Interpretacja Urzędu Celnego w Gdańsku
322000-RPA-9119-7/06/AW
z 23 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
322000-RPA-9119-7/06/AW
Data
2006.06.23



Autor
Urząd Celny w Gdańsku


Temat
Podatek akcyzowy

Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Paliwa silnikowe, oleje opałowe i gaz


Słowa kluczowe
akcyza
paliwo silnikowe
wyroby akcyzowe


Pytanie podatnika
Czy barwniki (występujące w obrocie wraz ze znacznikami) takie jak np. substancje określone w załączniku do niniejszego pisma, stanowią wyroby akcyzowe, o których mowa w poz 6 załącznika nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym (pozostałe wyroby przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych bez względu na symbol PKWiU/CN)?


Wniosek podatnika dotyczył udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego – ustawy z dnia 23.01.2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.).

Zgodnie z opisanym w Państwa wniosku stanem faktycznym Spółka X w ramach prowadzonej działalności nabywa wewnątrzwspólnotowo barwniki wraz ze znacznikami (kod CN 3204 9000) służące do zabarwienia olejów, dla potrzeb ich oznaczenia w sposób określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30.05.2005 r. w sprawie znakowania i barwienia paliw silnikowych oraz olejów opałowych dla celów kontroli obrotu.

W związku z powyższym, podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy barwniki (występujące w obrocie wraz ze znacznikami), takie jak np. substancje określone w załączniku do wniosku (barwniki/znaczniki używane do paliw żeglugowych – Dyeguard Green PL, GOM BLUE PA 25X oraz barwniki/znaczniki używane do oleju opałowego – Sudan M Rotmarker 467, GOM PA 25 X, Dyeguard Red PL 2) stanowią wyroby akcyzowe, o których mowa w poz. 6 załącznika nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym.

Zdaniem podatnika barwniki wraz ze znacznikami nie stanowią wyrobów, o których mowa w poz. 6 załącznika nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym. Swoje stanowisko strona poparła definicjami zawartymi w Nowej Encyklopedii PWN: barwnika (to związek chemiczny służący do barwienia m.in. włókien naturalnych i chemicznych, tworzyw sztucznych, skóry, papieru oraz żywności) oraz domieszki (jony lub atomy pierwiastka lub związku chemicznego wprowadzonego do sieci krystalicznej materiału w celu poprawienia wybranych właściwości. Do swojego wniosku Strona załączyła także pismo Centralnego Laboratorium Naftowego, zgodnie z którym dodatek to substancja dodana do innej, w celu uzyskania poprawienia pożądanych właściwości lub zredukowania właściwości niepożądanej. Zgodnie z w/w pismem barwnik i znacznik nie poprawiają i nie redukują żadnych właściwości produktu, dlatego też nie można ich uznać za dodatek.

W odpowiedzi na Państwa zapytanie z dnia 22.03.2006 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Gdańsku wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 23.01.2004 r. o podatku akcyzowym wyroby akcyzowe są to wyroby podlegające akcyzie określone w załączniku nr 1 do ustawy.

Wśród wyrobów akcyzowych określonych w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do w/w ustawy znajdują się, w poz. 6 tego załącznika, pozostałe wyroby przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych bez względu na kod CN. Wyroby te zalicza się w rozumieniu ustawy, zgodnie z treścią art. 62 ust. 1 pkt 2, do paliw silnikowych i olejów opałowych.

Należy przy tym zauważyć, iż przepisy ustawy o podatku akcyzowym oraz aktów wykonawczych do niej nie zawierają definicji dodatku, domieszki ani także będącego przedmiotem przedmiotowego zapytania barwnika/znacznika.

Z treści rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30.05.2005 r. w sprawie znakowania i barwienia paliw silnikowych oraz olejów opałowych dla celów kontroli obrotu (Dz. U. nr 96, poz. 815) wynika jedynie, iż do znakowania wyrobów stosuje się nieusuwalny znacznik, który jest substancją o nazwie chemicznej N-etylo-N-<2-(1-izobutoxy-etoxy)etylo>azobenzeno-4-amina (Solvent Yellow 124), natomiast do barwienia wyrobów stosuje się, w przypadku ich wykorzystywania do celów opałowych – substancję typu Solvent Red 164 lub typu Solvent Red 19, natomiast do celów żeglugi (włączając rejsy rybackie) – substancję typu Solvent Blue 35.

Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w Słowniku Języka Polskiego (red. H. Szkiłądź, S. Bik, C. Szkiłądź, PWN, 1988):- dodatek oznacza rzecz, którą się dodaje ponad normę, ponad określoną ilość, miarę,- domieszka – to co jest domieszane, uboczny składnik jakiejś substancji; dodatek,- barwnik – jest to substancja barwna pochodzenia naturalnego lub otrzymana syntetycznie, mająca właściwość trwałego barwienia różnego rodzaju materiałów, jak włókien naturalnych, sztucznych, futer, papieru, artykułów spożywczych i innych.

Z kolei, zgodnie z definicją zawartą w Polskiej Normie PN-ISO 1998-1 „Przemysł naftowy, Terminologia, Część i: Surowce i produkty”, przez dodatek rozumie się substancję dodaną do innej, zwykle w niewielkich ilościach, w celu uzyskania lub poprawienia właściwości lub zredukowania właściwości niepożądanej.

Biorąc zatem pod uwagę fakt, iż znaczniki i barwniki wykorzystuje się do trwałego barwienia produktu, natomiast przez dodatek rozumie się substancję m.in. poprawiającą właściwości produktu należy stwierdzić, iż barwnik nie jest wyrobem akcyzowym, o którym mowa w poz. 6 załącznika nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Jednocześnie informuję, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj