Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US.15/PO-I/423/12/06/JK
z 16 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.15/PO-I/423/12/06/JK
Data
2006.02.16



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
dofinansowanie
moment powstania przychodów
wynagrodzenia
zakład pracy chronionej


Pytanie podatnika
Czy przysługujący z PFRON zwrot miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych wykazać należy w zakładzie pracy chronionej jako pozostałe przychody operacyjne, czy o tę wielkość pomniejszyć koszty i pod jaką datą ewidencjonować tenże zwrot?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1, § 3 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (DZ. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.11.2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania osób prawnych za 2005 r.

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2005 r. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zakład pracy chronionej zwrócił się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrołęce o interpretację przepisów prawa w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Na wezwanie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrołęce, pismem z dnia 5 grudnia 2005 r. jednostka uzupełniła przedmiotowy wniosek. Stan faktyczny przedstawiła następująco:

Spółka posiada status zakładu pracy chronionej. Raz na dwa miesiące składa w PFRON wniosek o refundację wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, na podstawie którego dokonywany jest przelew środków na rachunek bankowy pracodawcy.

Finansowanie przez PFRON i budżet składek na ubezpieczenie społeczne polega na tym, iż Spółka zmniejsza należne ZUS składki na ubezpieczenie społeczne o kwotę składek finansowanych, zamieszczając stosowną informację w deklaracji ZUS P DRA.

W związku z powyższym zarząd Spółki zakład pracy chronionej zwraca się z zapytaniem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrołęce:

#61485; czy przysługujący zwrot miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z PFRON powinien wykazany zostać jako pozostałe przychody operacyjne, czy winien pomniejszyć koszty oraz pod jaką datą należy zaewidencjonować powyższe zdarzenie gospodarcze, czy pod datą otrzymania środków na rachunek bankowy czy pod datą złożenia wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania do PFRON?

Zdaniem Spółki zwrot części wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych w zpch, ze środków PFRON (art. 26a ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) może zostać odniesiony na konto pozostałych przychodów operacyjnych, w momencie faktycznego otrzymania środków pieniężnych na rachunek bankowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po dokonaniu oceny stanu faktycznego i prawnego przedstawionego przez podatnika w złożonym wniosku stwierdza co następuje:

W myśl artykułów 26a-26c ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. nr 123, poz. 776 ze zm.) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jako pracodawcy, który uzyskał status zakładu pracy chronionej, przysługuje miesięczne dofinansowanie ze środków PFRON do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego i są ujęci w ewidencji prowadzonej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jako osoba prawna, spółka z o.o. podlega również przepisom ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.).

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego oraz w oparciu o przepisy art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy należy stwierdzić, że miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych otrzymane przez Spółkę z PFRON, stanowi przychód jednostki w momencie otrzymania wartości pieniężnych tj. z chwilą uznania rachunku bankowego Spółki, bowiem w myśl ww. przepisu przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W momencie uznania rachunku bankowego Spółki, dofinansowanie winno być odnotowane jako przychód jednostki.

W związku z powyższym postanawiam jak w sentencji. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj