Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-20/06/PK
z 17 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-20/06/PK
Data
2006.05.17



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
internet
konkursy
prasa
strona internetowa
wygrana


Pytanie podatnika
Czy w przypadku ogłaszania konkursów na stronie internetowej, można zastosować do wygranych w tych konkursach zwolnienie o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 updof?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest wydawcą tytułu prasowego oraz jego wydania online w elektronicznych serwisach, które ponadto są aktualizowane w ciągu dnia. Spółka wielokrotnie organizuje konkursy dla czytelników elektronicznego wydania ww. tytułu prasowego online, które ogłasza na swoich internetowych stronach. W wyniku rozstrzygnięcia tych konkursów i wyłonienia zwycięzców, otrzymują oni nagrody rzeczowe lub pieniężne bardzo często o jednorazowej wartości do 760zł.

Spółka stoi na stanowisku, iż wygrane te stanowią wygrane w konkursach organizowanych w prasie i w związku z tym korzystają ze zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.).

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego potwierdza powyższe stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Słuszne jest stanowisko Spółki, iż w celu skorzystania z ww. zwolnienia wygrana w konkursie nie może przekraczać jednostkowej kwoty 760zł, a konkurs musi być organizowany w środkach masowego przekazu. Ustawodawca w powyższym przepisie enumeratywnie wymienił środki masowego przekazu, których ten przepis dotyczy i są nimi: prasa, radio i telewizja. Wystarczającym warunkiem do skorzystania z ww. zwolnienia jest organizacja i ogłoszenie konkursu za pośrednictwem jednego z tych mediów.

Spółka stoi na stanowisku, iż elektroniczne wydania dziennika, którego jest wydawcą, można określić mianem prasy. Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5 z 1984r. poz. 24 ze zm.) prasa oznacza publikacje periodyczne, które nie tworzą zamkniętej, jednorodnej całości, ukazujące się nie rzadziej niż raz do roku, opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą, a w szczególności: dzienniki i czasopisma, serwisy agencyjne, stałe przekazy teleksowe, biuletyny, programy radiowe i telewizyjne oraz kroniki filmowe; prasą są także wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazywania, w tym także rozgłośnie oraz tele- i radiowęzły zakładowe, upowszechniające publikacje periodyczne za pomocą druku, wizji, fonii lub innej techniki rozpowszechniania; prasa obejmuje również zespoły ludzi i poszczególne osoby zajmujące się działalnością dziennikarską.

Należy przy tym zwrócić uwagę, iż z powyższego przepisu ustawy Prawo prasowe nie wynika, iż strona internetowa sama z siebie jest prasą - Internet jest jedynie jednym z nośników publikacji periodycznych, które są prasą. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w zakresie dotyczącym powołanej powyżej definicji prasy, jedyną różnicą pomiędzy wydaniem papierowym, a elektronicznym jest forma publikacji. Różnica ta nie wpływa jednak na uznanie, iż dana publikacja periodyczna może być uznana za prasę lub nie. W związku z tym należy stwierdzić, iż elektroniczne wydanie dziennika w rozumieniu prawa prasowego jest prasą. Z tego wynika, że organizacja i ogłoszenie konkursu za pośrednictwem elektronicznego wydania dziennika spełnia hipotezę przepisu art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, wygrane nieprzekraczające jednorazowo kwoty 760zł, ogłaszane za pośrednictwem wskazanych we wniosku elektronicznych wydań dziennika, wydawanego przez Spółkę, będą korzystać ze zwolnienia zawartego w at. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy przy tym nadmienić, iż jeśli wygrana w takim konkursie przekroczy 760zł, opodatkowaniu będzie podlegała cała kwota wygranej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj