powoływanego wyżej rozporządzenia.
Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy,że stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 13.03.2006r., a dotyczące przeceny towarów w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej jest prawidłowe.
Właściwego naczelnika urzędu skarbowego nie powiadamia się o przecenie towarów i zamiarze ich sprzedaży, z wyjątkiem sytuacji , gdy Podatnik będzie miał zamiar sporządzić spis z natury towarów objętych przeceną.
Wówczas Podatnik będzie miał obowiązek zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia tego spisu.
Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla określonego we wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w roku 2006.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj