Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
II-423/15/06/MB
z 27 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II-423/15/06/MB
Data
2006.04.27



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
inwestycje w środkach trwałych
remonty
środek trwały
ulepszenie


Pytanie podatnika
Czy podatnik podatku dochodowego od osób prawnych musi składać deklarację CIT-2 w przypadku braku zobowiązania podatkowego - strata ?


W dniu 13.04.2006r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie interpretacji odnośnie zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w przedstawionej indywidualnej sprawie.

W dniu 23 stycznia 2006r. Sp. z o.o. aktem notarialnym zawarła przedwstępną umowę nabycia nieruchomości w Łodzi, wpłacając zaliczkę w wysokości 1.000.000,00 zł. Przyrzeczona umowa zostanie zawarta najpóźniej do dnia 3 lipca 2006r. Obecnie Spółka ma prawo do dysponowania nieruchomością na podstawie umowy najmu z 15 lutego 2006r. i na tej podstawie Spółka rozpoczęła remont budynku w w/w nieruchomości.

Zakres rzeczowy wykonywanych robót w wynajmowanej nieruchomości obejmuje:

- naprawę zniszczonych i zużytych elementów dachu budynku przy zastosowaniu podobnych materiałów,

- skucie istniejącego popękanego tynku zewnętrznego i położenie nowego, mineralnego wraz z ociepleniem i malowaniem,

- wymianę rynien,

- wymianę okien (powiększenie otworów okiennych),

- wymianę drzwi zewnętrznych i wewnętrznych.

W uzupełnieniu wniosku Spółka dostarczyła uwierzytelnioną kopię umowy przedwstępnej na nabycie nieruchomości w Łodzi oraz uwierzytelnioną kopię umowy najmu z dn. 15 lutego 2006r. uprawniającej do dysponowania w/w nieruchomością.

Spółka wyjaśniła również, że w remontowanym obiekcie prowadzona jest działalność gospodarcza.

Pytanie zadane przez Sp. z o.o. dotyczy kwestii:

1) czy prawidłowe jest uznanie poniesionych nakładów na w/w prace budowlane jako typowe wydatki remontowe,

2) czy prawidłowe jest zaliczenie ich bezpośrednio w koszty działalności gospodarczej.

Zdaniem Sp. z o.o. zakres przedstawionych prac budowlanych należy do prac remontowych, gdyż mają charakter odtworzeniowy, przywracają jedynie pierwotną wartość użytkową budynku i powinny być zaliczone w ciężar kosztów w dniu ich poniesienia.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i aktualny stan prawny, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście wyjaśnia, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust. 1. Stosownie zaś do unormowań art. 15 ust. 6 tej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16 a - 16 m, z uwzględnieniem art. 16. Natomiast art. 16 a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 16 c, niezależnie od przewidywanego okresu używania, m. in. przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych. Aby prawidłowo zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów poniesione przez Spółkę wydatki, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy wydatki te dotyczą wykonywanych w obcym środku trwałym robót o charakterze remontowym, czy też związane będą z ulepszeniem obcych środków trwałych.

Podatnicy czyniąc nakłady inwestycyjne w obcym środku trwałym, zgodnie z regułami prawa cywilnego, nie uzyskują własności tychże środków, to jednak , wobec przepisów prawa podatkowego (wyżej wskazanych) nabywają uprawnienia do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej oddanej do używania inwestycji w obcym środku trwałym. Powszechnie przyjmuje się, że "inwestycje w obcych środkach trwałych" są to nakłady poniesione na obcy środek trwały, który jest używany na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy. Zatem wydatki poniesione na obcy środek trwały, które zmierzają do jego ulepszenia podwyższają wartość początkową inwestycji w obcym środku trwałym, która podlega amortyzacji. Pozostałe wydatki nie wpływające na ulepszenie środka trwałego obciążają bezpośrednio koszty w dacie ich poniesienia.

Najczęściej spotykanym w praktyce przykładem ponoszenia nakładów w obcych środkach trwałych jest konieczność dostosowania używanych na podstawie umowy najmu czy dzierżawy obcych budynków do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej użytkownika.

O tym czy poniesione nakłady stanowią wydatki na remont bezpośrednio zaliczane w koszty uzyskania przychodów, czy też będą uznane za nakłady na ulepszenie obcego środka trwałego i będą podlegały odpisom amortyzacyjnym odnoszonym w koszty sukcesywnie - zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami - decyduje zakres przeprowadzonych robót. Chociaż przepisy podatkowe nie definiują pojęć związanych z ulepszeniem i remontem środków trwałych, to powszechnie przyjmuje się, że:

remontem - zgodnie z treścią art. 3 pkt 8 z dnia 07.07.1994r. Prawo budowlane (Dz. U z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze. zm.) jest wykonanie w istniejącym obiekcie robót budowlanych polegających na przywróceniu pierwotnego stanu technicznego i poprzedniego poziomu użytkowego nie zwiększających jego wartości początkowej, o której mowa w art. 16 g ust. 1 pkt. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym na skutek postępu technicznego,

z ulepszeniem - mamy do czynienia gdy wydatki poniesione na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w roku podatkowym przekroczą kwotę 3.500,00 zł oraz powodują trwałe unowocześnienie środka trwałego, które podnosi jego wartość techniczną, użytkową w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą,jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż wydatki poniesione na prace budowlane w wynajmowanym środku trwałym są podyktowane jego złym stanem technicznym i polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego obcego środka trwałego wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, co uprawnia podatnika aby uznać je za wydatki poniesione na remont. Wydatki poniesione z tytułu remontu wynajmowanego składnika majątku nie są inwestycją w obcym środku trwałym, w związku z czym mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia bez względu na ich wysokość.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj