Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-296/06/KB
z 31 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-296/06/KB
Data
2006.05.31



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy dostawie towarów


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia przy dostawie towarów
nabycie wewnątrzwspólnotowe
transakcja łańcuchowa (szeregowa)


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się z potwierdzenie stanowiska, iż w opisanej we wniosku sytuacji nie jest ona stroną wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jak również nie jest eksporterem towarów w rozumieniu ustawy o VAT.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 21.02.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 01.03.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność m.in. w zakresie sprzedaży hurtowej wyrobów chemicznych i jest podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym dla potrzeb VAT - UE. Spółka nabywa towar handlowy od kontrahenta niemieckiego zarejestrowanego dla potrzeb VAT - UE. Transport towaru handlowego organizowany jest przez niemieckiego kontrahenta w imieniu polskiego Podatnika. Towar handlowy trafia bezpośrednio z Niemiec do kontrahenta Spółki w Chorwacji.

Spółka prosi o potwierdzenie jej stanowiska, iż w opisanej wyżej sytuacji nie jest ona stroną wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jak również nie jest eksporterem towarów w rozumieniu ustawy o VAT i w związku z tym opisana wyżej transakcja pozostaje poza zakresem działania ustawy o podatku od towarów i usług.

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z tzw. transakcją łańcuchową, która to transakcja polega na tym, iż kilka podmiotów dokonuje sprzedaży tego samego towaru, przy czym towar jest wydawany przez pierwszy podmiot biorący udział w transakcji bezpośrednio ostatniemu. W związku z tym, zgodnie z art. 7 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku takiej transakcji uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorący udział w tych czynnościach. Zatem w przedmiotowej sprawie podmiot niemiecki dokona dostawy na rzecz Podatnika, a Podatnik dokona dostawy na rzecz podmiotu chorwackiego, mimo iż faktycznie towar trafi bezpośrednio od firmy niemieckiej do ostatecznego nabywcy, czyli podmiotu chorwackiego.

Stosownie do art. 22 ust. 2, jeżeli w wyniku takiej transakcji towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport jest przyporządkowana tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest przyporządkowana dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że nabywca ten udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie. W związku z tym miejsce dostawy powinno zostać określone na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejscem dostawy towarów jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. W przedstawionym stanie faktycznym transport organizowany jest przez podmiot niemiecki w imieniu Podatnika, a zatem transport jest przyporządkowany pierwszej dostawie, czyli dostawie towarów od spółki niemieckiej dla polskiej Spółki. Zatem, zgodnie z cyt. art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, miejscem opodatkowania dla pierwszej dostawy są Niemcy. Dla pozostałych dostaw objętych transakcją seryjną, którym nie jest przypisana wysyłka lub transport, ich miejsce opodatkowania ustala się zgodnie z art. 22 ust. 3 ustawy o VAT. Dostawę objętą transakcją łańcuchową, która następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów. W opisanym stanie faktycznym miejscem opodatkowania drugiej dostawy będzie Chorwacja.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż dostawa towarów dokonana przez Wnioskodawcę nie będzie podlegała opodatkowaniu na terytorium Polski.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Z kolei przez eksport towarów, zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1 - 4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

W związku z powyższym po stronie polskiej Spółki nie wystąpi ani wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, ponieważ w wyniku dostawy towar nie jest wysyłany lub transportowany na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu, ani eksport towarów, gdyż w wyniku dokonanych czynności nie ma miejsca potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj