Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PD415/70/2006
z 21 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD415/70/2006
Data
2006.07.21



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
spółka jawna
świadczenie nieodpłatne
umowa przechowania


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne przekazanie pieniędzy z kasy spółki jawnej na osobisty rachunek bankowy jednego ze wspólników, jak również przekazanie nieodpłatne tych pieniędzy (wcześniej przekazanych z kasy spółki) z osobistego rachunku bankowego jednego ze wspólników na rachunek bankowy spółki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Pan ..... wspólnik spółki jawnej ...... pismem z dnia ............ - wnosi o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania prawa podatkowego - dotyczące, cytując Wnioskodawcę : „czy nieodpłatne przekazanie pieniędzy z kasy spółki jawnej na osobisty rachunek bankowy jednego ze wspólników, jak również przekazanie nieodpłatne tych pieniędzy (wcześniej przekazanych z kasy spółki) z osobistego rachunku bankowego jednego ze wspólników na rachunek bankowy spółki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych”.

Z przedstawionego przez Pana wniosku, wynika następujący stan faktyczny:Czasowe przekazanie środków pieniężnych z majątku spółki jawnej do majątku osobistego wspólników będzie następowało w formie „umowy przechowania bez pobrania wynagrodzenia” lub w formie „pożyczki bez pobrania wynagrodzenia”. Samo przekazanie środków pieniężnych z majątku osobistego wspólników do majątku spółki jawnej będzie następowało w formie zwrotu środków pieniężnych przekazanych wcześniej w formie umowy przechowania lub w formie zwrotu pożyczki. Strona zaznacza (pismo z dnia 4 VII 2006r.), iż umowa przechowania środków pieniężnych nie została spisana, gdyż sytuacja w zapytaniu jest sytuacją czysto hipotetyczną, z której „ewentualnie chcielibyśmy w przyszłości skorzystać”. Zdaniem Wnioskodawcy, taka czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku przez Pana zapytania, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie stwierdza, co następuje:
Pan ...... tworzy wraz z Panem .......spółkę jawną pod firmą ......... Pieniądze spółki w przyszłości mogą być przekazywane z kasy spółki na konto osobiste jednego ze wspólników – cyt. wniosek Strony „ jako umowę przechowania bez pobrania wynagrodzenia”.

Zgodnie z art. 835 i nast. ustawy Kodeks Cywilny (Dz.U. z 1963r. Nr 16, poz. 93 z póź.zm.) przez umowę przechowania przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie nie pogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie. Tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wspólnicy spółki jawnej uzyskują nieodpłatne świadczenie w postaci braku obowiązku zapłaty wynagrodzenia z tytułu przechowania środków pieniężnych. Wartość pieniężną takiego świadczenia zgodnie z dyspozycją z art. 11 ust. 2a, pkt 4 ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej z zakresu usług przechowania mienia, przychody z takiej działalności podlegałyby na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. W sytuacji takiej, gdy wykonanie usługi wchodzącej w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia nastąpiło bez pobrania wynagrodzenia wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia ustala się według cen stosowanych wobec innych odbiorców - art. 11 ust. 2a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec faktu otrzymania nieodpłatnego świadczenia przez podmiot gospodarczy zastosowanie ma art. 14 ust. 2 pkt 8 w. cytowanej ustawy.

Zatem ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, stwierdza, iż przedstawiony przez Podatnika pogląd, co do nieopodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przekazania z majątku spółki jawnej na osobisty rachunek bankowy wspólnika środków pieniężnych w formie „umowy przechowania baz pobrania wynagrodzenia” jest nieprawidłowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj