Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-427/06/MJ
z 26 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-427/06/MJ
Data
2006.07.26



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
budynek
użytkowanie wieczyste
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionym na tym gruncie obiektem handlowym.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w związku z wnioskiem z dnia 11.05.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 16.05.2006r.), uzupełnionym pismem z dnia 17.07.2006r. w sprawie interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług


postanawia


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego przez Spółdzielnię stanu faktycznego wynika, że zamierza ona zbyć prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionym na tym gruncie dużym obiektem handlowym. Obiekt został wprowadzony przez Wnioskodawcę do ewidencji środków trwałych w 1979r. Spółdzielnia nie zapłaciła podatku od towarów i usług ani w cenie budynku ani w cenie materiałów i usług nabytych w związku z budową obiektu. Nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntu nastąpiło w 1998r. i również nie zostało objęte podatkiem od towarów i usług. W 2001r. Spółdzielnia dokonała ulepszenia budynku poprzez naniesienie na placu wewnątrz obiektu utwardzenia z kostki brukowej oraz wiaty na gazy techniczne. Koszty modernizacji wyniosły 0,53 % aktualnej wartości budynku.

Spółka stoi na stanowisku, że planowana transakcja będzie podlegać zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt. 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla celów przedmiotowego zwolnienia ustawodawca określił w ust. 2 tego artykułu, że towarami używanymi są:

1)budynki, budowle i ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,

2)pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z kolei w art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług unormowano, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Powyższa regulacja nie odnosi się do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, bowiem w myśl przepisów o podatku dochodowym prawo to uznane jest za wartość niematerialną i prawną (art. 16c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 22c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przeniesienie praw do wskazanych wyżej wartości, bez względu na formę prawną w jakiej dokonano czynności prawnej stanowi świadczenie usług. Zatem zbycie przez podatnika związanego z jego działalnością prawa użytkowania wieczystego gruntu będzie podlegać opodatkowaniu.

Jednakże w myśl § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku od towarów i usług zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części zwolnione są od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %.

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że przedmiotem zbycia ma być budynek spełniający cechy towaru używanego - został on wprowadzony przez Spółkę do ewidencji środków trwałych w 1977r., zatem od zakończenia jego budowy bezspornie minęło więcej niż 5 lat. Ponadto zachodzą okoliczności warunkujące zakwalifikowanie sprzedaży przedmiotowego budynku jako czynności zwolnionej z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W momencie wprowadzenia budynku do ewidencji środków trwałych nie obowiązywała jeszcze ustawa z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zatem Stronie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Mając na uwadze powyższe ustalenia oraz brzmienie § 8 ust. 1 pkt 12 przywołanego wcześniej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. należy przyjąć, że zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionym na tym gruncie budynkiem podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj