Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PDOF-338/389/BDŚ/06
z 4 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PDOF-338/389/BDŚ/06
Data
2006.08.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
kasa mieszkaniowa
nabycie udziałów
prawo własności
utrata prawa do ulgi
wycofanie oszczędności
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy wydatkowanie środków wycofanych z kasy mieszkaniowej po zakończeniu okresu systematycznego oszczędzania na zakup udziałów w prawie własności domu nie spowoduje utraty ulgi podatkowej?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.07.2006r. stwierdza, iż wycofanie środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w kasie mieszkaniowej celem przeznaczenia ich na zakup udziałów w prawie własności domu mieszkalnego nie spowoduje konieczności zwrotu uprzednio odliczonych w zeznaniach rocznych kwot wydatków z tego tytułu.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 03.07.2006r., zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

W 1999 roku zawarł Pan z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową umowę o prowadzenie rachunku oszczędnościowo-kredytowego. W tym samym roku wpłacił Pan pierwszą ratę. W trakcie trwania umowy kilkakrotnie dokonywał Pan zmian w zawartej w 1999r. z bankiem umowie co do wysokości wpłat w ramach ustawowych limitów. W trakcie oszczędzania dokonywał Pan stosownych odpisów podatkowych, tj.: 30% poniesionych wydatków. W roku bieżącym wycofał Pan zgromadzone na w/w rachunku środki, tj.: po okresie systematycznego oszczędzania określonym w umowie o kredyt kontraktowy. Kwotę wycofanych oszczędności zamierza Pan wydatkować na cel wskazany w art.8 ust.2 pkt 1-5 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.), tj.: na zakup #188; części domu od swoich krewnych. Dom jest współwłasnością 6 osób w różnych częściach, Pan zaś jest właścicielem #189; domu. Takie wydatkowanie oszczędności pozwoliłoby Panu stać się właścicielem #190; części domu.

W związku z powyższym zwraca się Pan z pytaniem:

Czy wydatkowanie środków wycofanych z Kasy mieszkaniowej po zakończeniu okresu systematycznego oszczędzania na zakup udziałów w prawie własności domu nie spowoduje utraty ulgi podatkowej?

Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:

Przedstawiony we wniosku sposób wydatkowania środków wycofanych z Kasy Mieszkaniowej nie skutkuje utratą ulgi podatkowej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Na podstawie art.27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. - w brzmieniu obowiązującym do końca 2001r.), odliczeniu od podatku podlegały poniesione w roku podatkowym wydatki na systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Na zasadzie praw nabytych nadal można korzystać w rozliczeniu rocznym z ulgi na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej. Znajduje to potwierdzenie w art.4 ust.3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509). Stanowi on, że podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002r. i którzy nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art.27a ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Zatem odliczeniu podlegają wyłącznie kwoty wpłat dokonane do upływu terminu systematycznego oszczędzania wynikającego z postanowień umowy o kredyt kontraktowy w brzmieniu na dzień 31.12.2001r.

Natomiast w art.27a ust.13 pkt 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r.), zostały określone przypadki, w których podatnik traci prawo do odliczenia kwot wydatków m.in.: na cele systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej. W świetle tego przepisu, jeżeli podatnik korzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust.1 pkt 1 i 2, a następnie:

- wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,

- przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Z przedstawionego przez Pana w piśmie z dnia 03.07.2006r. stanu faktycznego wynika, iż wycofał Pan zgromadzone środki na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w kasie mieszkaniowej w bieżącym roku, tj.: po okresie systematycznego oszczędzania określonym w umowie o kredyt kontraktowy i zamierza Pan przeznaczyć je na cele mieszkaniowe określone w art. 8 ust.2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.), tj.: na zakup #188; części domu mieszkalnego od swoich krewnych.

Art.8 ust.1 wyżej cytowanej ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego stanowi, iż przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową - do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe. W świetle zaś postanowień art.8 ust.2 celami mieszkaniowymi, o których mowa w wyżej cytowanym przepisie art.8 ust.1, są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

1) nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,

2) uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,

3) remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,

4) spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,

5) nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Powołany wyżej przepis wymieniając cele mieszkaniowe, na które podatnik może przeznaczyć środki wycofane z kasy mieszkaniowej, nie zawiera ograniczeń co do nabycia częściowego udziału w prawie własności do domu (lokalu) mieszkalnego.Ustawodawca zastrzegł wyłącznie aby środki zgromadzone na rachunku zostały przeznaczone na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Ponadto należy zauważyć, iż zgodnie z brzmieniem art.195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną (art.196 §1 ustawy Kodeks cywilny).

Zatem w świetle wyżej wskazanych przepisów art.27a ust.13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002r. oraz art.8 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, a także w świetle przedstawionego przez Pana stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż przeznaczenie środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w kasie mieszkaniowej na zakup #188; udziału w prawie własności domu mieszkalnego spełnia definicję celów określonych w art.8 ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, a zatem sytuacja ta nie będzie powodowała konieczności doliczenia do dochodu (przychodu) lub podatku sumy kwot poprzednio odliczonych z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 05.05.2006r., jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj