Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA-415/14/2006
z 9 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IA-415/14/2006
Data
2006.05.09



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
ogólne zasady opodatkowania
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek liniowy
pozarolnicza działalność gospodarcza
pracodawca
pracownik
umowa o pracę
usługi artystyczne
usługi świadczone na rzecz pracodawcy


Pytanie podatnika
Czy można otrzymane od pracodawcy przychody, z tytułu wykonywania na jego rzecz, w ramach prowadzonej przez pracownika działalności gospodarczej, opodatkować na zasadach podatku liniowego (art. 30c), jeżeli zakres świadczonych przez pracownika usług w ramach w/w działalności jest inny niż czynności wykonywane w ramach umowy o pracę ?



Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.02.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania jednolitą stawką 19% , dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie usług produkcji telewizyjnej, świadczonych w 2006r. na rzecz pracodawcy, który w roku 2005 w ramach umowy o pracę zatrudnił Panią na stanowisku reżysera - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Panią wniosku z dnia 02.02.2006r.(data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 09.02.2006r.).


Pismem z dnia 02.02.2006r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 09.02.2006r.), zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z wnioskiem dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania jednolitą stawką 19%, dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie usług produkcji telewizyjnej, świadczonych w 2006r. na rzecz pracodawcy, który w roku 2005 w ramach umowy o pracę zatrudnił Panią na stanowisku reżysera.
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie działalności radiowej i telewizyjnej (PKD 92.20.Z).
Swoje usługi świadczy Pani głównie jednej firmie na podstawie umowy o świadczenie usług produkcji telewizyjnej.
W tej samej firmie jest Pani zatrudniona na stanowisku reżysera w ramach umowy o pracę.
Na tle powyższych okoliczności faktycznych zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z następującym pytaniem:
,,Czy może Pani otrzymane od pracodawcy przychody, z tytułu wykonywania na jego rzecz, w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej,opodatkować na zasadach podatku liniowego (art. 30c), jeżeli zakres świadczonych przez Panią usług w ramach w/w działalności jest inny niż czynności wykonywane w ramach umowy o pracę?"
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdziła Pani, że zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), że w przedmiotowym stanie faktycznym może Pani wybrać sposób opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Uważa Pani,że zakres usług wykonywanych w ramach działalności gospodarczej jest inny niż zakres czynności odpowiadający umowie o pracę.
W ramach umowy o pracę jest Pani zatrudniona na stanowisku reżysera, natomiast w działalności gospodarczej świadczy Pani usługi jako producent filmowy.
Do przedmiotowego wniosku dołączyła Pani wypis z ,,Przewodnika po zawodach" - wydanie drugie, tom II Ministerstwa Gospodarki,Pracy i Polityki Społecznej, który w Pani ocenie potwierdza,że zakres obowiązków kierownika produkcji nie jest tożsamy z zakresem obowiązków reżysera.
Jako załączniki do powyższego wniosku dołączyła Pani:


  • kserokopię umowy o świadczenie usług produkcji telewizyjnej zawartą w dniu 2 stycznia 2006r. pomiędzy Spółką z o.o. ... z siedzibą w ... (zamawiający), a Panią działającą pod firmą ... , prowadzącą dzialalność gospodarczą ujawnioną w ewidencji działalności gospodarczej Prezydenta Miasta ... pod numerem ... (wykonawca),
  • kserokopię umowy o pracę zawartą w dniu 01 sierpnia 2005r. ze Spółką z o.o. z siedzibą w ... , (pracodawca), a Panią jako pracownikiem.


Z umowy o pracę zawartej w dniu 01 sierpnia 2005r jednoznacznie wynika, że ,,pracodawca zatrudnia pracownika na stanowisku reżyser".
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.
Zgodnie z art. 9a ust. 3 wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c przedmiotowej ustawy (jednolita stawka 19% - tzw. podatek liniowy), uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:


  • wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
  • wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym


- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 w/w ustawy, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
Tak więc możliwość skorzystania z przedmiotowej formy opodatkowania wyłącza odpłatne wykonywanie usług na rzecz pracodawcy, które w obecnym i poprzednim roku podatkowym wchodziły w zakres obowiązków tego podatnika, jako pracownika u tegoż pracodawcy (zatrudnionego w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy).
Nie będzie zatem przeszkodą do skorzystania z tej formy opodatkowania fakt wykonywania tych czynności w ramach umów cywilnoprawnych (np. zlecenie, umowa o dzieło), czy też w ramach pracy nakładczej.
Decydujące znaczenie dla określenia, czy wykonywane w ramach działalności gospodarczej czynności, są czynnościami wchodzącymi w zakres poprzednio (rok poprzedzający rok podatkowy) lub obecnie (rok podatkowy) wykonywanej pracy, będzie miała przede wszystkim klasyfikacja statystyczna działalności podatnika.
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) - podstawa prawna: rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz. U. Nr 33, poz. 289 ze zm.) w Sekcji O (Działalność Usługowa Komunalna,Społeczna i Indywidualna,Pozostała) w Dziale 92, w Grupie 92.2, Klasie 92.20,Podklasie 92.20.Z została sklasyfikowana ,,Działalność radiowa i telewizyjna".
Podklasa 92.20.Z obejmuje:
- nadawanie programów radiowych i telewizyjnych,
- produkcję programów radiowych i telewizyjnych, połączoną lub nie z ich nadawaniem.
Produkowane i nadawane programy mogą być programami rozrywkowymi,reklamowymi,mogą służyć edukacji, szkoleniu lub rozpowszechnianiu informacji.
Programy te mogą być sprzedawane,wypożyczane lub przekazywane dla emisji w postaci nagranych taśm.

Podklasa 92.20.Z nie obejmuje:
- transmisji radiowej i telewizyjnej za pomocą sieci kablowej, sklasyfikowanej w 64.20.B,
- transmisji radiowej i telewizyjnej przez stacje przekaźnikowe lub satelitarne, sklasyfikowane w 64.20.A,
- produkcji filmów, DVD lub taśm wideo, sklasyfikowanej w 92.11.Z,
- działalności agencji informacyjnych, sklasyfikowanej w 92.40.Z.
Natomiast w tej samej Sekcji O, w Dziale 92, w Grupie 92.3, Klasie 92.31,Podklasie 92.31.G została sklasyfikowana ,,Artystyczna i literacka działalność twórcza, gdzie indziej niesklasyfikowana".
Podklasa 92.31.G obejmuje:
- działalność prowadzoną na własny rachunek przez artystów, takich jak: aktorzy, reżyserzy, scenarzyści, lektorzy i spikerzy, muzycy, autorzy, malarze, rzeźbiarze, plastycy, animatorzy i pozostali twórcy.

Konkludując, stwierdzić należy,że w świetle wyżej powołanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności, zakres świadczonych przez Panią usług, na rzecz obecnego pracodawcy, w ramach prowadzonej samodzielnie przez Panią pozarolniczej działalności gospodarczej,nie odpowiada czynnościom, które Pani w roku 2005 wykonywała i które Pani również wykonuje w roku 2006 w ramach stosunku pracy.
Z dołączonych przez Panią do przedmiotowego wniosku z dnia 02.02.2006r. kserokopii dokumentów jednoznacznie wynika, że przedmiotem prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej jest świadczenie usług produkcji telewizyjnej na rzecz pracodawcy, który jednocześnie zatrudnia Panią jako pracownika na stanowisku reżysera.
W związku z powyższym na podstawie art. 9a ust. 2 w związku z art. 9a ust.3 wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w roku 2006 może Pani wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za zasadach określonych w art.30c powyższej ustawy (jednolita stawka 19% - tzw. podatek liniowy).
Wybierając powyższą formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, zobowiązana Pani była do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia 2006r. pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a w przypadku rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w trakcie roku 2006 - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 9a ust. 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wybór sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (jednolita stawka -19% - tzw. podatek liniowy), dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej wymienionej ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla określonego we wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w roku 2006.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj