Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PDB/415-15/BJ/06
z 24 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDB/415-15/BJ/06
Data
2006.06.24



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
obowiązek płatnika
pracownik
przychód ze stosunku służbowego
stosunek pracy
wynagrodzenie pracownicze
wynagrodzenie za pracę
wypłata
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy płatnik postąpił prawidłowo wystawiając dla pracownika informację PIT-11/8B za okres styczeń - luty 2006r. z uwzględnieniem kosztów uzyskania za dwa miesiące ?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14.04.2006r., uzupełnionym w dniu 25.05.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w indywidualnej sprawie dotyczącej sporządzenia informacji PIT-11 dla pracownika jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E

W dniu 14.04.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek płatnika z dnia 10.04.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sporządzania dla pracowników informacji PIT-11/8B oraz uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów, w sytuacji gdy stosunek pracy ustał w trakcie roku podatkowego.

Ponieważ wniosek zawierał braki formalne tutejszy organ podatkowy pismem Nr PDB/415-15/BJ/06 z dnia 16.05.2006 wezwał wnioskodawcę do ich uzupełnienia. Braki uzupełniono w dniu 25.05.2006r.
Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta maja obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco :
Płatnik zatrudniał pracownika od m-ca sierpnia 2005r. do 31 stycznia 2006r. Pracownik został zwolniony w trybie natychmiastowym w dniu 31 stycznia 2006r.
Zgodnie z Regulaminem Pracy i Regulaminem Wypłat obowiązujących u wnioskodawcy, termin wypłaty wynagrodzeń został ustalony na dzień 3-go następnego m-ca z możliwością przesunięcia o siedem dni., a zatem w miesiącu styczniu 2006 roku pracownik otrzymał wynagrodzenie za m-c grudzień 2005r., a w miesiącu lutym 2006r. otrzymał wynagrodzenie za m-c styczeń 2006 roku. Płatnik wystawił pracownikowi informację PIT-11/8B za okres styczeń-luty 2006 roku, gdyż w tych miesiącach pracownik otrzymał wynagrodzenie. W tych też miesiącach uwzględniono koszty uzyskania przychodów. Pracownik uważa, że płatnik błędnie mu wystawił informację PIT-11/8B, ponieważ był zatrudniony w 2006 roku tylko przez jeden m-c i tylko za miesiąc styczeń 2006 roku winny być uwzględnione koszty uzyskania przychodów.

Pytanie wnioskodawcy :
czy płatnik postąpił prawidłowo wystawiając dla pracownika informację PIT-11/8B za okres styczeń -luty 2006r. z uwzględnieniem kosztów uzyskania za dwa miesiące ?

Stanowisko wnioskodawcy:
Zdaniem wnioskodawcy pracownikowi sporządzono prawidłową informacjęPIT-11/8B za dwa miesiące, tj. styczeń-luty 2006 roku, gdyż w tych miesiącach pracownik otrzymał wynagrodzenie.

Dokonując oceny stanu faktycznego w świetle obowiązujących przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie informuje:

W myśl art. 31 i art.32 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm./, które regulują pobór przez płatników zaliczek na podatek dochodowy, "zakłady pracy" są obowiązane obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Za dochód stanowiący podstawę do naliczenia zaliczki, uważa się zgodnie z ust. 2 art. 32 uzyskane w ciągu miesiąca przychody, w rozumieniu art.12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art.22 ust.2 oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe.

Zgodnie więc z zasadą wynikającą z powołanych przepisów płatnicy dokonują poboru zaliczek na podatek dochodowy wyłącznie w tych miesiącach, w których podatnik uzyskał przychód ze stosunku pracy. Tym samym przy poborze zaliczek nie ma znaczenia okres zawarcia i trwania umowy o pracę. Znaczenie ma wyłącznie okres w jakich podatnik otrzymał przychody ze stosunku pracy, od którego została pobrana zaliczka.

Zatem w informacji PIT-11/8B o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, którą sporządzają płatnicy będącymi zakładami pracy, w poz. 4 i poz.5 wykazują okres, w jakim podatnik uzyskał dochód, od którego pobrano zaliczkę. Natomiast koszty uzyskania przychodów wykazuje faktycznie uwzględnione przez płatnika przy poborze zaliczek na podatek dochodowy, czyli w omawianym przypadku za dwa miesiące.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w 2006 roku - traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, .

Stronie przysługuje na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie.
Zażalenie podlega opłacie w znakach skarbowych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej / Dz.U. z 2004 r. Nr 253, poz.2532/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj