Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PDA/415-7/KM/06
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDA/415-7/KM/06
Data
2006.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
ewidencja środków trwałych
obniżenie stawki podatku
stawka amortyzacyjna
stawka liniowa
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy opłacając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może w miesiącu, w którym wprowadza środek trwały do wykazu środków trwałych (albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego), maksymalnie obniżyć stawkę amortyzacyjną (do "zera") w razie wyboru metody liniowej?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20.04.2006r. (data wpływu 26.04.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w sprawie dotyczącej obniżenia maksymalnie (do zera) stawki amortyzacyjnej dla środka trwałego wprowadzonego do wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 26.04.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek z dnia 20.04.2006r. (uzupełniony w dniu 26.05.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczący zapytania, czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne może w miesiącu, w którym wprowadza środek trwały do wykazu środków trwałych (albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego), maksymalnie obniżyć stawkę amortyzacyjną (do „zera”) w razie wyboru metody liniowej.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
Podatnik prowadzi od 01.09.2005r. pozarolniczą działalność gospodarczą "Zakład ..." - produkcja wyrobów tartacznych z siedzibą w ..., jest podatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i prowadzi ewidencję przychodów.
Do prowadzonej działalności gospodarczej podatnik wykorzystuje środek trwały który nabył w dniu 26.09.2005r. (maszyna do obróbki drewna) i wprowadził do wykazu środków trwałych.

Pytanie podatnika:
Czy opłacając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może w miesiącu, w którym wprowadza środek trwały do wykazu środków trwałych (albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego), maksymalnie obniżyć stawkę amortyzacyjną (do "zera") w razie wyboru metody liniowej.

Stanowisko wnioskodawcy:
Zdaniem podatnika w miesiącu wprowadzenia środka trwałego do wykazu środków trwałych, może on wybierając metodę liniową, maksymalnie obniżyć stawkę amortyzacyjną, może to również uczynić od pierwszego miesiąca każdego następnego roku.

Dokonując analizy stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje:

Zgodnie z art. 22 a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych( Dz. U. z 2000r. NR 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają , z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania między innymi maszyny i urządzenia o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 22h - 22m cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3.500,00zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest jest równa lub niższa niż 3.500,00zł, podatnicy z zastrzeżeniem art. 22d ust. 1, cyt ustawy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22h - 22m albo jednorazowo - w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

Prowadząc działalność na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego podatnik zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) winien prowadzić między innymi wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Zasady prowadzenia wykazu określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 219, poz. 1836 ze zm.).
Zgodnie z § 14 ust. 1 tego rozporządzenia, wykaz powinien zawierać następujące dane:

    1. liczbę porządkową,
    2. datę nabycia,
    3. datę przyjęcia do używania,
    4. określenie dokumentu stwierdzającego nabycie,
    5. określenie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,
    6. symbol Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) wydanej na podstawie odrębnych przepisów,
    7. wartość początkową,
    8. stawkę amortyzacyjną,
    9. zaktualizowaną wartość początkową,
    10. datę likwidacji oraz przyczynę likwidacji albo datę zbycia środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej

W myśl przepisu art. 22i, ust. 5 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podatnicy mogą dowolnie obniżać podane w wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
Zacytowany przepis nie określa limitu, do którego mogą być obniżone stawki amortyzacyjne, dlatego też uznano, że może Pan obniżyć stawkę amortyzacyjną określoną w wykazie stawek amortyzacyjnych dla danego środka trwałego do zera.

Jednocześnie informuje się, że zgodnie z ar. 22h ust. 5 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie zmiany formy opodatkowania, podatnicy, zakładając ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uwzględniają w niej odpisy amortyzacyjne przypadające za okres opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego.
W sumie odpisów amortyzacyjnych należy uwzględnić odpisy przypadające za okres opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.
Zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje na podstawie art.236 § 2 pkt.1 Ordynacji podatkowej prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie w znakach skarbowych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r Nr 253, poz. 2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj