Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/507/WD/423/17/06/EG
z 4 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/507/WD/423/17/06/EG
Data
2006.05.04



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek od nieruchomości


Pytanie podatnika
Dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od nieruchomości od środków trwałych nieprzydatnych technologicznie - modernizowanych i w przyszłości podlegających modernizacji oraz od środków trwałych przewidzianych do likwidacji.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku XXX S. A. z lutego 2006r. żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od nieruchomości od środków trwałych nieprzydatnych technologicznie - modernizowanych i w przyszłości podlegających modernizacji oraz od środków trwałych przewidzianych do likwidacji,

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że: stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

W Spółka zgodnie z art. 28 i art. 32 ust. 4 ustawy o rachunkowości dokonała aktualizacji wyceny środków trwałych w wyniku której ustalono, że wartość ekonomiczna niektórych środków trwałych wynosi 0,00 zł. W związku z tym dla niektórych środków trwałych dokonano odpisów aktualizacyjnych w celu doprowadzenia ich wartości księgowej netto do wartości ekonomicznej. Są to m.in. środki trwałe nieprzydatne technologicznie, które z uwagi na zły stan techniczny nie przedstawiają żadnej wartości ekonomicznej, ale nie wyklucza się jednak ich modernizacji (część z nich już jest modernizowana) i dalszego użytkowania w przypadku zaistnienia takiej potrzeby eksploatacyjnej. Wśród środków trwałych poddanych aktualizacji są również takie, których aktualny stan techniczny nie pozwala na dalsze użytkowanie i które są przewidziane do likwidacji.

Zapytanie Spółki brzmi:

Czy podatek od nieruchomości od wyżej wymienionych środków trwałych stanowi zgodnie z art. 15 ust 1 ustawy z dnia 15.02.1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( tj. z 2000r.Dz.U.Nr 54 poz 654 z późn.zm.) koszt uzyskania przychodów dla Spółki?

Zdaniem wnioskodawcy, podatek od nieruchomości od wyżej wymienionych środków trwałych stanowi w pełni uzasadniony koszt uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1. Są to koszty bezpośrednio i pośrednio związane z całokształtem prowadzonej działalności gospodarczej. Koszty bezpośrednie są ściśle związane z osiąganymi przez Spółkę przychodami. Do kosztów pośrednich zalicza się te koszty, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, ale ich ponoszenie warunkuje uzyskanie przychodu.

Zdaniem Spółki, bez znaczenia jest fakt, że na dzień dzisiejszy środki trwałe od których zapłacono podatek od nieruchomości nie są wykorzystywane w działalności gospodarczej. Aby koszt uznać za koszt uzyskania przychodów, nie jest konieczne niezwłoczne uzyskanie przez podatnika przychodu, a jedynie występowanie zależności między poniesionymi kosztami a możliwością uzyskania w przyszłości przychodu z tego tytułu.

Spółka jest zobowiązana opłacać podatek od nieruchomości od środków trwałych nie wykorzystywanych w działalności gospodarczej i od środków trwałych modernizowanych, wobec tego podatek od nieruchomości uiszczony od w/w środków trwałych stanowi koszt uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia, co następuje:

Stosownie do przepisu art. 15 ust 1 ustawy z dnia 15.02.1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. z 2000r Dz. U. Nr 54 poz. 654 z późń. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 w/w ustawy.

Wprawdzie wydatki związane z podatkiem od nieruchomości nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na zasadzie art. 16 ust 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ale analizując możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów niewątpliwie należy brać pod uwagę wskazany związek przyczynowo-skutkowy z osiąganymi przychodami.

Podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo- skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, ale dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa poniesienie ich jest uzasadnione i podmiot zobowiązany jest do ich ponoszenia.

Wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów obciąża Podatnika.

Zgodnie z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów dokonana przez jednostkę winna brać pod uwagę przeznaczenie wydatku, jego celowość i zasadność dla funkcjonowania podmiotu oraz potencjalną możliwość przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodów.

W ocenie tutejszego Organu Podatkowego, skoro Podatnik nie może uniknąć opłat z tytułu podatku od nieruchomości od środków trwałych okresowo nieprzydatnych technologicznie, które będą lub są modernizowane i w przyszłości będą eksploatowane w celu osiągnięcia przychodów oraz od środków przewidzianych do likwidacji - wydatki w tym zakresie na podstawie cytowanego wyżej przepisu można uznać za koszty uzyskania przychodów.

Nadmienia się, iż zły stan techniczny budynków i gruntów potwierdzony przez odpowiedni organ administracyjny stanowi przesłankę do kwalifikacji tych środków trwałych jako niewykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej w świetle art.1a ust 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002r nr 9 poz. 84 ze zmianami), a tym samym nie podlegających opodatkowaniu na podstawie art.2 ust.1 w/w ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Reasumując powyższe okoliczności faktyczne i prawne orzeczono jak w sentencji postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj