Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sochaczewie
US.28.III/415-4/MW/06
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.28.III/415-4/MW/06
Data
2006.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Sochaczewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
diety
koszty uzyskania przychodów
podróż służbowa krajowa (delegacja krajowa)
podróż służbowa zagraniczna (delegacja zagraniczna)
prowadzenie działalności gospodarczej
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi jako osobie prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na "działalności jednoosobowych podmiotów gospodarczych wyłącznie na rzecz jednego podmiotu" faktycznie w ramach tej działalności wykonującego czynności kierowcy i przewożącego towary na terenie całego kraju, przysługuje prawo do zaliczania w koszty diet z tytułu podróży służbowej na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /j.t. Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm./, po rozpatrzeniu wniosku Pana X, zam. ... o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 05.04.2006r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie

postanawia

uznać, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wartości diet z tytułu podróży służbowych podatnika prowadzącego działalność w zakresie kierowania obcymi pojazdami w kraju i zagranicą - jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pan X prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu.

W ramach tej działalności wykonuje czynności kierowcy samochodu ciężarowego i rozwozi towary do odbiorców w różnych miejscowościach w całym kraju.

2. Przedmiot interpretacji. W związku z powyższym Pan X zwrócił się z zapytaniem: - czy podatnikowi jako osobie prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na "działalności jednoosobowych podmiotów gospodarczych wyłącznie na rzecz jednego podmiotu" faktycznie w ramach tej działalności wykonującego czynności kierowcy i przewożącego towary na terenie całego kraju, przysługuje prawo do zaliczania w koszty diet z tytułu podróży służbowej na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

3. Stanowisko wnioskodawcy. Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie, uznając, że ma prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów diety z tytułu podróży służbowej w wysokości nieprzekraczającej norm ustalonych dla pracowników w wymienionym niżej rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Według dokumentów tutejszego organu podatkowego, przyjęto zgłoszenie Pana X pozarolniczej działalności gospodarczej określonej kodem PKD 74.50.B działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą na rzecz jednego podmiotu, z siedzibą i miejscem prowadzenia działalności w ....

3. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy. Zasady zaliczania w koszty uzyskania przychodów wydatków z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą a także osób z nimi współpracujących reguluje art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm./. W myśl w/w przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych tych osób w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Są to: rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju./ Dz. U. nr 236, poz. 1990 ze zm./ oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju /Dz. U. nr 236, poz. 1991 ze zm/.

Dla poprawnego zastosowania cytowanego przepisu ustawy należy ustalić zakres pojęcia podróży służbowej. Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia podróży służbowej.

Korzystając z zapisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy należy przyjąć, iż podróżą służbową pracownika jest wyjazd na polecenie pracodawcy poza stałe miejsce świadczenia pracy wynikające z zawartej umowy o pracę.

Dla prowadzących działalność gospodarczą stałym miejscem pracy jest miejscowość wymieniona we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportu samochodowego brak jest uzasadnienia dla przyjęcia, iż wykonywanie przez te osoby zadań poza miejscowością podaną w zgłoszeniu o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej wiąże się z odbyciem podróży służbowej. Podobnie świadczenie usług kierowcy na terenie kraju lub za granicą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej., tj. w celach zarobkowych i na własny rachunek nie może być traktowane jako podróż służbowa, bowiem czynności związane z realizacją tychże usług w ramach wykonywanej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej stanowią istotę tej działalności, a zatem nie mogą być utożsamiane z podróżą służbową.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w sytuacji opisanej przez Pana X znajduje zastosowania przepis art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym dopuszczający możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom.

Przedsiębiorca ponoszący wydatki podczas wyjazdów związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej podatnika świadczącego usługi kierowcy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszystkie faktycznie poniesione wydatki, odpowiednio udokumentowane, na ogólnych zasadach przewidzianych w art. 22 ust. 1 i art. 23 przytoczonej wcześniej ustawy o podatku dochodowym. Przepisy te stanowią, że kosztem są wszelkie wydatki, które mają wpływ na osiągnięcie przychodu i nie zostały wyłączone z kosztów przez art. 23 tej ustawy.

Reasumując należy uznać stanowisko wnioskodawcy za niepoprawne.

Podatnikowi świadczącemu usługi kierowcy nie przysługuje prawo zaliczenia w koszty uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowych.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sochaczewie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej/.

Zgodnie z art. 222, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj