Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FD1/415/12/06/EK
z 28 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FD1/415/12/06/EK
Data
2006.04.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych, przy zastosowaniu zasad określonych w art. 22 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. W 2005 roku opłaciłem 50 % składki z polisy ubezpieczeniowej OC od działalności gospodarczej oraz AC, OC i NW samochodu wykorzystywanego do działalności gospodarczej, dotyczące po części 2005 i 2006 roku. W związku z powyzszym moje pytanie dotyczy sposobu zaliczenia w/w wydatków do kosztów uzyskania przychodu. W mojej opinii, w/w składki stanowią koszt uzyskania przychodu roku 2005 i 2006 w wysokości proporcjonalnej do ilości miesięcy przypadającej na 2005 i 2006 rok.


POSTANOWIENIE


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z Pana wnioskiem w sprawie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego


postanawia


potwierdzić stanowisko zawarte w Pana wniosku.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego przez Pana w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą i ewidencjonuje zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów przy zastosowaniu zasad określonych w art. 22 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 ze zm. ). W 2005 roku opłacił Pan 50 % składki z polisy ubezpieczeniowej OC od działalności gospodarczej oraz OC, AC i NW samochodu wykorzystywanego do działalności gospodarczej, dotyczące po częsci 2005 i 2006 roku. W Pana opinii powyższe składki z polis ubezpieczeniowych stanowią koszt uzyskania przychodu roku 2005 i 2006 w wysokości proporcjonalnej do ilości miesięcy przypadającej na 2005 i 2006 rok.

W przedstawionym stanie faktycznym mają zastosowanie następujące przepisy prawne:- art. 22 ust. 1, 5 i 6 oraz art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 ze zm. ). Zgodnie z art. 22 ust. 1 w/w ustawy, kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Aby zatem określony wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie następujące warunki:a) poniesiony wydatek pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą;b) wydatek poniesiony jest w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów;c) wydatek nie został zaliczony do katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów wymienionego w art. 23 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na fakt, że we wniosku nie podał Pan wartości samochodu przyjetej dla celów ubezpieczenia, tutejszy organ podatkowy zaznacza, iż w myśl art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszt uzyskania przychodu składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje 20.000 EURO, przeliczona na złote wg kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Zgodnie z art.22 ust.1 w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23. Aby określony wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione następujące warunki :poniesiony wydatek pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,wydatek jest poniesiony w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,wydatek nie został zaliczony do katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów wymienionego w art.23 w/cyt. Ustawy. Z uwagi na fakt, że we wniosku nie podał Pan wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia, tutejszy organ podatkowy zaznacza, że w myśl art.23 ust.1 pkt. 47 w/cyt. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje 20.000 euro, przeliczona na złote wg kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.
Zgodnie z art.22 ust.4 w/w ustawy, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w roku podatkowym, w którym zostały poniesione. W myśl art.22 ust 5 i 6 podatnicy prowadzący księgi rachunkowe (handlowe) oraz podatkowe księgi przychodów i rozchodów (pod warunkiem , że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego) koszty uzyskania przychodów objęte tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym , którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że ewidencjonuje Pan zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów przy zastosowaniu "metody memoriałowej" określonej w art.22 ust. 5 w/w ustawy. W związku z powyższym koszty dotyczące opłaconych składek ubezpieczeniowych za lata 2005, 2006 na ubezpieczenie samochodu wykorzystywanego do działalności gospodarczej i wprowadzonego do ewidencji środków trwałych lub ewidencji przebiegu pojazdu, stanowią koszt uzyskania przychodów roku 2005 i 2006 w wysokości proporcjonalnej do okresów, do których się odnoszą, tj. w rozbiciu na poszczególne miesiące i lata podatkowe.
Jednocześnie tut. organ podatkowy zaznacza, że w przypadku gdy samochód wprowadzony jest do ewidencji przebiegu pojazdu ma zastosowanie art.23 ust.1 pkt.46 w/cyt. ustawy, w myśl którego nie uważa się za koszt uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.A zatem wydatki na ubezpieczenie samochodu wykorzystywanego do działalności gospodarczej, lecz niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych są kosztem uzyskania przychodów pod warunkiem, że kwota wynikająca z miesięcznego zestawienia wydatków nie przewyższy kwoty wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu.
Odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj