Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/176/Z/K/06
z 21 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/176/Z/K/06
Data
2006.06.21



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
dowód księgowy
dowód poniesienia wydatku
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy bez posiadanej faktury VAT potrącone przez Zamawiającego z należnego podatnikowi wynagrodzenia kwoty, (koszty wody, energii elektrycznej, usług ochrony placu budowy) mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, jeżeli powyższy fakt wynika z postanowień zawartej między stronami umowy, a Zamawiający z tytułu dokonanych potrąceń nie wystawił faktur VAT ?


Na podstawie art. 14 a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 22.05.2006r. (data wpływu).

W dniu 09.05.2006 r. wpłynął do tutejszego urzędu Pana wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 30.07.2004 r. jako Wykonawca, podpisał Pan z firmą XXX- reprezentowaną przez Pana YY, zwanym Zleceniodawcą, umowy nr 05/P/2004 oraz 06/P/2004, na podwykonawstwo inwestycji, których przedmiotem było: wybudowanie budynku produkcyjno-magazynowego z zapleczem socjalno-biurowym (wykonanie instalacji elektrycznych w obiektach)wybudowanie pawilonu handlowego typu LIDL (wykonanie sieci kablowej NN, wewnętrznej instalacji elektrycznej oraz stacji transformatorowej w pawilonie).Z treści § 12 pkt 5 i 6 podpisanych umów wynika, iż Zamawiający obciąży Wykonawcę kosztami wody, energii elektrycznej, ochrony budowy, dzierżawy zaplecza i WC w wysokości 1 % wynagrodzenia umownego. Należności wynikające z tego tytułu zostaną potrącone z każdej faktury Wykonawcy, zaś rachunki Zamawiającego na powyższe kwoty zostaną wystawione w terminie 7 dni od daty wpływu faktury Wykonawcy. Zamawiający zgodnie z postanowieniami umów dokonał potrącenia z przysługującego Panu wynagrodzenia umownego koszty wody, energii elektrycznej , usług ochrony placu budowy, nie wystawiając faktur na kwotę potrąceń. W związku z powyższym zapytuje Pan, czy bez faktur VAT potrącone przez Zamawiającego z należnego wynagrodzenia kwoty, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Z zaprezentowanego we wniosku stanowiska wynika, iż z uwagi na fakt, iż Pan YY nie wystawił faktur VAT z tytułu dokonanych potrąceń, nie zaliczył ich Pan do kosztów uzyskania przychodów.

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew stwierdza, co następuje:

Stosownie do zapisów art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)- kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle przywołanego powyżej przepisu jedynie wydatek, który pozostaje w związku o charakterze przyczynowo-skutkowym ze źródłem przychodów może być uznany za koszt uzyskania przychodów. Oprócz wyżej wymienionych warunków, aby odliczyć koszt od przychodów przy ustalaniu dochodu do opodatkowania, koszty muszą spełniać kryterium formalne, a wiec zostać prawidłowo udokumentowane. Stanowisko to znajduje oparcie w wyroku NSA z dnia 22.06.2001 r. sygn. akt I SA/Gd 1870/98, zgodnie z którym właściwy sposób udokumentowania poniesionych wydatków ma istotne znaczenie przy ustalaniu rzeczywistych kosztów uzyskania przychodów, poniesionych przez podatnika. Zasady dokumentowania kosztów regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475). Zgodnie z § 12 ust. 3 w/w rozporządzenia podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:
1) faktury VAT, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące lub
2) inne dowody wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
a) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
b) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarczy podanie jednej daty,
c) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartości oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
d) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych - oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na ich podstawie.
Za dowody księgowe uważa się również dzienne zestawienie dowodów, noty księgowe sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej, wynikającej z dowodu obcego lub własnego, otrzymane od kontrahenta podatnika lub przekazane w kontrahentowi, dowody przesunięć, dowody opłat pocztowych i bankowych, w tym dokonanych na podstawie książeczek opłat.
Stosownie do § 14 ust. 1 cytowanego rozporządzenia niektóre koszty (wydatki) mogą być dokumentowane dowodami wewnętrznymi, zaopatrzonymi w datę i podpis osób, które bezpośrednio dokonały wydatków, z tym, że w odniesieniu do wydatków związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, wodę w części przypadającej na działalność gospodarczą podstawą do sporządzenia tego dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż nie dysponuje Pan wymaganym przez prawo dowodem pozwalającym uznać dokonane przez Zamawiającego kwoty potrąceń za koszty uzyskania przychodów. Wskazane przez Pana dowody w postaci umów na podwykonawstwo, z treści których wynika, iż Zamawiający dokona potrącenia z należnego Panu wynagrodzenia kosztów wody, energii elektrycznej itp. mogą potwierdzać fakt poniesienia wydatku oraz jego związek przyczynowo-skutkowy z przychodem. Treść § 9 pkt 2 umów o podwykonawstwo stanowi bowiem, iż Zamawiający ma obowiązek udostępnienia Wykonawcy miejsca poboru wody oraz energii elektrycznej dla potrzeb budowy przedmiotu umowy. Dowody te nie mogą natomiast wobec niespełnionych wymogów dowodu księgowego stanowić podstawy zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Zatem potrącone z należnego wynagrodzenia kwoty kosztów o których mowa powyżej nie można uznać za koszty uzyskania przychodu, gdyż nie są one udokumentowane na zasadach wyrażonych w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Na podstawie powyższego, stanowisko Podatnika zawarte w zapytaniu należy uznać - za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj