Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-566/05/KB
z 13 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-566/05/KB
Data
2005.10.13



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
rzeczowy majątek ruchomy
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się z zapytaniem, gdzie będą opodatkowane świadczone przez nią usługi uszlachetniania wykonywane na terytorium Polski na rzecz klienta z Niemiec.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 08.08.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 10.08.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że producent niemiecki zamierza eksportować do państwa trzeciego samochody osobowe podlegające przetworzeniu. Spółka otrzymała ofertę świadczenia na zlecenie producenta niemieckiego usługi uszlachetniania tych samochodów osobowych i w ten sposób współdziałania w procesie produkcji. Po zdemontowaniu części samochodowe będą w całości wywożone z Polski na terytorium państwa trzeciego.

Zdaniem Spółki opisane powyżej usługi uszlachetniania (usługi na ruchomym majątku rzeczowym) świadczone przez Spółkę na rzecz producenta niemieckiego będą opodatkowane na terytorium Niemiec, zgodnie z art. 28 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. W przedmiotowym stanie faktycznym nie będzie dochodziło do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ nie będą spełnione ustawowe przesłanki takiego nabycia. Według Spółki nie nabędzie ona prawa do rozporządzania jak właściciel towarami (samochodami osobowymi), które wysłane przez niemieckiego producenta będą transportowane na terytorium Polski w celu przetworzenia i następnie dalej wywożone (eksportowane) na terytorium państwa trzeciego.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt d) ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. W myśl art. art. 28 ust. 7 w przypadku usług na ruchomym majątku rzeczowym, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Zgodnie z art. 28 ust. 8 ustawy o VAT przepis ust. 7 stosuje się, jeśli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Świadczenie usług na ruchomym majątku rzeczowym nie zostało zdefiniowane na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Dokonując kwalifikacji czy w danej sytuacji podatnik dokonuje nabycia towarów czy świadczenia usług na majątku rzeczowym, należy brać pod uwagę postanowienia zawarte w umowach z kontrahentem zagranicznym. Przez ruchomy majątek rzeczowy należy rozumieć towary niebędące nieruchomościami oraz budowlami trwale związanymi z gruntem Katalog usług na ruchomym majątku rzeczowym obejmuje m.in. naprawę rzeczy ruchomych, usługi serwisowe i gwarancyjne związane z rzeczami ruchomymi, instalację, montaż i demontaż rzeczy ruchomych, przetwarzanie i uszlachetnianie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, że będzie ona, na podstawie zawartej umowy, wykonywała usługi na ruchomym majątku rzeczowym w postaci demontażu samochodów osobowych należących do producenta niemieckiego. Za tę usługę Spółkę otrzyma odpowiednie wynagrodzenie. Producent niemiecki podał Spółce swój numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej w Niemczech, a po demontażu samochodów części będą wywożone z terytorium Polski na terytorium państwa trzeciego w czasie krótszym niż 30 dni od daty zakończenia usługi demontażu. W związku z powyższym usługi demontażu świadczone przez Spółkę na rzecz producenta niemieckiego będą opodatkowane w Niemczech.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. W stanie faktycznym przedstawionym przez Podatnika nie możemy mieć do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, gdyż Spółka, nie nabędzie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które wysłane przez niemieckiego producenta będą transportowane do Polski w celu przetworzenia (demontażu) i następnie eksportowane na terytorium państwa trzeciego. Ponadto wykonując usługi demontażu na rzecz producenta niemieckiego Spółka nie będzie uiszczała wynagrodzenia za towary transportowane przez terytorium Polski na terytorium państwa trzeciego, ale otrzyma wynagrodzenie za wykonaną usługę demontażu.

W myśl przytoczonego przez Spółkę art. 11 ust. 1 ustawy o VAT, za wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów za wynagrodzeniem rozumie się przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia, albo importowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju. Przepis ten odnosi się tylko do podatników podatku od wartości dodanej, którzy przywożą na terytorium Polski własne towary z innych krajów Unii, ustanawiając ich z tego tytułu podatnikami. Czynnością podlegająca opodatkowaniu jest tu samo przemieszczenie towarów z jednego kraju Wspólnoty na terytorium innego. Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie przemieszczenia towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1, jeśli towary te mają być przedmiotem czynności odpowiadającej eksportowi towarów dokonanej przez tego podatnika na terytorium państwa członkowskiego, z którego są przemieszczane na terytorium kraju, pod warunkiem, że a) od momentu, w którym towary przemieszczono na terytorium kraju, do momentu opuszczenia przez te towary terytorium Wspólnoty, w wykonaniu czynności odpowiadającej eksportowi towarów, upłynęło nie więcej niż 90 dni, b) towary na terytorium państwa członkowskiego, z którego są przemieszczane, zostały, w związku z czynnością odpowiadającą eksportowi, objęte procedurą wywozu na podstawie przepisów celnych. W przypadku gdy ustaną okoliczności uprawniające do wyłączenia z opodatkowania przemieszczenie takie, zgodnie z art. 12 ust.2, uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

W związku z powyższym w omawianym przypadku, gdy producent niemiecki przywiezie z Niemiec na terytorium Polski własne towary w celu wykonania na nich usług, a następnie po ich wykonaniu towary nie zostaną wywiezione w wyznaczonym terminie, wówczas na podmiocie niemieckim ciążył będzie obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Pozostanie to jednak bez wpływu na rozliczenie podatku podatku od towarów i usług przez Spółkę świadczącą usługę na ruchomym majątku rzeczowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj