Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA-415/28/2006
z 18 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IA-415/28/2006
Data
2006.05.18



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
dochód
działalność na imię obojga małżonków
ewidencja działalności gospodarczej
księga przychodów i rozchodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
pozarolnicza działalność gospodarcza
proporcja
przedsiębiorcy
spółka cywilna
umowa spółki
wpis do ewidencji działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej przez obojga małżonków, jako osobnych przedsiębiorców, bez zawierania umowy spółki cywilnej, którzy rozliczają podatek dochodowy po połowie ?



Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.01.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej możliwości proporcjonalnego określenia (stosownie do prawa w udziale w zysku - tj. w wysokości 50%) dochodów z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez małżonków, którzy bez formalnie zawartej umowy spółki cywilnej, prowadzą wspólnie powyższą działalność gospodarczą na podstawie dwóch odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Pana wniosku z dnia 15.01.2006r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 20.02.2006r.).


Wnioskiem z dnia 15.01.2006r. , który został doręczony do tutejszego organu podatkowego w dniu 20.02.2006r. zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej możliwości proporcjonalnego określenia (stosownie do prawa w udziale w zysku - tj. w wysokości 50%) dochodów z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, przez małżonków, którzy bez formalnie zawartej umowy spółki cywilnej, prowadzą wspólnie powyższą działalność gospodarczą na podstawie dwóch odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że wraz z małżonką prowadzi Pan wspólną działalność gospodarczą, która dotyczy jednego rodzaju działalności usługowej.
Firma prowadzona przez małżonków rozlicza się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych.
Umowa spółki cywilnej nie była i nie jest zawarta na piśmie.
Jak pisze Pan w swoim wniosku, zgodnie ,,z art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej" małżonkowie posiadają odrębne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej jako przedsiębiorcy, którzy wykonują usługi o identycznym zakresie.
W związku z zaistnieniem powyższych okoliczności faktycznych zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z następującym pytaniem:
,,Czy istnieje nadal możliwość prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej przez obojga małżonków, jako osobnych przedsiębiorców, bez zawierania umowy spółki cywilnej, którzy rozliczają podatek dochodowy po połowie?"
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdził Pan, że z ,, art. 8 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych" przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze współwłasności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
W Pana ocenie, dochody małżonków prowadzących działalność gospodarczą na imię obojga małżonków,nawet jeżeli nie zawarli umowy spółki cywilnej, podlegają opodatkowaniu na podstawie wymienionych przez Pana przepisów.
Ponadto uważa Pan,że o ile małżonkowie prowadzą i nadal zamierzają prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą wspólnie, na imię obojga małżonków, bez zawierania umów precyzujących formę tej działalności oraz rozstrzygających o udziale w zyskach z tej działalności wynikających, o tyle posiadanie dwóch odrębnych wpisów do ewidencji dla każdego z małżonków, co jest obowiązkiem o charakterze nakazu administracyjnego, nie powoduje zmian w zakresie rozliczania sie z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14 a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa udziela poniższej interpretacji.
Ustawodawca w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r.- Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) postanowił,że organ ewidencyjny w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy wzywa każdego z małżonków, którzy są wpisani do ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem ewidencyjnym, do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu - art. 68 ust. 1 tej ustawy.
W przypadku niezłożenia wniosku, organ ewidencyjny w terminie do dnia 31.12.2005 r. dokonywał wykreślenia wspólnego wpisu małżonków z ewidencji działalności gospodarczej - art. 68 ust. 4 przedmiotowej ustawy z dnia 2 lipca 2004 r.
Znamienne jest, że w art. 68 ust. 3 powyższej ustawy, ustawodawca zawarł następujące stwierdzenie ,,wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera informację o umowie spółki cywilnej między małżonkami w celu wykonywania działalności gospodarczej, o ile taka została zawarta".
Konkludując, stwierdzić należy, że w przedmiotowym stanie faktycznym, gdzie każdy z małżonków posiada w roku 2006 odrębny wpis do ewidencji działalności gospodarczej, wspólne prowadzenie działalności gospodarczej, możliwe jest tylko w formie organizacyjnej przewidzianej przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm. (tj. spółki cywilnej) lub przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych - Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm. (np. spółki jawnej ).
W powyższym stanie faktycznym każdy z małżonków ma status odrębnego przedsiębiorcy prowadzącego odrębną pozarolniczą działalność gospodarczą, dlatego też na podstawie art. 24 a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który stanowi, że ,,osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej ,,księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5,albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o", każdy z małżonków zobligowany jest do prowadzenia odrębnej podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowej.
Tym samym, w roku 2006 miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, wynikające z deklaracji podatkowych PIT-5 powinny być opłacane przez każdego z małżonków od całości dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia indywidualnie pozarolniczej działalności gospodarczej, a nie proporcjonalnie do prawa w udziale w zysku, jak stanowi art. 8 ust. 1 wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych, na który to artykuł powołał się Pan w przedmiotowym wniosku z dnia 15.01.2006r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 20.02.2006r.).
Zgodnie z art.14 a § 1 wyżej wymienionej ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla określonego we wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w dniu jej udzielenia.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj