Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/48/Z/K/06
z 19 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/48/Z/K/06
Data
2006.04.19



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
rehabilitacja
rolnicy
ubezpieczenia rolników


Pytanie podatnika
Na podstawie orzeczenia wydanego przez Lekarza Rzeczoznawcę KRUS w oparciu o art. 21 ustawy z dnia 20.12.1999r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25) podatnik został uznany za długotrwale niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym a nastepnie uznano podatnika za okresowo całkowicie niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym.
Czy przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia od dochodu kwot przeznaczonych na zabiegi rehabilitacyjne na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 13 i 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 7d w powiązaniu z ustawą "rehabilitacja zawodowa i społeczna oraz zatrudnienie osób niepełnosprawnych" art. 3 i 5.


Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew uznaje za nieprawidłowestanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 08.02.2006r.

Wnioskiem z dnia 08.02.2006r. wystąpił Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że na podst. orzeczenia wydanego przez Lekarza Rzeczoznawcę KRUS w oparciu o art. 21 ustawy z dnia 20.12.1999r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25) został Pan uznany dnia 09.10.2002r. i dnia 07.10.2003r za długotrwale niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym natomiast dnia 14.10.2004r. uznano Pana za okresowo całkowicie niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym.

Zgodnie z Pana stanowiskiem przysługuje Panu prawo do odliczenia od podatku kwot przeznaczonych na zabiegi rehabilitacyjne na podst. art. 26 ust. 7a pkt. 13 i 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 7d w powiązaniu z ustawą "rehabilitacja zawodowa i społeczna oraz zatrudnienie osób niepełnosprawnych" art. 3 i 5

Zgodnie z art. 26a ust. 7a pkt. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na odpłatny konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo - rehabilitacyjne:

a)osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnegob)osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, (...) - również innymi środkami transportu niż wymienione w lit. a)

Odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa (...) dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - art.26 ust. 7a pkt. 14.

W myśl art. 26 ust. 7f ilekroć w przepisach ust. 7a mowa jest o osobach zaliczonych do:I grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których na podst. odrębnych przepisów, orzeczono:

a.całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albob.znaczny stopień niepełnosprawności

2. II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których na podst. odrębnych przepisów, orzeczono:

a)całkowita niezdolność do pracy albo
b)umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Na podstawie art 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1997r. Nr 123, poz. 776) ustala sie trzy stopnie niepełnosprawności, które stosuje się do realizacji celów określonych ustawą:

  1. znaczny,
  2. umiarkowany,
  3. lekki.

Orzeczenie ustalające stopień niepełnosprawności stanowi podstawę do przyznania ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.

Osoby posiadające ważne orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidztwa niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, o których mowa w art. 62, oraz orzeczenie i niezdolności do pracy o których mowa w art. 5 mogą składać do zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności i wskazań o których mowa w art. 6b ust. 3, dla celów korzystania z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów - art. 5a ust. 1 ww ustawy

Biorąc pod uwagę ww przepisy nie przysługują Panu odliczenia od dochodu na cele rehabilitacyjne na podstawie orzeczeń wydanych przez KRUS. Chcąc korzystać z ulgi na rehabilitację określoną w ustawie o p.d.o.f winien Pan wystąpić do zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności z wnioskiem o ustalenie stopnia niepełnosprawności.

W związku z powyższym postanowiono, jak w sentencji.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj