Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
US.I.415/7/06
z 28 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I.415/7/06
Data
2006.02.28



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
W sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego ( Dz.U. z 1996r. Nr 156 poz.788) , oraz Ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym ( Dz. U. Nr 177, poz. 1468 )


Zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 2 oraz ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r., podatnikom którzy ponieśli wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego i lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego , przysługuje prawo odliczenia tych wydatków. Wydatki winny być udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Stosownie do art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956 z późniejszymi zmianami) w latach 2004- 2005 przysługuje ulga mieszkaniowa, o której mowa w art. 27a ust. 1, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r. Rodzaje wydatków uprawniających do ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu lub budynku mieszkalnego zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy ( Dz. U. Nr 156, poz.788). Wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego wymieniony został w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

Organ podatkowy informuje, że do dokonania zakwalifikowania materiałów budowlanych, które są podstawą do odliczenia od podatku w ramach ulgi remontowej zobowiązany jest Podatnik. Urząd nie dokonuje klasyfikacji materiałów budowlanych w imieniu podatnika, gdyż to podatnik decyduje o tym, czy z przysługującego mu prawa skorzysta. Podatnik ma prawo skorzystać z omawianej ulgi i w tym celu powinien Pan złożyć zeznanie podatkowe z uwzględnieniem wydatków poniesionych na remont. Gdyby okazało się podczas weryfikacji złożonego zeznania dokonywanej w ramach czynności sprawdzających, że odliczenie nie spełnia wymogów wskazanych w przepisach prawa podatkowego, wówczas będzie miał Pan możliwość złożenia korekty zeznania podatkowego.

W kwestii dotyczącej zaznaczenia pozycji, które są podstawą do wystąpienia o zwrot wydatków wynikających ze wzrostu VAT z 7% do 22% organ podatkowy wyjaśnia : Zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. Nr 177, poz. 1468), osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z :1) budową budynku mieszkalnego;2) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;3) remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej. Zgodnie z art. 5 powołanej ustawy zwrot dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej złożony w urzędzie skarbowym.

Wykaz robót zaliczanych do remontu lokalu mieszkalnego zawarty jest w załączniku do w/w ustawy. Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych ogłosił w drodze obwieszczenia, wykaz materiałów budowlanych uwzględniający materiały budowlane, które do dnia 30 kwietnia 2004r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004r. są opodatkowane stawką 22%. Organ podatkowy zgodnie z wymienionym w sentencji postanowienia art. 14a Ordynacji Podatkowej udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników. Nie oznacza to jednak , że Naczelnik Urzędu Skarbowego rozstrzyga kwestię związaną z zaszeregowaniem

poszczególnych materiałów budowlanych których zakup uprawnia Pana do odliczeń od podatku dochodowego ( w zeznaniu PIT), oraz do zwrotu podatku VAT, z tytułu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.W przypadku wystąpienia przez Pana z wnioskiem o zwrot VAT za materiały budowlane , zobowiązany jest Pan dokonać klasyfikacji materiałów związanych z remontem lokalu mieszkalnego do odpowiedniej grupy PKWIU.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj