Interpretacja Urzędu Celnego w Gdańsku
322000-RPA-9119-3/06/AW
z 17 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
322000-RPA-9119-3/06/AW
Data
2006.03.17



Autor
Urząd Celny w Gdańsku


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe


Słowa kluczowe
olej smarowy
zwolnienie z poboru akcyzy


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy udzielenia informacji o możliwości zwolnienia z akcyzy olejów przekładniowych, hydraulicznych i silnikowych do samochodów, ciągników rolniczych oraz sprzętu budowlanego.


Zgodnie z opisanym we wniosku stanem:

1. firma zamierza nabyć 20 litrów oleju przekładniowego, z zamiarem zużycia go do skrzyni przekładniowej samochodu ciężarowego. Olej ten na służyć do smarowania kół zębatych, wałków i innych elementów znajdujących się w skrzyni biegów,

2. firma budowlana, posiadająca samochody samowyładowcze typu wywrotka i dźwig załadowczy osadzony na samochodzie zamierza wykorzystać zakupiony olej hydrauliczny do celów smarowych (nie do paliw),

3. firmy: budowlana oraz żeglugowa mają zamiar użyć oleju silnikowego jako czynnika smarującego.

We wniosku zaprezentowano stanowisko, iż każdy olej smarny może być zwolniony z akcyzy, jeśli będzie wykorzystany do celów zgodnych z przeznaczeniem (czyli nie do paliw, do produkcji paliw ani do celów napędowych) oraz zostanie to odpowiednio udokumentowane zgodnie z rozporządzeniem.

W związku z tym pytanie dotyczy potwierdzenia możliwości skorzystania z w/w zwolnienia z akcyzy w sytuacji, gdy oleje smarowe (przekładniowe, hydrauliczne, silnikowe) wykorzystywane są zgodnie z przeznaczeniem.

W odpowiedzi na Państwa zapytanie Naczelnik Urzędu Celnego wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego zwalnia się z akcyzy sprzedaż olejów smarowych, oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.18 i kodem CN 2710 19 71 – 2710 19 99, przeznaczonych do wykorzystania do celów innych niż napędowe lub opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych albo jako oleje smarowe do silników albo do produkcji paliw silnikowych, olejów opałowych, dodatków lub domieszek do paliw silnikowych lub olejów smarowych do silników.

Zwolnienie z akcyzy w/w wyrobów, zgodnie z § 13 ust. 2a w/w rozporządzenia, ma zastosowanie pod warunkiem sprzedaży tych wyrobów dokonywanej ze składu podatkowego na terytorium kraju uprawnionemu nabywcy lub dokonywanej przez podmiot, o którym mowa w ust. 2b pkt 2.

W myśl wskazanego przepisu prawa, uprawnionym nabywcą jest podmiot dokonujący zakupu wyrobów, który:

  • zużywa wyroby do celów, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6 i złoży oświadczenie stwierdzające, że wyroby zostaną zużyte do celów objętych zwolnieniem,
  • dokonuje odsprzedaży wyrobów podmiotom, o którym mowa w pkt 1.

Przedmiotowe oświadczenie, zgodnie z treścią ust. 2e cytowanego przepisu prawa, powinno zawierać co najmniej:

  • nazwę i adres podmiotu składającego oświadczenie oraz jego NIP,
  • ilość zamawianych wyrobów, o których mowa odpowiednio w ust. 1 pkt 5 i 6,
  • określenie celów, na które zostaną przeznaczone lub odsprzedane zakupione wyroby,
  • datę i miejsce sporządzenia oświadczenia oraz podpis osoby składającej oświadczenie.

W związku z powyższym, jeśli:

1. oleje smarowe oznaczone symbolem PKWiU 23.20.18 i kodem CN 2710 19 71 – 2710 19 99 zostaną przeznaczone do wykorzystania do celów innych niż napędowe lub opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych albo jako oleje smarowe do silników albo do produkcji paliw silnikowych, olejów opałowych, dodatków lub domieszek do paliw silnikowych lub olejów smarowych do silników,

2. nastąpi sprzedaż tego wyrobu ze składu podatkowego na terytorium kraju uprawnionemu nabywcy, lub przez podmiot dokonujący odsprzedaży tego towaru podmiotom zużywającym go do celów, o których mowa w ust. 1 pkt 5,

3. uprawniony nabywca złoży sprzedawcy oświadczenie stwierdzające, że wyroby zostaną zużyte do celów objętych zwolnieniem,sprzedaż przedmiotowych olejów będzie zwolniona z akcyzy.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Jednocześnie informuję, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Mając powyższe na uwadze – postanowiłem jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj