Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/49/06/JR
z 19 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/49/06/JR
Data
2006.06.19



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
adaptacja
amortyzacja
budynek
ewidencja środków trwałych
inwestycje w obcych środkach trwałych
koszty uzyskania przychodów
odpisy amortyzacyjne
przekazanie do używania
przychód
zwrot nakładów


Pytanie podatnika
  1. Czy po zakończeniu inwestycji w obcym środku trwałym odstąpienie właścicielowi nieruchomości za wynagrodzeniem prawa do poniesionych nakładów inwestycyjnych w obcym środku trwałym, bądź prawa do części tych nakładów, stanowi w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zbycie nakładów, czy też należy to traktować jako zwrot części nakładów ?
  2. Czy wartość netto faktury wystawionej przez najemcę dokumentującą zwrot nakładów stanowi przychód do opodatkowania ?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania zwrotu dokonanego przez właściciela nieruchomości wartości nakładów tworzących inwestycję w obcym środku trwałym po wprowadzeniu jej do ewidencji w świetle art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 20.03.2006r. (data wpływu 21.03.2006r.) Spółka z o.o. zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy po zakończeniu inwestycji w obcym środku trwałym odstąpienie właścicielowi nieruchomości za wynagrodzeniem prawa do poniesionych nakładów inwestycyjnych w obcym środku trwałym, bądź prawa do części tych nakładów, stanowi w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zbycie nakładów, czy też należy to traktować jako zwrot części nakładów. Czy wartość netto faktury wystawionej przez najemcę dokumentującą zwrot nakładów stanowi przychód do opodatkowania ?
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza wynająć budynek na cele magazynowe i konfekcjonowania. Budynek wymaga poniesienia znacznych nakładów na jego przystosowanie do potrzeb jednostki. Wynajmujący upoważni Spółkę (najemcę) do poniesienia nakładów w pomieszczeniach oddanych w najem, które będą stanowiły dla Spółki inwestycję w obcym środku trwałym, i będzie obciążał Spółkę fakturami miesięcznymi z tytułu czynszu. Spółka chce dokonywać zbywania ponoszonych nakładów na rzecz wynajmującego w wysokości równowartości miesięcznego czynszu. Zwrot nakładów zostanie udokumentowany fakturą VAT wystawioną przez Spółkę, przy czym zdaniem Spółki wartość netto z faktury nie będzie stanowiła przychodu do opodatkowania. Zdaniem Wnioskodawcy po zakończeniu inwestycji w obcym środku trwałym odstąpienie właścicielowi nieruchomości za wynagrodzeniem prawa do poniesionych nakładów inwestycyjnych w obcym środku trwałym, bądź prawa do części tych nakładów, stanowi w świetle art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwrot wartości nakładów i nie zalicza się do przychodów podatkowych. Wartość netto faktury dokumentującej zwrot nakładów, która została wystawiona przez Spółkę, nie stanowi więc przychodu do opodatkowania.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, iż zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Jednocześnie stosownie do art. 12 ust. 3 ww. ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Do przychodów stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 6a ww. ustawy nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Jednocześnie kosztami uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Ponadto kosztem uzyskania przychodów - art. 15 ust. 6 ww. ustawy; są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16. Amortyzacji stosownie do treści art. 16a ust. 2 pkt 1 podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, których wartość początkową ustala się stosując przepisy art. 16g ust. 3-5 tej ustawy. Nie uważa się jednak za koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, albo zwróconym podatnikowi w jakiekolwiek formie.
Analizując treść ww. przepisów należy stwierdzić, iż pojęcie "inwestycji w obcych środkach trwałych" nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. W praktyce przyjmuje się, iż są to nakłady poniesione na ulepszenie środka trwałego, który jest używany na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy. Są to więc wydatki mające na celu przystosowanie środka trwałego do używania go przez podatnika. Środki trwałe uważa uznaje się za ulepszone na podstawie art. 16g ust. 13 ww. ustawy, jeżeli suma wydatków poniesionych na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Suma zaewidencjonowanych wydatków pod datą ich zakończenia i przyjęcia do używania wyznacza wartość początkową środka trwałego - inwestycji w obcym środku trwałym, od której dokonywane są odpisy amortyzacyjne zaliczane do kosztów podatkowych. Wydatki zakwalifikowane jako inwestycja w obcym środku trwałym można zaliczyć do kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej inwestycji. W przedmiotowej sytuacji po przekazaniu inwestycji w obcym środku trwałym do używania, Spółka może począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzono ją do ewidencji na podstawie art. 16d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dokonywać odpisów amortyzacyjnych od jej wartości początkowej.Nakłady poniesione przez Spółkę w związku z adaptacją budynku będą zwracane przez wynajmującego w wysokości równowartości miesięcznego czynszu. Uzyskany wówczas częściowy zwrot wartości uprzednio poniesionych nakładów, stanowi dla Spółki przychód. Jednakże zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6a ww. ustawy przychodu Spółki nie stanowi ta część wydatków, która nie została przez niego zaliczona do kosztów podatkowych (w postaci odpisów amortyzacyjnych). Wartość netto wystawionej przez Spółkę faktury z tytułu poniesionych nakładów nie będzie więc stanowić przychodu do opodatkowania tylko w tej części, w której wydatki nie zostały zaliczone do kosztów podatkowych. Nie stanowią natomiast kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne od tej części wartości składnika majątku odpowiadającej poniesionym nakładom inwestycyjnym w obcym środku trwałym, które zostaną częściowo zwrócone zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 ww. ustawy. Zatem odpisów z tytułu zużycia inwestycji w obcym środku trwałym od jej zwróconej części nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Kosztem uzyskania przychodów będą natomiast odpisy z tytułu zużycia tej inwestycji od pozostałej części nie pokrytej zwrotem. W związku z powyższym, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi uznając stanowisko Spółki za prawidłowe orzekł jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj