Interpretacja Izby Skarbowej w Kielcach
PD2-4151-97/06
z 19 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD2-4151-97/06
Data
2006.07.19



Autor
Izba Skarbowa w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
energia elektryczna
opodatkowanie dochodów
papier wartościowy
stawki ryczałtu
świadectwo pochodzenia
zbycie


Pytanie podatnika
Jak zakwalifikować do opodatkowania przychody osiągnięte ze sprzedaży praw majątkowych wynikających z przyznanych przez Urząd Regulacji Energetyki świadect poochodzenia ?


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kazimierzy Wielkiej z dnia 12.06.2006 r. znak: PD1-415/5/06 w zakresie interpretacji przepisów prawa podatkowego dla podatnika, dotyczące zakwalifikowania przychodów osiąganych ze zbycia wytwarzanej przez podatnika energii elektrycznej.

Pismem z dnia 14.03.2006r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kazimierzy Wielkiej z zapytaniem, w sprawie zakwalifikowania do opodatkowania przychodów osiąganych ze sprzedaży praw majątkowych wynikających z przyznanych przez Urząd Regulacji Energetyki świadectw pochodzenia.

Podatnik przedstawił własne stanowisko dotyczące w/w zagadnienia. Zdaniem wnioskującego dla celów ustalenia podatku dochodowego od osób fizycznych powyższy przychód należy potraktować jako przychód z działalności wytwórczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, bowiem przychód ten jest z nią ściśle związany.

W dniu 12.06.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kazimierzy Wielkiej wydał postanowienie znak: PD1-415/5/06, w którym potwierdził prawidłowość stanowiska prezentowanego przez wnioskodawcę.

W uzasadnieniu organ podatkowy pierwszej instancji wskazał, iż przedmiotowe prawa majątkowe są nierozerwalnie związane z wytworzeniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, a ich uzyskanie jest efektem prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z powyższym sprzedaż tych praw majątkowych podlega opodatkowaniu jako przychód z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Zdaniem organu podatkowego pierwszej instancji w niniejszej sprawie, skoro podatnik wybrał opodatkowanie prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zatem przychód z tego tytułu należy potraktować jako przychód z działalności wytwórczej opodatkowany stawką 5,5%. Na przychód ten składa się zarówno wartość sprzedaży energii w formie fizycznej do lokalnego dystrybutora energii (zakładu energetycznego), jak i wartość sprzedaży świadectw pochodzenia uzyskanych z tytułu wyprodukowania tej energii (praw majątkowych).

Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach stwierdza, iż w/w postanowienie zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa i dlatego na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa zmienia go niniejszą decyzją.

Od 1 października 2005 r. weszły w życie zapisy znowelizowanej ustawy z dnia 10.04.1997 r. Prawo energetyczne, zgodnie z którymi produkt wytwarzany przez Małe Elektrownie Wodne - "energia ze źródła odnawialnego" podzielony został na dwa elementy: na "energię elektryczną" i "świadectwo pochodzenia".

Zgodnie z art. 9e ust. 6 ustawy Prawo energetyczne (Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1504 ze zm.) - prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia są zbywalne i stanowią towar giełdowy, o którym mowa w art. 2 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. Nr 103, poz. 1099 ze zm.).

W związku z powyższym, prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii należy uznać za instrumenty finansowe nie będące papierami wartościowymi, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538).

W konsekwencji przychody uzyskane ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii należy zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 10

ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.).

Przychody te są opodatkowane 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A po zakończeniu roku podatkowego, w myśl przepisu art. 45 ust. 1a pkt 1 w/w ustawy, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym należy złożyć zeznanie o wysokości dochodu (poniesionej straty) ze zbycia papierów wartościowych - PIT-38.

Do przychodów ze sprzedaży świadectw pochodzenia energii elektrycznej nie ma zastosowania opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) - opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (art. 6 ust. 1a ustawy). Oznacza to, że do innych przychodów poza w/w wymienionymi, zgodnie z przepisami ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie ma zastosowania.

Należy bowiem zauważyć, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 ust. 1 rozróżnia poszczególne źródła przychodów. Takimi źródłami są m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza oraz kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Od zakwalifikowania przychodu do danego źródła zależy sposób opodatkowania tego przychodu.

W przypadku przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej przepisy ustaw podatkowych przewidują możliwość wyboru przez podatnika formy opodatkowania tych przychodów. Natomiast dla przychodów z kapitałów pieniężnych przepisy ustaw podatkowych takiego wyboru nie przewidują.

Reasumując w niniejszej sprawie przychód uzyskany przez podatnika z tytułu sprzedaży energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, jako przychód z działalności gospodarczej, zgodnie z wybraną formą opodatkowania, będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem według stawki 5,5% jako działalność wytwórcza. Natomiast przychód ze sprzedaży świadectw pochodzenia energii elektrycznej, jako przychód z kapitałów pieniężnych, będzie podlegał 19% podatkowi dochodowemu na zasadach określonych w art. 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj