Interpretacja Izby Skarbowej w Kielcach
PD2-4151-86/06
z 1 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD2-4151-86/06
Data
2006.08.01


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dofinansowanie
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
przychód
rozliczenie dotacji
zakład pracy chronionej
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy otrzymane z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym ?


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 30.05.2006 r. podatniczki na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. znak: PDI/415-17/06 z dnia 19.05.2006 r. w sprawie udzielania pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dot. księgowania otrzymanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowania do wynagrodzeń w celu zrekompensowania obniżonej wydajności pracy i zwiększonych kosztów zatrudnienia - Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach odmawia zmiany zaskarżonego postanowienia.

Pismem z dnia 29.03.2006 r. podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. z zapytaniem w sprawie księgowania otrzymanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowania do wynagrodzeń w celu zrekompensowania obniżonej wydajności pracy i zwiększonych kosztów zatrudnienia.

Zdaniem Strony otrzymane dofinansowanie nie będzie stanowiło przychodów do opodatkowania wykazywanych w PIT, natomiast koszty wynagrodzeń stanowią koszty uzyskania przychodów.

W dniu 19.05.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. wydał postanowienie znak: PD1/415-17/06, w którym stwierdził, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe w zakresie przychodu i nie jest prawidłowe w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Na powyższe postanowienie podatniczka wniosła zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach pismem z dnia 30.05.2006 r. Podatniczka podtrzymała swoje stanowisko wyrażone we wniosku z dnia 29.03.2006 r. Zdaniem podatniczki zwolnienie z opodatkowania otrzymanego dofinansowania będzie miało sens jedynie wtedy, gdy zostanie ono wyłączone z przychodów przy jednoczesnym zaliczeniu kosztów wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów.

W wyniku rozpatrzenia zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - przychodem z działalności gospodarczej są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymywane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem, gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 48 w/w ustawy - wolne od podatku dochodowego są dotacje, subwencje i dopłaty otrzymywane z PFRON przez zakłady pracy chronionej na podstawie przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych (brzmienie obowiązujące do dnia 31.12.2003 r. mające nadal zastosowanie na podstawie art. 14 ustawy z dnia 12.11.2003 r. - Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.).

Z kolei przepis art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy podatkowej stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a-47c i 48 (brzmienie obowiązujące do dnia 31.12.2003 r. mające nadal zastosowanie na podstawie art. 14 ustawy z dnia 12.11.2003 r. - Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.).

Z cytowanych wyżej przepisów wynika jednoznacznie, że dopłaty do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych otrzymane z PFRON, na podstawie przepisów o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych a wynagrodzenia sfinansowane tymi dopłatami nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Jak wynika z akt sprawy podatniczka prowadzi działalność gospodarcza spełniającą warunki do uznania jej jako Zakładu Pracy Chronionej. Podatniczka z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymuje dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników w celu zrekompensowania obniżonej wydajności pracy i zwiększonych kosztów zatrudnienia.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne organ odwoławczy potwierdza słuszność stanowiska organu pierwszej instancji w przedmiotowej sprawie, iż otrzymane dofinansowanie nie stanowi przychodu. Równocześnie wypłacone wynagrodzenia sfinansowane tymi dopłatami nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu.

W świetle jednoznacznych uregulowań wynikających z powołanych wyżej przepisów bezzasadnie podatniczka podnosi, iż zwolnienie z opodatkowania otrzymanego dofinansowania będzie miało sens poprzez wyłączenie go po stronie przychodów przy jednoczesnym zaliczeniu kosztów wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj