Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jarocinie
PP/443-9/06
z 9 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-9/06
Data
2006.06.09



Autor
Urząd Skarbowy w Jarocinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja


Słowa kluczowe
faktura VAT
obrót
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w obrocie krajowym mozna odliczać podatek VAT z faktur zawierających kod "PL" ?


Ze złożonego w wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji wynika, iż Spółka w obrocie unijnym używa na fakturach numeru NIP z kodem "PL", natomiast w obrocie krajowym stosuje sam NIP. Jednak zdarzają się faktury od dostawców krajowych zawierające NIP z kodem "PL". Czy w tej sytuacji przysługuje Podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz dane, które powinny zawierać, określone zostały w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.). Przepis § 9 ust. 1 pkt 2 stanowi, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11. W myśl § 9 ust. 10 rozporządzenia w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów faktura stwierdzająca tę dostawę powinna zawierać numer podatnika dokonującego dostawy, o którym mowa w art. 97 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), oraz właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierające dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej.

Zgodnie z art. 97 ust. 10 ww. ustawy podmioty, o których mowa w ust. 1 i 2, zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie zgodnie z ust. 9, przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku, są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL. Numer identyfikacji podatkowej dla każdego typu transakcji pozostaje zawsze ten sam. Dwuliterowy kod PL oznacza jedynie, że podatnik dokonał dodatkowej rejestracji na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Z powyższego wynika, że posługiwanie się prefiksem PL przy numerze identyfikacji podatkowej jest tylko dodatkowym wymogiem przy dokumentowaniu transakcji o charakterze wewnątrzwspólnotowym, co przynosi określone w ustawie skutki w postaci ustalenia gdzie, kiedy i w jakiej wysokości dana czynność powinna być opodatkowana. Uchybieniem nie jest użycie tego prefiksu przy transakcjach krajowych (w szczególności nie narusza to przepisu § 9 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia), lecz posługiwanie się nim przez podatnika, który nie dokonał rejestracji, o której mowa w art. 97 ust. 1-3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. Podanie na fakturze "krajowej" numerów identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, poprzedzonych kodem PL, nawet gdy podmioty te nie są uprawnione do posługiwania się nim, nie odbiera wystawionej fakturze przymiotu faktury VAT. Nabywca, w zakresie wyznaczonym przepisami art. 86 i 90 ww. ustawy, zachowuje zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek określony w takiej fakturze. Sytuacja przedstawiona przez Spółkę nie wyczerpuje również hipotezy żadnego z przepisów art. 88 ustawy, wyłączających możliwość skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj