Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olkuszu
PDF1_415_8_06-1
z 25 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF1_415_8_06-1
Data
2006.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Olkuszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
aport
środek trwały
wyposażenie


Pytanie podatnika
Czy w związku z zamiarem przystąpienia do spółki cywilnej i wniesieniem aportem do tej spółki całego przedsiębiorstwa łącznie ze środkami twałymi i wyposażeniem, podatnik będzie zobowiązany do zapłaty podatku z remanentu likwidacyjnego.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm), po rozpatrzeniu wniosku Pani B. z dnia 29.03.2006 r., uzupełnionego w dniu 14.04.2006 r.w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę we wniosku z dnia 29.03.2006 r. będący przedmiotem analizy organu podatkowego.Pani B. prowadzi działalność gospodarczą - "...", opodatkowaną na zasadach ogólnych.
W roku 2005 r. uzyskała pozwolenie na budowę budynku apteki. Planowane zakończenie budowy przewidziane jest na koniec 2007 r.
Budynek ten będzie stanowić środek trwały i zostanie przyjęty do ewidencji grodków trwałych.
W 2008 r. podatnik planuje z córką, która uzyska licencję na prowadzenie apteki, utworzyć spółkę cywilną w zakresie prowadzenia apteki.
Przystępując do spółki chce wnieść aportem całość przedsiębiorstwa t. j. środki trwale, wyposażenie i towary handlowe.

Pytanie podatnika:
Podatnik ma wątpliwości, czy w momencie przekazania aportem całego przedsiębiorstwa - ... do spółki cywilnej będzie musiała zapłacić podatek od remanentu likwidacyjnego.

Stanowisko pytającego:
Podatnik uważa, że na podstawie art. 24 ust. 3 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ustala się dochodu na dzień likwidacji a więc nie jest zobowiązana do zapłacenia podatku z tytułu likwidacji.

Ocena prawna stanowiska pytającego, dotycząca stanu faktycznego wynikającego z treści wniosku.
Zgodnie z art. 24 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm), w razie zawiadomienia Naczelnika Urzędu Skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej w/g cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów/ surowców/ podstawowych i pomocniczych, półwyrobów wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja.
Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określonyw zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim.
Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo do spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem.
A zatem stanowisko Pani w tym zakresie jest prawidłowe.Niniejsze postanowienie, zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało dla Pani P. w jej indywidualnej sprawie.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji,w trybie określonym w § 5.

W dacie wniesienia wniosku nie toczyło się wobec wnioskodawcy kontrola podatkowa, postępowanie podatkowe oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu w terminie 7-dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj