Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-40/06
z 11 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-40/06
Data
2006.08.11



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
bon towarowy
obowiązek podatkowy
opodatkowanie


Pytanie podatnika
Czy należy odprowadzić – w przedstawionym niżej jako przykład przypadku podatek VAT należny od bonów towarowych które otrzymałem w ramach promocji organizowanej przez market Makro (jeśli „tak”, to od jakiej kwoty i w jakim czasie – w dniu emisji, czy w dniu realizacji bonu),? Podatnik poinformował, że otrzymane bony uprawniają do dokonania zakupów na kwotę brutto nie większą niż wartość bonu. Bony przeznaczone są do realizacji tylko w markecie Makro i może nimi płacić za kolejne zakupy towarów przeznaczonych dla celów działalnościgospodarczej. Bony te związane są ze sprzedażą premiową. Podatnik otrzymuje je w ramach promocji „Wynagradzamy Zakupy w Makro”. Bony posiadają nadane numery i terminy ich wykorzystania. Podatnik scharakteryzował w następujący sposób mechanizm zapłaty bonem towarowym: za zakupy dokonane w terminie realizacji bonu, częściowo zapłacił gotówką a częściowo wyżej wymienionym bonem towarowym. Do wniosku podatnik załączył m.in. kserokopię potwierdzenia odbioru nagrody wydanej w ramach sprzedaży premiowej osobie fizycznej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą (na którym widnieje informacja, że wartość nagrody stanowi dla podatnika przychód z prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej) oraz kserokopię faktury VAT, z treści której wynika, że łączna kwota do zapłaty została uregulowana w części bonem towarowym a w części gotówką.


Zgodnie z art.5 ust.1 pkt.1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W świetle art.8 ust.1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Należy zauważyć, że w przypadku bonusów warunkowych pomiędzy stronami transakcji istnieje umowa regulująca wzajemną współpracę na podstawie, której Macro CasH Carry Polska jest zobowiązana do ich wypłaty. Premia nie ma charakteru dowolnego, lecz uzależniona jest od określonego zachowania kontrahentów Makro, tj. osiągnięcia przez nich odpowiednio wysokiego poziomu obrotów. W związku z tym, pomiędzy stronami zaistniała relacja zobowiązaniowa, którą należy uznać za świadczenie usług za wynagrodzeniem. Premia w tym przypadku jest formą wynagrodzenia za wykonanie czynności, tj. stałą współpracę, realizowanie obrotu o określonej wielkości. Z przedstawionego stanu faktycznego, wynika, że nagroda w postaci bonu towarowego przyznana w promocji „Wynagradzamy zakupy w Makro” jest wynagrodzeniem (w formie bonu towarowego) za czynności wykonywane przez kontrahenta. Przyznana premia (bon towarowy) nie powoduje zmniejszenia ceny jednostkowej towaru, jednakże efektywnie powoduje zmniejszenie ostatecznej kwoty do zapłaty, gdyż upoważnia do otrzymywania towarów do wysokości wartości bonu. W związku z tym, otrzymane bonusy (premie warunkowe) stanowią odrębny przedmiot opodatkowania.
Uzyskanie premii jest bezpośrednio związane z wzajemnym świadczeniem ze strony kontrahenta, dlatego czynność tę należy uznać za świadczenie usług, o którym mowa w art.8 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług. Czynność ta winna być udokumentowana przez podatnika podatku od towarów i usług – w tym przypadku świadczącego usługę, zgodnie z art.106 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. fakturą VAT spełniającą wymogi o których mowa w § 9 ust.1 rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 95, poz. 798).
Wymienione usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych według stawki podatku VAT 22%.
Zgodnie z art.29 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
Zatem podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest wartość bonu towarowego pomniejszona o kwotę podatku VAT.
W świetle art.19 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust.2-21, art.14 ust.6, art.20 i art.21 ust.1.
Zatem obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje w przedstawionym stanie faktycznym z chwilą wykonania usługi, tj. w dniu otrzymania potwierdzenia odbioru nagrody wydanej w ramach sprzedaży premiowej osobie fizycznej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą .
Stanowisko podatnika przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji nie jest zatem prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa, udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj