Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/362/2006/MJ
z 3 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/362/2006/MJ
Data
2006.03.03



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
samochód demonstracyjny
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy nabycie samochodu testowego, będącego samochodem osobowym, bądź innym pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, daje prawo - przy spełnieniu pozostałych warunków o których mowa ww. ustawie - do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze zakupu - w pełnej wysokości, czy też jest ograniczone zgodnie z art. 86 ust. 3 do wysokości 60% kwoty podatku określonego w fakturze nie więcej jednak niż 6000zł.?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn. zm.), art. 86 ust. 3, art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.01.2006r (wpłynęło 13.02.2006r) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy - dotyczące obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu samochodów osobowych wykorzystywanych do jazd demonstracyjnych - za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 13.02.2006r Strona złożyła wniosek z dnia 31.01.2006r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka jest autoryzowanym dealerem samochodów. Głównym przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest odsprzedaż fabrycznie nowych pojazdów. W celu zapewnienia możliwości sprawdzenia pojazdu w ruchu ulicznym przed jego zakupem przez ewentualnego nabywcę, Spółka nabywa samochody, które następnie rejestruje w odpowiednim urzędzie miasta zgodnie z przepisami prawo o ruchu drogowym i wykorzystuje do jazd testowych (demonstracyjnych) z Klientami. Samochody te z założenia przeznaczone są do dalszej odsprzedaży przed upływem jednego roku. W związku z powyższym samochody te nie są wprowadzane do ewidencji środków trwałych tylko ewidencjonowane jako towary handlowe. Ich zakup związany jest wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi (tzn. sprzedażą samochodów nowych opodatkowaną stawką 22%).
Zapytanie
Czy nabycie samochodu testowego, będącego samochodem osobowym, bądź innym pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, daje prawo - przy spełnieniu pozostałych warunków o których mowa ww. ustawie - do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze zakupu - w pełnej wysokości, czy też jest ograniczone zgodnie z art. 86 ust. 3 do wysokości 60% kwoty podatku określonego w fakturze nie więcej jednak niż 6000zł.?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem wnioskodawcy - w przedmiotowej sprawie będzie miał zastosowanie art. 86 ust. 4 pkt. 7 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług tzn., Spółce będzie przysługiwało prawo, w przypadku nabycia powyższych samochodów, do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze w pełnej wysokości.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy - dotyczące obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu samochodów osobowych wykorzystywanych do jazd demonstracyjnych - za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19, oraz art. 124.
Przepis art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej niż 6000 zł.
Powyższego przepisu nie stosuje się jednak w przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż tych samochodów (pojazdów), zgodnie z art.86 ust.4 pkt 7 ww. ustawy.
Reasumując - ponieważ przedmiotem działalności Spółki jest handel samochodami, a nabywane samochody osobowe, używane przez pewien okres do jazd demonstracyjnych - są zakupywane także w celu ich odsprzedaży, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stoi na stanowisku, iż Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia w pełnej wysokości kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze, z tytułu nabycia samochodów osobowych wykorzystywanych do jazd demonstracyjnych, o których mowa w przedmiotowym piśmie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj