Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/423-16/06/PK
z 19 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/423-16/06/PK
Data
2006.05.19



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
kapitalizacja
obowiązek płatnika
odsetki od pożyczki
płatnik
pożyczka
wypłata


Pytanie podatnika
Czy w przypadku dokonania kapitalizacji odsetek od pożyczki powstaje obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w dniu 21.04.2005r. zawarła ze wspólnikiem umowę pożyczki w rachunku bieżącym. Umowa została zawarta na okres 5 lat. Zgodnie z tą umową odsetki od pożyczki naliczane są każdego dnia i dwa razy w miesiącu są kapitalizowane. Odsetki płacone są faktycznie przez Spółkę raz do roku.

Spółka stoi na stanowisku, iż obowiązek pobrania podatku nie powstaje w momencie kapitalizacji odsetek, lecz w momencie ich faktycznej wypłaty. Zdaniem Spółki kapitalizacji odsetek nie można utożsamić z ich faktyczną zapłatą.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000r., poz. 654 ze zm.) podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 (nierezydentów), przychodów z odsetek ustala się w wysokości 20% przychodów. Art. 26 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż osoby prawne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Z tego przepisu wynika, iż moment powstania przychodu z tytułu odsetek jest określony w sposób kasowy, co oznacza iż przychód powstaje nie w momencie gdy jest on należny lecz w momencie gdy następuje faktyczna zapłata.

Art. 12 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy stanowi iż do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż odsetki są kapitalizowane dwa razy w miesiącu i wypłacane raz do roku. W takiej sytuacji, zgodnie z tym przepisem, należy uznać, iż odsetki skapitalizowane są odsetkami naliczonymi a nie wypłaconymi. W omawianym stanie faktycznym faktyczna zapłata odsetek następuje raz w roku. W związku z tym w świetle powyższych przepisów moment ich zapłaty jest momentem w którym, zgodnie z art. 26 ust. 1 ww. ustawy powstaje obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych z tego tytułu.

Reasumując Spółka prawidłowo uznała, iż ma ona obowiązek pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych z tytułu odsetek wg stawki 20% w momencie ich wypłaty, a nie w momencie ich kapitalizacji.

Jednocześnie należy wskazać, iż zgodnie z art. 22a Przepisy art. 20-22 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. W związku z tym obowiązki płatnika wskazane powyżej, w zakresie stawki podatku lub samego obowiązku poboru podatku mogą zostać zmodyfikowane poprzez zapisy odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Należy także zauważyć, iż zgodnie z treścią art. 26 ust. 1 tiret drugie ww. ustawy zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj