Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnie
PP-443/12/06/JZ
z 1 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/12/06/JZ
Data
2006.08.01



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Odsetki za zwłokę i opłata prolongacyjna


Słowa kluczowe
decyzja administracyjna
naliczanie odsetek
odsetki
postępowanie sądowe
skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
wstrzymanie wykonania decyzji


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji, gdy decyzja jest na etapie rozpatrywania przez WSA w należy podjąć działania zmierzające do zapłaty podatku VAT?
Podatnik nie chciałby pozostawać w zwłoce i płacić odsetek, gdyby okazało się że skarga nie zostanie załatwiona pozytywnie.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 § 1 w związku z art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08. 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 25.05.2006r. uzupełnionego pismem z dnia 04.07.2006 o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika dotyczącej naliczania odsetek od decyzji której wstrzymanie nastąpiło z mocy prawa , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie

Stwierdza, że
Stanowisko Podatniczki jest prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 25.05.2006r. (uzupełnionego pismem z dnia 04.07.2006r) Podatniczka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie , w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika , płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 § 4 cytowanej ustawy , udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , o której mowa w § 1 , następuje w drodze postanowienia , na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Podatniczka w dniu 05.10.2005r. zwróciła się z zapytaniem dotyczącym interpretacji prawa podatkowego w oparciu o art. 14 Ordynacji podatkowej , dotyczącej zmiany wpisu w działalności gospodarczej z obojga małżonków na jednego. Otrzymała interpretację Urzędu Skarbowego dnia 13 grudnia 2005r. i podjęła działania zgodne z postanowieniem. Izba Skarbowa zmieniła interpretację Urzędu. Od tej decyzji podatniczka złożyła skargę do WSA. Spodziewając się wydłużonego czasu załatwienia skargi podatniczka zwraca się z zapytaniem, czy w obecnej chwili należy podjąć działania zmierzające do zapłaty podatku VAT, nie chciałaby pozostawać w zwłoce i płacić odsetek gdyby okazało się że skarga nie zostanie załatwiona pozytywnie. Podatniczka uważa, że § 6 art. 14b i wynikające z tego przepisu wstrzymanie wykonania decyzji w związku ze złożoną skargą do WSA nie chroni jej przed odsetkami.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza iż stanowisko Podatniczki jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 b § 6 wykonanie decyzji uchylającej postanowienie o interpretacji prawa podatkowego podlega wstrzymaniu do dnia upływu terminu do wniesienia skargi do sądu administracyjnego, a jeżeli na decyzję zostanie złożona skarga do sądu administracyjnego - do czasu zakończenia postępowania przed sądem administracyjnym.
Wstrzymanie wykonania decyzji nie pozbawia podatnika prawa do wykonania tej decyzji.

Powyższy przepis pozostawia prawo oceny wykonania decyzji podatnikowi. Od woli podatnika zależy czy wykona on decyzję , czy też zachowa się zgodnie z zapisem o wstrzymaniu wykonania decyzji tj.z wykonaniem decyzji będzie czekał do czasu zakończenia postępowania przed sądem administracyjnym . Prawo podatnika dotyczy tylko dobrowolnego wykonania decyzji.

Wstrzymanie wykonania decyzji z mocy prawa , wyłącza dopuszczalność prowadzenia postępowania egzekucyjnego, jednakże nie rodzi następstw w zakresie wstrzymania naliczania odsetek.

Artykuł 14a-14e odnośnie interpretacji podatkowej nie wyłącza stosowania pozostałych przepisów Ordynacji podatkowej, dlatego zasadnym jest zastosować reguły ogólne naliczania odsetek za zwłokę unormowane w art. 53 Ordynacji Podatkowej. Natomiast przypadki nie naliczania odsetek za zwłokę zostały unormowane w art. 54 ordynacji, który przewiduje dziewięć wyjątków od zasady naliczania odsetek od zaległości podatkowych.

§ 1 Odsetek za zwłokę nie nalicza się:

1) za okres zabezpieczenia, od zabezpieczonej kwoty zobowiązania, jeżeli objęte zabezpieczeniem środki pieniężne, w tym kwoty uzyskane ze sprzedaży objętych zabezpieczeniem rzeczy lub praw, zostały zaliczone na poczet zaległości podatkowych.;

2) za okres od dnia następnego po upływie terminu, o którym mowa w art. 227 § 1, do dnia otrzymania odwołania przez organ odwoławczy;

3) za okres od dnia następnego po upływie terminu, o którym mowa w art.139 § 3, do dnia doręczenia decyzji organu odwoławczego, jeżeli decyzja organu odwoławczego nie została wydana w terminie, o którym mowa w art.139 § 3 ;

4) w przypadku zawieszenia postępowania z urzędu - od dnia wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania do dnia doręczenia postanowienia o podjęciu zawieszonego postępowania;

5) jeżeli wysokość odsetek nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez " Pocztę Polską " za polecenie przesyłki listowej;

6) za okres od dnia wszczęcia kontroli podatkowej do dnia doręczenia decyzji w sprawie, która była przedmiotem kontroli podatkowej, jeżeli postępowanie podatkowe nie zostało wszczęte w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia kontroli;

7) za okres od dnia wszczęcia postępowania podatkowego do dnia doręczenia decyzji organu pierwszej instancji, jeżeli decyzja nie została doręczona w terminie 3 miesięcy od dnia wszczęcia postępowanie;

7a) za okres od dnia następnego po upływie dwóch lat od dnia złożenia deklaracji, od zaległości związanych z popełnionymi w deklaracji błędami rachunkowymi lub oczywistymi omyłkami, jeżeli w tym okresie nie zostały one ujawnione przez organ podatkowy;

8) w zakresie przewidzianym w odrębnych ustawach.

Powyższe przypadki zostały enumeratywnie wymienione i stanowią katalog zamknięty. Brak w nich generalnej zasady iż w każdym przypadku wstrzymania wykonania decyzji z mocy prawa nie nalicza się odsetek za okres wstrzymania wykonania decyzji.

Reasumując :

Wstrzymanie wykonania decyzji określone w art14 § 6 Ordynacji podatkowej nie pozbawia podatnika prawa do wykonania takiej decyzji oraz nie powoduje wstrzymania naliczania odsetek za zwłokę. Decyzja zmieniająca lub uchylająca postanowienie wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi. W przypadku oddalenia skargi przez sąd administracyjny odsetki naliczone zostaną do dnia wykonania decyzji.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie informuje, iż przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia .

Zgodnie z art.14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy , wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art.14b § 5 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj