Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
Us34/DD2/415/11/06/EC
z 19 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Us34/DD2/415/11/06/EC
Data
2006.05.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
internet
odliczenia od podatku


Pytanie podatnika
Czy przysługuje ulga z tytułu dokonanych wpłat za internet na rachunek Osiedlowej Sieci Komputerowej w sytuacji, gdy nie jest wystawiana faktura imienna?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 oraz art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01-03-2006r (wpływ do Urzędu dnia 07-03-2006r) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n o w i ł

-uznać za nieprawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie ulgi z tytułu opłat za korzystanie z internetu.


uzasadnienie


Wnioskiem z dnia 01-03-2006r (wpływ do Urzędu w dniu 03-03-2006r) uzupełnionym dnia 24.03.2006r ( wpływ do Urzędu 27.03.2006r ) wystąpił Pan w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji odnośnie ulgi z tytułu dokonanych wpłat za internet.

Dokonywał Pan wpłat za Internet na rachunek Osiedlowej Sieci Komputerowej, której administratorem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa, która nie wystawiała imiennych faktur dla wpłacającego. Dysponuje Pan:

-dowodami wpłat, które były wystawione na wyodrębniony rachunek bankowy należący do spółdzielni mieszkaniowej i przeznaczony wyłącznie do obsługi płatności z tytułu korzystania z internetu na imiennych dowodach wpłaty w formie "książeczki opłat za internet",

-zaświadczeniem ze Spółdzielni potwierdzającym dokonane wpłaty oraz kopie faktur jakie co miesiąc Spółdzielnia otrzymywała od dostawcy sygnału internetowego.

Pana zdaniem faktura zbiorcza wystawiona przez firmę dostarczającą sygnał internetowy na Spółdzielnię Mieszkaniową oraz imienny dowód wpłaty spełniają przesłanki wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i razem mogą stanowić podstawę do dokonania odliczenia od podatku.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy na podstawie art.14a § 1 Ordynacji podatkowej informuje:

Zgodnie z Art.26 ust.1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r Nr 14 poz.176 ze zm. ) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust.3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art.24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760zł.

Jak stanowi art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Jednakże w przypadku odliczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 6a, odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów należy stwierdzić, że aby skorzystać z odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet podatnik musi spełnić łącznie następujące warunki:

1) ponosić wydatki z tytułu sieci internet,

2) użytkować sieć Internet w lokalu będącym miejscem zamieszkania podatnika,

3) posiadać fakturę VAT wystawioną przez świadczeniodawcę w związku z korzystaniem sieci internet.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że korzysta Pan z sieci Internet w lokalu będącym miejscem zamieszkania, potwierdzeniem ponoszenia wydatków z tego tytułu są dowody wpłaty w formie "książeczki opłat za internet", zgodnie z cytowanym wyżej art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokumentem dającym prawo do skorzystania z przedmiotowego odliczenia jest wyłącznie faktura VAT. Zatem sam dowód wpłaty w formie "książeczki opłat za internet" nie jest warunkiem wystarczającym do zastosowania przedmiotowego odliczenia.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art.14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj