Interpretacja Urzędu Skarbowego w Prudniku
PD-406/7/06
z 19 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-406/7/06
Data
2006.06.19



Autor
Urząd Skarbowy w Prudniku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
fundusz unijny
pomoc bezzwrotna
pomoc finansowa
środki pomocowe
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynagrodzenie uzyskiwane w ramach zawartej umowy o pracę z firmą, która jest beneficjentem środków finansowych pochodzących z pomocy zagranicznej?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.216 par.1, art.14a par.1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.03.2006 r.(data wpływu 21.03.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 10.04.2006r. (data wpływu 13.04.2006 r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) stwierdza, iż stanowisko Pani w kwestii zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych Pani wynagrodzenia uzyskiwanego w ramach umowy o pracę w firmie ................ s. c. z siedzibą w Warszawie na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) - jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl przepisu art. 14a par 3 i 4 w/w ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w par. 1, następuje w drodze postanowienia zawierającego ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

W dniu 21.03.2006 r. zwróciła się Pani z wnioskiem do tut. organu uzupełnionym pismem z dnia 10.04.2006 r. o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176, z późn. zm.) wypłat wynagrodzeń uzyskiwanych w ramach umowy o pracę w firmie ..........s. c. z siedzibą w Warszawie. W/g wyjaśnień zawartych w przedmiotowym wniosku firma zajmuje się realizacją projektu "Lotny konsultant - pilotażowy model współpracy instytucji rynku pracy" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 1.1. Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 i na okres realizacji projektu została Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę w w/w firmie . W piśmie wskazuje Pani, iż bezpośrednim beneficjentem środków finansowych pochodzących z pomocy zagranicznej pozostaje w/w firma będąca spółką cywilną.

Ze stanu faktycznego, co stwierdzono w oparciu załączoną do podania umowę z dnia 30.12.2004r. o dofinansowanie Projektu "Lotny konsultant pilotażowy model współdziałania instytucji rynku pracy" w ramach SPO RZL wynika, iż Instytucją Wdrażającą do realizacji w/w projektu pozostaje Ministerstwo Gospodarki i Pracy, natomiast jako Beneficjenta dofinansowania wskazano ................ .

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uznała Pani, iż wynagrodzenie wypłacane Pani w ramach zawartego stosunku pracy dla potrzeb realizacji w/w projektu jest zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku ustosunkowując się do powyższego stwierdza:

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami, przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy;
    zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych , którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Zwolnienie z opodatkowania zawarte w powołanym wyżej przepisie może być zastosowane w sytuacji, gdy spełnione zostaną jednocześnie dwie przesłanki tj.:

  • środki finansowe pochodzą od podmiotów wskazanych w w/w przepisie i zostały przekazane na podstawie deklaracji lub umów, o których mowa w tym przepisie ,
  • podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

By możliwe było spełnienie pierwszej z przesłanek dochody otrzymane przez podatnika winny być finansowane środkami bezzwrotnej pomocy, w tym środkami programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, pochodzącymi od: rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych.

Zastosowanie omawianego zwolnienia z opodatkowania uzależnione jest również od podstawy prawnej ich przyznania, którą może być :

  • jednostronna deklaracja,
  • lub umowa zawarta z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez: Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe,
  • w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy.

W przypadku spełnienia drugiej z przesłanek ze zwolnienia z opodatkowania korzystają dochody uzyskane przez osoby, które zawarły umowę z bezpośrednim beneficjentem pomocy - podmiotem który jako pierwszy otrzymał środki bezzwrotnej pomocy, także w sytuacji, gdy otrzymał je za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania tych środków i bezpośrednio realizują cel programu pomocowego wykonując w ramach programu czynności o charakterze merytorycznym, a nie pomocniczym. W tym przypadku nie ma znaczenia rodzaj umowy na podstawie którego realizowane są zadania programu pomocowego; może to być umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło.

Ustawodawca ze zwolnienia wyłączył dochody uzyskane przez podatników, którym podmiot będący osobą fizyczną bezpośrednio realizującą cel programu zleca na podstawie umów o pracę lub umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, o dzieło) wykonanie określonych czynności w ramach programu.

Z treści przedmiotowego wniosku jak też materiałów dowodowych załączonych do niego wynika, iż firma ...................... s. c. z siedzibą w Warszawie reprezentowana przez Pana ..................... realizuje w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004 -2006 działanie 1.1. zatytułowane "Lotny konsultant (...)" i jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej osób fizycznych będących przedsiębiorcami pozostaje pierwszym beneficjentem dofinansowania przyznanego przez Władzę Wdrażającą - Ministerstwo Gospodarki i Pracy.

Zatem biorąc pod uwagę wyżej przytoczone przepisy art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym będzie korzystało dofinansowanie przyznane w/w spółce cywilnej jako pierwszemu beneficjentowi (spółce osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą), w której jest Pani zatrudniona. Natomiast dochody uzyskane przez Panią jako osobę fizycznąnie podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie w/w przepisu, bowiem przepis ten wyłącza ze zwolnienia jak już wcześniej wywiedziono dochody osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu, zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności.

Jednocześnie tut. organ informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanufaktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Przy tym należy także podkreślić, że zgodnie z przepisem art. 14b par. 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji i trybie określonym w par. 5 wskazanego powyżej przepisu.

Zgodnie z przepisem art.14a par.4 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które w myśl przepisu art. 223 par. 1 w związku z art.239 wskazanej powyżej ustawy należy wnieść do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem tut. organu - w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 par. 2 pkt 1 powołanej ustawy).

Zażalenie stosownie do przepisu art.222 w związku z art.239 w/w ustawy powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Jednocześnie tut. organ informuje, iż zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 253 , poz.2532) zażalenie podlega opłacie skarbowej. Wysokość stawek opłaty określona została w załączniku do w/w ustawy i wynosi 5 zł od podania i 50 gr od załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj