Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.III-415/20/06
z 28 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-415/20/06
Data
2006.04.28



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
potrącalność kosztów
rok podatkowy
składki na ubezpieczenia społeczne
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Czy wydatki z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne pracowników finansowanych przez płatnika zapłacone w 2006 r., które dotyczą wynagrodzeń wypłaconych w 2005 r. oraz inne wydatki (opłaty za dostawę wody, gazu, energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych) poniesione w 2006 r., a dotyczące roku poprzedniego stanowić będą koszty uzyskania przychodu w roku 2006, jeżeli podatnik w 2006 r. opłaca podatek dochodowy w formie zasad ogólnych, a w roku ubiegłym opodatkowany był w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 22 ust. 1 i 4, art. 23 ust. 1 pkt 55a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.02.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej uznania za koszt uzyskania przychodu, składek na ubezpieczenie społeczne pracowników finansowanych przez płatnika zapłaconych w 2006 r., które dotyczą wynagrodzeń wypłaconych w 2005 r. oraz innych wydatków (opłat za dostawę wody, gazu, energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych) poniesionych w 2006 r., a dotyczących roku poprzedniego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu postanawia uznać, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, a ww. wydatki stanowią koszty uzyskania przychodu roku podatkowego 2006.

W dniu 20.02.2006 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczący interpretacji przepisów ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z opisem stanu faktycznego zawartym we wniosku, prowadzi pani działalność gospodarczą, z której w 2005 r. opłacała pani podatek dochodowy od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a po zgłoszonej zmianie od 1.01.2006 r. opłaca pani podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ramach prowadzonej działalności ponosi pani koszty w celu uzyskania przychodu, na które składają się między innymi opłaty za dostawę wody, gazu, energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych oraz składki na ubezpieczenie społeczne pracowników w części finansowanej przez płatnika. Część kosztów poniesionych z ww. tytułów, odnoszących się do roku podatkowego 2005, zostało poniesionych już w roku 2006. Jednocześnie stwierdziła pani, że koszty uzyskania przychodów potrącane są tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione (art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Złożony wniosek zawiera zapytanie czy poniesione w 2006 r. wydatki, które dotyczą poprzedniego roku podatkowego, a szczególności finansowane przez płatnika składki na ubezpieczenie społeczne stanowić będą koszty uzyskania przychodu w roku 2006. Zdaniem pani, na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, koszty dotyczące 2005 r., a poniesione w roku następnym nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodu w roku 2006. W uzasadnieniu tego stanowiska stwierdziła pani, że brak podstaw do zaliczenia ww. wydatków do kosztów uzyskania przychodu wynika z ich związku z przychodem opodatkowanym w 2005 r. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, rozpatrując powyższy wniosek stwierdza, że w przedstawionej sytuacji zastosowanie mają przepisy art. 22 ust. 1 i 4, art. 23 ust. 1 pkt 55a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione (metoda kasowa). Podatnik może stosować na podstawie art. 22 ust. 5 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych również metodę memoriałową, w przypadku której koszty uzyskania przychodu potrącane są tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, lecz pani intencją nie było przyjęcie drugiej z wymienionych metod księgowania. W konsekwencji koszty spełniające wymogi art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące 2005 r. poniesione już w roku następnym, stanowić będą koszty uzyskania przychodu roku podatkowego 2006.

W przypadku tej części składek na ubezpieczenie społeczne, która finansowana jest przez pracodawcę będzie miał zastosowanie również przepis szczególny, tj. art. 23 ust. 1 pkt 55a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, określonych w ustawie z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) w części finansowanej przez płatnika składek. Powyższy przepis a contrario nakazuje zaliczać składki na ubezpieczenie społeczne z chwilą ich opłacenia, niezależnie od przyjętej metody księgowania. Dla rozstrzygnięcia nie ma znaczenia fakt, że w 2005 r. podatek dochodowy opłacany był w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stanowisko pani miałoby uzasadnienie w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyby dochód osiągnięty w 2005 r. w ogóle nie podlegał opodatkowaniu lub był zwolniony od podatku dochodowego (art. 23 ust. 1 pkt 31), a taka sytuacja nie miała miejsca, gdyż ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest szczególną formą podatku dochodowego.

Pozostałe pytania przedstawione przez panią we wniosku będą załatwione odrębnymi postanowieniami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj