Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grudziądzu
USIV/415-50-10/06
z 22 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIV/415-50-10/06
Data
2006.05.22



Autor
Urząd Skarbowy w Grudziądzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Pobór zaliczek przez pozostałych płatników


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
opiekunka do dziecka
pobór podatku
umowa aktywizacyjna
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy osoba prowadząca gospodarstwo domowe jako strona umowy aktywizacyjnej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnie 2004r. o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy (Dz. U. z 2004r. Nr 99 poz. 1001 ze zm.) ma obowiązek odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzenia wypłaconego opiekunce do dziecka i czy musi za nią składać deklaracje podatkowe.


POSTANOWIENIE

NACZELNIK URZĘDU SKARBOWEGO W GRUDZIĄDZU działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po przeanalizowaniu wniosku z dnia 10.03.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 21.03.2006r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie

p o s t a n a w i a

uznać przedstawione przez stronę stanowisko za nie zgodne z obowiązującymi przepisami prawa

UZASADNIENIE

Stan faktyczny sprawy:

W dniu 23.01.2006r. zawarła Pani z Panią ... umowę o świadczenie usług w gospodarstwie domowym w trybie art. 61b ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy (Dz. U z 2004r. Nr 99 poz. 1001 ze zm.), którą zarejestrowała Pani w Powiatowym Urzędzie Pracy w Grudziądzu i zgłosiła Pani w ZUS O/Toruń Inspektorat w Grudziądzu.

Chcąc dopełnić obowiązku płatnika zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc styczeń br. (jako zleceniodawca) napotkała Pani jednak na problem. Przy wypełnianiu deklaracji PIT-4 okazało się, że w części C tej deklaracji brak rubryki na taką kategorię umów, jak Pani z Panią ... . Sięgnęła Pani po przepisy, świadoma, że wzór deklaracji jest wypadkową stanu prawnego. Tam również nie dopatrzyła się Pani podstawy prawnej, z której wynikałoby, że jest Pani płatnikiem zaliczki na podatek dochodowy za Panią ... .

Zasięgając informacji otrzymała Pani kserokopię pisma Ministerstwa Finansów z dnia 22.07.2005r. o konsekwencjach podatkowych zawierania umów zlecenia i umów o dzieło między osobami fizycznymi.

Pytanie:

Pyta Pani czy osoba prowadząca gospodarstwo domowe jako strona umowy aktywizacyjnej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnie 2004r. o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy (Dz. U. z 2004r. Nr 99 poz. 1001 ze zm.) ma obowiązek odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzenia wypłaconego opiekunce do dziecka i czy musi za nią składać deklaracje podatkowe? Jeśli tak, to prosi Pani o wskazanie podstawy prawnej oraz ewentualne wskazanie jak owa opiekunka winna się rozliczyć z fiskusem?

Stanowisko w sprawie:

Pani zdaniem osoba prowadząca gospodarstwo domowe jest osobą fizyczna nie prowadzącą działalności gospodarczej. Trudno też podejrzewać ustawodawcę, aby jego intencją było nakazywanie matkom jako osobom prowadzącym gospodarstwo domowe - rejestrowanie tej działalności jako działalności gospodarczej z tego powodu, iż jest to działalność prowadzony w sposób zorganizowany i ciągły.

W związku z brakiem podstawy prawnej, zgodnie z którą "zleceniodawca" w umowie aktywizacyjnej miałby stać się płatnikiem zaliczki na podatek dochodowy opiekunki do dziecka ("zleceniobiorcy" w umowie aktywizacyjnej) - ta ostatnie winna z organem podatkowym rozliczyć się sama.

Nadmienia Pani, że za miesiąc styczeń 2006r. wypłaciła Pani, Pani ... kwotę 15,81zł., zaś za miesiąc luty 2006r. kwotę 54,45zł., tj. równowartość kwot, które odprowadziłaby Pani za nią jako płatnik zaliczek na podatek dochodowy.

Odpowiedz:

Zgodnie z art. 35a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U z 2000r. nr 14 poz 176 z późn. zm.) osoba prowadząca gospodarstwo domowe, o której mowa w art. 27e ust. 1 (czyli osoba która zgodnie z przepisami o promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy zawarła umowę aktywizacyjną z osobą bezrobotną w celu wykonywania pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym), jest obowiązana, jako płatnik, do poboru miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności wynikającej z umowy aktywizacyjnej.

Przy obliczaniu zaliczki o której mowa w ust. 1, uwzględnia się:

  1. koszty uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 22 ust. 9 pkt. 4,
  2. składki na ubezpieczenia społeczne o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), podrącone w danym miesiącu zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 1 i 2 zmniejsza się o kwotę:

  1. o której mowa w art. 32 ust. 3,
  2. składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w danym miesiącu zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2.

Kwoty pobranych zaliczek na podatek płatnik przekazuje w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru.

W terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnik jest obowiązany przesłać podatnikowi oraz do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika - imienną informację o wysokości przychodu, sporządzoną według ustalonego wzoru.

Minister Finansów rozporządzeniem z dnia 20 października 2005r. (Dz. U. z 2005r. Nr 212 poz. 1768) w sprawie określenie wzorów deklaracji i informacji podatkowych, do sporządzania których obowiązana jest osoba prowadząca gospodarstwo domowe, określił wzór obowiązującej Panią deklaracji. Zgodnie z przedmiotowy rozporządzeniem obowiązująca Panią jako płatnika deklaracja na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy to PIT-4G. Natomiast informacja, którą jest Pani zgonie z wyżej cytowanymi przepisami zobowiązana sporządzić po zakończeniu roku podatkowego to PIT-8G.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik postanowił jak w sentencji.

POUCZENIE

Interpretacja wydana została w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i w oparciu o stan prawny obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie zawierające interpretację na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj