Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/91/06/JR
z 6 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/91/06/JR
Data
2006.06.06



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
odpisy amortyzacyjne
sezonowość
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy w przypadku środka trwałego używanego sezonowo przez 9 miesięcy w roku, należy dokonywać w miesiącach jego używania miesięcznych odpisów amortyzacyjnych w wysokości 1/12 rocznej amortyzacji ?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku - pismo z dnia 23.03.2006r. o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie dokonywania odpisów amortyzacyjnych od używanych sezonowo środków trwałych w świetle art. 16h ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 23.03.2006r. Spółka zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy w przypadku środka trwałego używanego sezonowo przez 9 miesięcy w roku, należy dokonywać w miesiącach jego używania miesięcznych odpisów amortyzacyjnych w wysokości 1/12 rocznej amortyzacji.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność w zakresie wynajmu lokali użytkowych oraz w zakresie zapewnienia pobytu i wyżywienia w ośrodkach wczasowo-sanatoryjnych. W zakupionym ośrodku wczasowym prowadzona jest działalność przez 9 miesięcy w roku. Ponadto dokonywane są inwestycje podnoszące wartość nieruchomości.
Zdaniem Spółki w okresie czasowego nieużywania środka trwałego nie powinno się dokonywać odpisów amortyzacyjnych (brak związku z przychodem generowanym przez ośrodek). Spółka amortyzuje przedmiotową nieruchomość przez 9 miesięcy, miesięczne po 1/12 rocznej wartości amortyzacji. Całkowity okres amortyzacji jest więc wydłużony o kolejne okresy sprawozdawcze, zważywszy również na fakt stałego podnoszenia wartości nieruchomości poprzez inwestycje.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Kosztem uzyskania przychodów (art. 15 ust. 6 tej ustawy) są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Amortyzacji stosownie do art. 16a ust. 1 w/w ustawy podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny urządzenia i środki transportu, inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt. 1, zwane środkami trwałymi.

Odpisów amortyzacyjnych na podstawie art. 16h ust. 1 pkt. 3 w/w ustawy dokonuje się od używanych sezonowo środków trwałych w okresie ich wykorzystania; w tym przypadku wysokość odpisu miesięcznego ustala się przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie albo przez 12 miesięcy w roku.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka wysokość odpisu miesięcznego ustala przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez 12 miesięcy w roku. Do kosztów uzyskania przychodów zaliczana jest część, tj. 9/12 rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych, wynikającej z okresu prowadzenia działalności, co powoduje jedynie wydłużenie okresu amortyzowania środka trwałego.

W związku z powyższym Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi uznając stanowisko Spółki za prawidłowe orzekł, jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawce i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj