Interpretacja Urzędu Celnego w Białymstoku
311000-PA-0550-9/1/06/KL
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
311000-PA-0550-9/1/06/KL
Data
2006.06.14



Autor
Urząd Celny w Białymstoku


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Przepisy wstępne --> Objaśnienie pojęć

Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane --> Akcyza na fakturze


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obowiązek składania deklaracji
podatek akcyzowy
powstanie obowiązku podatkowego
samochód osobowy
zapłata podatku


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zakupu samochodu osobowego na terenie kraju Unii Europejskiej, bez przemieszczenia go na teren Rzeczpospolitej Polskiej Strona ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej oraz uiszczenia podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego?


Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 14b § 1 - 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r -Ordynacja podatkowa (tekst jednolity w Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn zm. ), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.04.2006r (data wpływu do tut. Urzędu - 27.04.2006r.) uzupełnionego pismem z dnia 11.05.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie następującego pytania: czy w przypadku zakupu samochodu osobowego na terenie kraju Unii Europejskiej, bez przemieszczenia go na teren Rzeczpospolitej Polskiej Strona ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej oraz uiszczenia podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego, Naczelnik Urzędu Celnego w Białymstoku postanowił uznać przedstawione przez podatnika stanowisko, iż w sytuacji kiedy nie następuje przemieszczenie samochodu osobowego na teren Rzeczpospolitej Polskiej, brak jest obowiązku uiszczenia podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego za prawidłowe.

Uzasadnienie: Strona działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). wnioskiem z dnia 24.04.2006 roku (wpływ do Urzędu Celnego w Białymstoku w dniu 27.04.2006r.) uzupełnionym pismem z dnia 11.05.2006r. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego w Białymstoku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedmiotowego wniosku wynika, iż podatnik jako firma polska, dokonuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zakupu samochodów osobowych używanych w kraju należącym do Unii Europejskiej w celu dalszej odsprzedaży, w Polsce, w innym kraju Unii Europejskiej lub w kraju nie należącym do krajów Unii Europejskiej nie dokonując przemieszczenia samochodów na teren Polski. W związku z powyższym Strona zwróciła się z zapytaniem o treści:

Czy w przypadku zakupu samochodu osobowego na terenie kraju Unii Europejskiej, bez przemieszczenia go na teren Rzeczpospolitej Polskiej Strona ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej oraz uiszczenia podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego? Zdaniem Strony, w sytuacji, gdy samochód osobowy nie zostaje przetransportowany na terytorium Polski (mimo dokonania jego zakupu oraz otrzymania faktury), nie ma obowiązku składania deklaracji oraz zapłaty podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego ww. samochodu.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Celnego w Białymstoku zważył, co następuje:

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt. 11 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U z 2004r., Nr 29, poz. 257 z późn, zm.), nabyciem wewnątrzwspólnotowym jest przemieszczanie wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju. Art. 4 w ust. 1 tej ustawy wyszczególnia, iż opodatkowaniu akcyzą podlega m.in. nabycie wewnątrzwspólnotowe i dostawa wewnątrzwspólnotowa (pkt. 5).

Stosownie do postanowień art. 60 ust. 2 tej ustawy, podatnikami akcyzy od samochodów są:

- podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju,

- importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Natomiast przepis art. 81 ust. 1 ww. ustawy stanowi: podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych niezarejestrowanych na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym są obowiązane: po przywozie na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie 5 dni licząc od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego i dokonać zapłaty akcyzy nie później niż z chwilą rejestracji tego pojazdu w kraju.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż moment powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, ściśle wiąże się z faktem przemieszczenia samochodu osobowego na terytorium kraju. W sytuacji, gdy samochód osobowy nie zostanie przemieszczony po zakupie w kraju Unii Europejskiej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, nie nastąpi nabycie wewnątrzwspólnotowe, a co za tym idzie nie powstanie obowiązek złożenia deklaracji podatkowej oraz zapłaty podatku akcyzowego z tego tytułu.

Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Celnego w Białymstoku informuje, iż powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji. Powyższa interpretacja traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Ponadto zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia I997r. - Ordynacja podatkowa, powyżej udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej Interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Natomiast stosownie do art. 14b § 2 cyt ustawy, udzielona interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie określonym w art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.

Pouczenie: Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Białymstoku. Do zażalenia należy dołączyć opłatę w znaczkach skarbowych w wysokości.5zl od zażalenia i 50 gr. od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj