Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA-415/13/2006
z 5 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IA-415/13/2006
Data
2006.05.05



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
beneficjent
budżet państwa
deklaracja podatkowa
dofinansowanie
księga przychodów i rozchodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
pomoc bezzwrotna
pozarolnicza działalność gospodarcza
program pomocowy
przychód z działalności gospodarczej
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek odprowadzenia podatku przez instytucję szkoleniową realizującą projekty współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz przez budżet państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, z tytułu tzw. ,,przychodu projektu" na który składają się wpłaty słuchaczy,skoro projekty te realizowane są na zasadzie non-profit i w żaden sposób nie łączą się z działalnością komercyjną takiej placówki ?



Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4,art.217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.02.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, przychodów Projektu ,, Wygrajmy Europę" - kontynuacja" w ramach Priorytetu 2 - Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach ( z wyłączeniem Działania 2.5 - Promocja Przedsiębiorczości), którymi są minimalne opłaty za udział w szkoleniach Beneficjentów Ostatecznych, realizowanego przez Studium Języków Obcych, Spółka jawna z siedzibą w ............. - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Pana wniosku z dnia 03.02.2006r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 09.02.2006r.).


Pismem z dnia 03.02.2006r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 09.02.2006r.), które zostało przez Pana uzupełnione w dniach: 29.03.2006r. i 24.04.2006r. zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, przychodów Projektu ,, Wygrajmy Europę" - kontynuacja" w ramach Priorytetu 2 - Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach (z wyłączeniem Działania 2.5 - Promocja Przedsiębiorczości), którymi są minimalne opłaty za udział w szkoleniach Beneficjentów Ostatecznych, realizowanego przez Studium Języków Obcych, Spółkę jawną z siedzibą w ... .
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika ,że w dniu 21.12.2005r. reprezentujący Studium Języków Obcych, Spółkę Jawną z siedzibą w ..., pełnomocnicy podpisali z Dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w ... umowę nr ... o dofinansowanie Projektu,,Wygrajmy Europę" - kontynuacja" nr ... w ramach Priorytetu 2 - Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach (z wyłączeniem Działania 2.5 - Promocja Przedsiębiorczości).
Uważa Pan, że zgodnie z zapisami art. 21 ust. 46a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotacje szkoleniowe pochodzące ze środków Unii Europejskiej nie podlegają opodatkowaniu, jednakże pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia obowiązku podatkowego, lub jego braku, w przypadku tzw. ,, przychodu projektu" na który składają się drobne wpłaty uczestników szkoleń.
W przedmiotowym wniosku z dnia 03.02.2006r. zawarł Pan niżej podane stwierdzenia, dotyczące realizacji Projektu ,,Wygrajmy Europę" - kontynuacja".


  1. Każdy projekt szkoleniowy współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego jest konstruowany i realizowany na zasadzie non -profit,
  2. Projekt współfinansowany jest przez:

  • Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz przez budżet państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego,
  • wkład własny studium Języków Obcych wynosi 4,76% wartości projektu,
  • wpłaty słuchaczy stanowią 4% wartości projektu.

  1. Środki finansowe nie są gromadzone na koncie bankowym Studium Języków Obcych, lecz na odrębnym koncie przeznaczonym wyłącznie do finansowania projektu.Wpłaty słuchaczy jako jeden z elementów budżetu projektu nie są przychodem Studium Języków Obcych, lecz przychodem Projektu i służą wyłącznie do współfinansowania Projektu.Wprowadzenie do budżetu Projektu symbolicznej opłaty przez słuchaczy miało charakter motywacyjny, mobilizujący beneficjentów ostatecznych do uczestnictwa w kursach nauczania i ich ukończenia oraz przystąpienia do egzaminu końcowego.Brak wpłaty beneficjenta ostatecznego miałby więc negatywny wpływ na osiąganie zamierzonych rezultatów i zagrażałoby osiągnięciu sukcesu przez projekt.
  2. Gdyby Studium Języków Obcych zrezygnowało z wpłat beneficjentów ostatecznych wtedy byłyby one pokryte przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz przez budżet państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, które zwolnione są od opodatkowania.
  3. Wszelkiego rodzaju wpływy w ramach projektu są przeznaczone wyłącznie do jego finansowania i mają w 100 % pokrycie w kosztach projektu. Stąd Studium Języków Obcych jako beneficjent nie uzyskuje jakiegokolwiek dochodu.


Nadmienił Pan,że dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych w roku 2006 spółka jawna prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, natomiast Pan , jako wspólnik spółki jawnej, wybrał formę opodatkowania dochodów w roku 2006 na zasadach określonych w art. 30c (podatek liniowy) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Na tle powyższych okoliczności faktycznych zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z następującym pytaniem:
,, czy istnieje obowiązek odprowadzenia podatku przez instytucję szkoleniową realizującą projekty współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz przez budżet państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, z tytułu tzw. ,,przychodu projektu" na który składają się wpłaty słuchaczy, skoro projekty te realizowane są na zasadzie non-profit i w żaden sposób nie łączą się z działalnością komercyjną takiej placówki ?"
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdził Pan, że ,, dokonywane przez uczestników projektów - Beneficjentów Ostatecznych - wpłaty współfinansujące koszty projektu nie stanowią przychodu podatkowego spółki".


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w załączniku do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 sierpnia 2004 w sprawie przyjęcia uzupełnienia Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 (Dz. U. Nr 200, poz. 2051 ze zm.) Instytucja Wdrażająca w Priorytecie 2 pełni rolę beneficjenta końcowego.
Instytucja Wdrażająca (beneficjent końcowy) jest odpowiedzialna za realizację działania w ramach programu operacyjnego na podstawie umowy z instytucją zarządzającą (art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju - Dz. U. Nr 116, poz. 1206 ze zm.) oraz jako beneficjent końcowy jest odpowiedzialna za zlecanie działań (art. 9 lit. l rozporządzenia Nr 1260/1999/WE z dnia 21 czerwca 1999r. ustanawiającego ogólne przepisy w sprawie funduszy strukturalnych - Dz.U.UE.L.99.161.1;Dz.U.UE-sp.14-1-31).
Na Instytucji Wdrażającej (beneficjencie końcowym) spoczywa odpowiedzialność, z której wynika obowiązek realizacji określonego działania w Priorytecie 2, na które składa się grupa operacji (projektów) dla osiągnięcia tego samego celu, a więc udzielenia pomocy beneficjentom ostatecznym, którzy bezpośrednio korzystają z wdrażanej pomocy np.osoba, instytucja biorąca udział w szkoleniach organizowanych przez projektodawców.
Jak wynika z objaśnień do wyżej powołanego rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 sierpnia 2004r. pojęcie ,,operacja" oznacza projekt lub czynność podejmowaną lub zlecaną przez beneficjentów pomocy.
W Priorytecie 2 beneficjentem pomocy , który zleca w drodze umowy wykonanie projektu jest beneficjent końcowy - Instytucja Wdrażająca.
Drugą stroną tej umowy jest Projektodawca, który w realizacji projektu (operacji) pełni rolę ostatecznego odbiorcy odpowiedzialnego za wykonanie projektu i prawidłowe wykorzystanie otrzymanych na ten cel środków pomocowych z funduszy strukturalnych i publicznych środków krajowych.
Zauważyć należy, że przy planowaniu projektu najistotniejsze jest zdefiniowanie celu, jaki beneficjent chce osiągnąć realizując przedsięwzięcie.
Cel Działania nie może być celem projektu, natomiast cel projektu powinien mieścić się w celu Działania. Cel projektu jest pojęciem węższym, musi być jasny i precyzyjny.
Projektodawca (ostateczny odbiorca) w istocie rzeczy jest wykonawcą określonych w umowie świadczeń za odpłatnością, a więc ,,usług", których wykonanie zlecił odpowiedzialny za ich realizację beneficjent końcowy (Instytucja Wdrażająca).
Przychody Projektodawców (odbiorców ostatecznych) uzyskane z tytułu realizacji przyjętych projektów są finansowane przez Instytucję Wdrażającą z otrzymanych środków na prefinansowanie tych projektów, a więc w całości ze środków krajowych.
Przychody
(dochody) Projektodawców uzyskane z Instytucji Wdrażającej nie są zatem objęte zwolnieniem przewidzianym w art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)
Do tych przychodów
(dochodów) nie ma również zastosowania art. 21 ust.1 pkt 47b wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zachowany w mocy do 31.12. 2006r. - art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18.11.2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw -Dz. U. z 2004 Nr 263, poz. 2619 ze zm.) , ponieważ przychody te nie stanowią dotacji w rozumieniu art. 69 ust.4 lit.b ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003r. Nr 15, poz. 148 ze zm.).
Środki otrzymane przez Projektodawców z tytułu wykonanych świadczeń (usług) na rzecz Instytucji Wdrażającej będą stanowiły ich przychody zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 wyżej wymienionej ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że
,, przychodem z działalności gospodarczej są również: dotacje,subwencje,dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a -22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych."
Zgodnie z § 5 ust. 13 w/w umowy z dnia 05.12.2005r. o numerze ... ,, w przypadku gdy realizowany przez Beneficjenta Projekt przynosi na etapie realizacji przychody, w rozumieniu zasady nr 2 rozporządzenia nr 448/2004/WE, poświadczoną kwotę wydatków kwalifikowalnych, o której mowa w ust. 9, pomniejsza się o przychód uzyskany w okresie,którego dotyczy wniosek o płatność, zgodnie z zasadą nr 2 rozporządzenia nr 448/2004/WE...".
Powyższy zapis potwierdza expressis verbis, że Studium Języków Obcych ,Spółka jawna, jako Projektodawca realizuje Projekt ,, Wygrajmy Europę" - kontynuacja" na zasadzie non-profit.
Natomiast wydatki sfinansowane z tych przychodów będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów stosownie do art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Konkludując, stwierdzić należy, że w przedmiotowym stanie faktycznym wszystkie przychody otrzymane w przyszłości przez Studium Języków Obcych,Spółka Jawna, nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 lit.a i lit.b, lecz będą stanowiły przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 2 wyżej powołanej ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże skutki podatkowe dla Spółki jawnej, jako Projektodawcy będą ,,neutralne", bowiem przychody z tytułu otrzymanych środków od Instytucji Wdrażającej (Wojewódzkiego Urzędu Pracy) zostaną zrównoważone wydatkami ( stanowiącymi koszty uzyskania przychodów ) na sfinansowanie realizowanego projektu.
Instytucja Wdrażająca
(Wojewódzki Urząd Pracy) po dokonaniu weryfikacji przekazywanych przez Studium Języków Obcych,Spółka jawna , wniosków o płatność i poświadczeniu wydatków kwalifikowalnych w nich ujętych, będzie przekazywać przedmiotowej Spółce jawnej kolejne transze dofinansowania, pomniejszone o przychody uzyskane przez Spółkę jawną od Beneficjentów Ostatecznych w okresach, których będą dotyczyły wnioski o płatność.
W związku z powyższym przychody otrzymane przez Spółkę jawną od Instytucji Wdrażającej, jak również przychody Projektu, w postaci minimalnych opłat za udział w szkoleniach Beneficjentów Ostatecznych będą podlegały ewidencjonowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 16.
Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152,poz.1475 ze zm.). W objaśnieniach do podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowiących załącznik do w/w rozporządzenia, określono co winno być wpisywane w poszczególne kolumny księgi.
Stosownie do punktu 17 objaśnień, w kolumnie 16 można wpisywać inne zaszłości gospodarcze poza wymienionymi w kolumnach 1-14.
Natomiast kolumna 17, zgodnie z pkt 18 objaśnień przeznaczona jest do wpisywania uwag co do treści zapisów w kolumnach 2-16.
Ponieważ w punkcie 22 przedmiotowych objaśnień, który dotyczy ustalenia dochodu osiągniętego w roku podatkowym,nie została wymieniona kolumna 16, to otrzymane przez Pana, jako wspólnika Spółki jawnej przychody od Instytucji Wdrażającej (Wojewódzkiego Urzędu Pracy) nie będą wykazywane w deklaracjach podatkowych PIT- 5L, jak również w zeznaniu podatkowym za rok w którym w/w przychody Pan otrzyma.
Jedynie dla porządku zauważyć należy, że piśmie Ministerstwa Finansów (Departament Podatków Bezpośrednich) z dnia 12.01.2006r. o numerze PB5/IMD-066-133-1451/05 skierowanym do Departamentu Wdrażania Programów Rozwoju Regionalnego w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego oraz do wszystkich Wojewódzkich Urzędów Pracy w kraju - Ministerstwo Finansów jednoznacznie stwierdziło,że przychody Projektodawców uzyskane z tytułu realizacji przyjętych projektów są finansowane przez Instytucję Wdrażającą z otrzymanych środków na prefinansowanie tych projektów, a więc w całości ze środków krajowych, zatem przychody Projektodawców uzyskane z Instytucji Wdrażającej nie są objęte zwolnieniem podatkowym przewidzianym w art. 21 ust. 1 pkt 46 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 14 a § 1 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla określonego we wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w dniu jej udzielenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy,wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj