Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZF/415-37/JWR/06
z 6 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZF/415-37/JWR/06
Data
2006.06.06



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
ulga budowlana
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Czy podatnicy zobowiązani są do zwrotu kwot uprzednio odliczonych w ramach ulgi budowlanej z uwagi na sprzedaż nieruchomości z niezakończoną budową, w związku z którą przysługiwała im ulga ?


Z przedstawionego przez podatników stanu faktycznego wynika, że w 1995 roku zakupili oni działkę budowlaną. Pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego podatnicy uzyskali w roku 1997. Do chwili obecnej budowa budynku trwa i nie została jeszcze zakończona. Podatnicy są jednak zmuszeni do sprzedaży przedmiotowej nieruchomości wraz z trwającą budową. Podatnicy do chwili obecnej korzystają z odliczeń od podatku w ramach tzw. "dużej ulgi budowlanej". W związku z tym podatnicy wyrażają swoje wątpliwości co do konieczności zwrotu odliczonych kwot ulgi budowlanej z uwagi na sprzedaż nieruchomości z niezakończoną budową, w związku z którą przysługiwała im ulga. Jednocześnie podatnicy stoją na stanowisku, że takiego zwrotu nie są obowiązani dokonać.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym zważył co następuje:

Sprawy związane z utratą prawa do ulgi mieszkaniowej reguluje przepis art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ze zm.). Wynika z niego, iż art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r.), zwanej dalej "updof", ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.

Przepis art. 27a ust. 13 updof stanowił, iż w sytuacji, gdy podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tyt. wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, określone w ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy (w tym na budowę budynku mieszkalnego), a następnie:
a) wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
b) w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
c) po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zaliczone zostały do przychodów podlegających opodatkowaniu,
d) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, e) przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych
- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Konstrukcja przepisu art. 27a ust. 13 updof wskazuje, iż przypadki w nim wymienione mają charakter katalogu zamkniętego. Oznacza to, że wystąpienie innych okoliczności niż wyżej wskazanych nie stanowi podstawy do zwrotu ulg mieszkaniowych wykorzystanych w latach wcześniejszych. Stanowisko Podatników w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe, gdyż sprzedaż budynku mieszkalnego (w trakcie budowy), nie została wymieniona w ww. art. 27a ust. 13 updof i w związku z tym wykorzystana ulga z tyt. budowy budynku mieszkalnego nie będzie podlegała zwrotowi.

Taki obowiązek istnieje co do wykorzystanej ulgi z tyt. zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. Bowiem zgodnie z przepisem art. 6 ust. 2 powołanej wyżej ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym (...), przepis art. 45 ust. 3a ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do podatników, którzy przed dniem 1 stycznia 2002 r. odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie po dniu 1 stycznia 2002 r. zbyli ten grunt lub to prawo. Przepis art. 45 ust. 3a ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. stanowił, iż w przypadku odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie zbycia tego gruntu lub prawa, podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone do podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności. Niemniej, jak wynika z przedstawionego przez Podatników stanu faktycznego, powyższa sytuacja nie będzie miała miejsca, ponieważ korzystali z ulgi na budowę budynku mieszkalnego a nie z ulgi na zakup gruntu pod budowę.

Zauważyć również należy, że w myśl przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 updof w brzmieniu obecnie obowiązującym, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie - między innymi - nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Ponieważ przedmiotowa nieruchomość została nabyta przez Podatników w roku 1995, a więc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie działki upłynęło pięć lat, to zgodnie z powołanym wyżej przepisem, zbycie całej nieruchomości (działki z budynkiem na niej wznoszonym) nie stanowi źródła przychodu i w związku z tym nie będzie podlegało opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj