Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-8/06/PM
z 20 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-8/06/PM
Data
2006.04.20



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zapłata, pobór i zwrot podatku --> Obowiązki podatników i płatników

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od towarów i usług
samochód
skup
towar używany


Pytanie podatnika
Czy w wyniku skupowania samochodów od podatników VAT powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?


Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że skupuje on samochody używane od firm a następnie dokonuje ich odsprzedaży.

Zdaniem Spółki przedmiotowe umowy kupna samochodów używanych powinny korzystać z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy, gdyż są to czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowym przypadku istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawa użytkowania wieczystego.

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004r. z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Definicję towarów zawiera art. 1 pkt 6 tejże ustawy, który w pierwszej kolejności do towarów zalicza rzeczy ruchome. Niewątpliwie samochody używane, będące przedmiotem zainteresowania Wnioskodawcy mieszczą się w owej kategorii. Zgodnie z regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy przedmiotem transakcji są towary używane, sprzedawca może zastosować procedurę szczególną, wymienioną w art. 120 powyższej ustawy. Dla potrzeb tej procedury, pod pojęciem towaru używanego, zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 cytowanej ustawy, rozumie się ruchome dobra materialne, nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 ust. 1 tego artykułu (dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie, antyki) oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne. Z przepisu art. 120 ust. 4 omawianej ustawy wynika, że przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku.

Tę właśnie metodę opodatkowania obrali dostawcy Strony przy sprzedaży samochodów.

Zatem w świetle przytoczonych regulacji na podmiotach, od których Spółka skupuje używane pojazdy, ciąży obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usług.

W związku z tym, iż jedna ze Stron przedmiotowej transakcji będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, zastosowanie będzie miał art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a więc przedmiotowe transakcje kupna samochodów używanych nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego pragnie poinformować, iż powyższe przepisy prawa podatkowego mają zastosowanie tylko w przypadku, gdy przedmiotowe samochody są skupowane od firm lub osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą celem dalszej odsprzedaży.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj