Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POV/415-11/06
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POV/415-11/06
Data
2006.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
kodeks cywilny
odszkodowania
renta
wyrok


Pytanie podatnika
Na mocy wyroku Sądu Okręgowego otrzymałem od mojego pracodawcy odszkodowanie rentowe w wysokości 129 złotych miesięcznie. Odszkodowanie to otrzymałem z dużym opóźnieniem. W roku 2005 otrzymałem z tego tytułu kwotę równą 2.646,72 zł. Jest to łączne zobowiązanie pracodawcy za 2004 i 2005 rok.W moim przekonaniu otrzymana od pracodawcy kwota renty jako odszkodowanie ze stosunku pracy nie powinna być opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych i powinna korzystać ze zwolnienia przedmiotowego.W pozwie skierowanym do Sądu żądałem zasądzenia od pracodawcy na moją rzecz zadośćuczynienia i renty uzupełniajacej jako odszkodowanie za wypadek przy pracy. Sąd uznał moje roszczenie w części i zasądził od mojego pracodawcy na moją rzecz m.in. kwotę zadośćuczynienia i rentę uzupełniajacą w wysokości podanej w wyroku. Pracodawca mimo wyroku wypłacił mi kwotę należną z opóźnieniem, dopiero za pośrednictwem komornika w 2005 roku. Powstała moja wątpliwość gdyż od komornika dostałem PIT-8c o otrzrzymanych przychodach w 2005 roku.


POSTANOWIENIE

Na popdstawie art. 14a, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.04.2006 r. w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:
ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 03.04.2006 roku (uzupełnionym pismem z dn.20.04.2006 roku ) Podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie zwolnienia od podatku otrzymanego w 2005 rok odszkodowanie w postaci renty.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego na mocy wyroku Sądu Okręgowego Podatnik otrzymał od swojego pracodawcy odszkodowanie rentowe w wysokości 129 złotych miesięcznie. Odszkodowanie wypłacone zostało z dużym opóźnieniem za pośrednictwem komornika .
W roku 2005 Podatnik otrzymał z powyższego tytułu kwotę w wys. 2.646,72zł (łączne zobowiązanie za 2004 rok i 2005 rok ).
W pozwie skierowanymł do Sądu Podatnik żądał od pracodawcy zadośćuczynienia i renty jako odszkodowania przy pracy.
W związku z powyższym wyrokiem Sądu Okręgowego – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dn. 5.02.2004 roku m.in. zasądzono od pracodawcy na rzecz Podatnika kwotę po 129 zł miesięcznie tytułem renty oraz ustalono, że pracodawca będzie ponosił odpowiedzialność za mogącą powstać w przyszłości szkodę u Podatnika, pozostającą w bezpośrednim związku przyczynowym z wypadkiem przy pracy zaistniałym w dniu 19 sierpnia 1998 roku.

Zdaniem Strony kwota wypacona za pośrednictwem komornika w 2005 roku jako należność za lata 2004 i 2005 po 129 złotych miesięcznie, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Kwestię powyżej opisaną regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. Nr 14 poz. 176 z późn.zm.)
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniem podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 53c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 21 ust.1 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są odszkodowania w postaci renty otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.

W przedstawionym stanie faktycznym podstawę prawną do wypłaty w/w kwot stanowiły przepisy art. 444 i 445 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16 poz. 93 z późn.zm .). Stosownie do postanowień art. 444 § 2 Kodeksu cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na adaptację do funkcjonowania i codziennego życia oraz koszty przygotowania do innego zawodu. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. Renty wypłacane na postwie art. 444 Kodeksu cywilnego stanowią wyrównanie szkody, jakie poszkodowany poniósł w następstwie utraty zdolności do pracy zarobkowej, mają na celu naprawienie szkody przyszłej, wyrażającej się w wydatkach na zwiększone potrzeby oraz w nieosiąganiu tych zarobków jakie poszkodowany osiągnąłby w przyszłości, gdyby nie doznał uszczerbku.

Natomiast zgodnie z art. 445 § 1 Kodeksu cywilnego poszkodowanemu przysługuje zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę. Mając powyższe na uwadze, wypłacone renty oraz kwoty pieniężne z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wypłacone na podstwie art. 444 i 445 § 1 Kodeksu cywilnego mają charakter odszkodowawczy, zatem korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontrloli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj