Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
PDII415/1/8/2006
z 10 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII415/1/8/2006
Data
2006.04.10



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
rodzice zastępczy (rodzina zastępcza)
rodzina
tytuł prawny
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy przysługuje Pani odliczenie od podatku z tytułu wydatków poniesionych w 2005 na remont lokalu mieszkalnego, w sytuacji gdy tytuł prawny do tego lokalu mieszkalnego posiada małoletnia wnuczka, dla której jest Pani rodziną zastępczą?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 23.01.2006 r., uzupełnionym dnia 13.02.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wyjaśnienia, czy przysługuje Pani odliczenie od podatku z tytułu wydatków poniesionych w 2005 na remont lokalu mieszkalnego, w sytuacji gdy tytuł prawny do tego lokalu mieszkalnego posiada małoletnia wnuczka, dla której jest Pani rodziną zastępczą - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 24.01.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 01.02.2006 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku, tj. do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie, wskazania numeru identyfikacji podatkowej (NIP) oraz do wniesienia opłaty skarbowej od podania w wysokości 5 zł. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione pismem z dnia 09.02.2006 r. (złożonym dnia 13.02.2006 r.).
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że Pani córka we wrześniu 2004 r. kupiła mieszkanie. Córka nie wyremontowała nabytego mieszkania, ponieważ w kwietniu 2005 r. zmarła pozostawiając małoletnią córkę. Obecnie właścicielką lokalu mieszkalnego jest Pani małoletnia wnuczka na podstawie decyzji Sądu Rejonowego. Wnuczka pobiera rentę rodzinną po matce, która jest wypłacana na Pani nazwisko, gdyż jest Pani (wraz z mężem) dla wnuczki rodziną zastępczą. Dlatego też wnuczka nie może sama odliczyć ulgi, ponieważ nie rozlicza się z podatku. Dodatkowo wskazała Pani, że zamierza rozliczyć się w urzędzie skarbowym z otrzymanej renty rodzinnej. Z treści wniosku wynika ponadto, że jest Pani zameldowana tymczasowo na okres dwóch lat w mieszkaniu małoletniej wnuczki. Po śmierci córki, zaczęła Pani wraz z małżonkiem, remontować wspomniany lokal mieszkalny.
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyrażona została opinia, że w opisanej sprawie nie powinno być przeszkód do odliczenia poniesionych wydatków w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej od podatku obliczonego od dochodów uzyskanych przez Panią.
Odnosząc się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy zważył, co następuje:
Prawo do zmniejszenia podatku dochodowego z tytułu wydatków poniesionych w 2004 r. na remont i modernizację lokalu mieszkalnego wynika z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956).
Jak stanowi ten przepis, wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.
Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone między innymi na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego- lokalu mieszkalnego.
W świetle cytowanych wyżej przepisów, aby skorzystać z prawa do zmniejszenia podatku dochodowego niezbędne jest łączne spełnienie następujących warunków:
- poniesienie odpowiednio udokumentowanych wydatków - w sposób określony w art. 27a ust. 6 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej,
- wydatki te zostały poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe,
- wydatki przeznaczono na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego, w zakresie wynikającym z rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Za tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego uważa się między innymi: własność, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego. W przypadku, kiedy podatnik nie dysponuje żadnym z tytułów, o których mowa wyżej, nie przysługuje mu prawo do dokonywania odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.
Mając na względzie opisany stan faktyczny sprawy oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że brak jest podstaw do uznania, iż spełnione zostały łącznie wszystkie warunki uprawniające Panią do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego. Nie posiada Pani bowiem tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego, na remont którego poniesione zostały wydatki. Ponadto wydatki nie zostały poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe. Wobec tego nie przysługuje Pani prawo do pomniejszenia podatku dochodowego w związku z poniesieniem w 2005 r. wydatków na remont wspomnianego lokalu mieszkalnego.
Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy dodatkowo informuje, że stosownie do przepisu art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów rodziców lub dochodów osób, o których mowa w art. 6 ust. 4, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.
Z treści powyższego przepisu wynika, że obowiązek łączenia dochodów uzyskanych przez dzieci dotyczy tylko sytuacji, kiedy to dziecko jest własne lub przysposobione.
Pojęcie dziecka własnego nie budzi wątpliwości i jest powszechnie zrozumiałe. Natomiast przez przysposobienie rozumie się przyjęcie do rodziny cudzego dziecka, uznając je prawnie za swoje - usynowienie, adopcja. Przysposobienie następuje przez orzeczenie sądu opiekuńczego, a tryb postępowania reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.).
Ustanowienie opieki prawnej nad dzieckiem i rodziny zastępczej dla dziecka nie jest tożsame z przysposobieniem. Są to terminy w swoim znaczeniu różne i różnie kształtują sytuację prawną w zakresie praw i obowiązków spoczywających na rodzinie zastępczej posiadającej prawo opieki oraz na rodzinie, która dokonała przysposobienia. Rodzina zastępcza nie posiada uprawnień ani rodziny naturalnej ani osoby przysposabiającej.
Wobec powyższego dochody małoletniej wnuczki z tytułu renty rodzinnej po zmarłej matce nie mogą być doliczone do Pani dochodów w zeznaniu podatkowym, ponieważ wnuczka nie została przez Panią przysposobiona. Dochód w postaci renty rodzinnej stanowi dochód Pani wnuczki podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia, tj. w stanie prawnym obowiązującym w 2005 r.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia - stosownie do art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj