Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
PP/443-31/06
z 7 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-31/06
Data
2006.06.07



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
drukarka
leasing operacyjny
osoby trzecie
przedmiot umowy leasingu
umowa najmu


Pytanie podatnika
Czy raty czynszu z tytułu umowy wynajmu drukarki zawartej pomiędzy mną (poza działalnością gospodarczą) a osobą trzecią (spółką) będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005 roku Nr 8, poz. 60, ze zmianami), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27 marca 2006 roku (data wpływu 04.04.2006) Pana S. L.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT rat czynszu z tytułu umowy najmu zawartej pomiędzy Podatnikiem (poza działalnością gospodarczą) a osobą trzecią ( spółką) uznaje stanowisko Podatnika

za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pan S. L. w swoim piśmie z dnia 27 marca 2006 roku zwrócił się do tutejszego Urzędu Skarbowego z zapytaniem czy będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług raty czynszu z tytułu umowy wynajmu zawartej pomiędzy nim (poza działalnością gospodarczą) a osobą trzecią (spółką) i przedstawił następujący stan faktyczny:

ZPH "L". S. L. zawarł umowę leasingu dnia 13.11.2000 roku na użytkowanie drukarki na okres 5 lat.

Umowa leasingu, na podstawie której użytkowana była drukarka, klasyfikowana jest w świetle ustawy o rachunkowości jako leasing finansowy. Oznacza to, że drukarka stanowi środek trwały ZPH "L". S. L. i podlega amortyzacji ale tylko zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.

W myśl przepisów podatkowych jest to leasing operacyjny - odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący (drukarka stanowi środek trwały finansującego). W związku z tym bilansowa amortyzacja dokonywana przez ZPH "L". S. L. nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Do kosztów podatkowych zaliczane są wszystkie czynsze leasingowe, ubezpieczenia i inne koszty dodatkowe (opłata wstępna) zgodnie z umową obciążające korzystającego.

W okresie umowy leasingu za zgodą finansującego firma ZPH "L". S. L. odpłatnie podnajmowała przedmiot leasingu.

Po zakończeniu umowy leasingu podatnik nabędzie drukarkę do prywatnego majątku nie związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Drukarkę tą od dnia zakupu będzie wynajmował poza działalnością gospodarczą osobie trzeciej (spółce) na podstawie umowy najmu. Po upływie 10 miesięcy zamierza sprzedać drukarkę.

W ww. piśmie podatnik przedstawił również swoje stanowisko: Jego zdaniem wykonując czynności wynajmu jako czynny podatnik VAT będzie zobowiązany wystawić fakturę VAT i opodatkować usługę wynajmu ze stawką VAT 22%. Bez znaczenia pozostaje przy tym fakt, że czynności wynajmu będzie dokonywał poza prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ponadto w dniu 06.06.2006r do tut. Urzędu wpłynęło pismo z dnia 01.06.2006r. od Pana S. L. w sprawie uzupełnienia do zapytania w ww. sprawie.

Powyższe pismo uzupełnia informację w sprawie użytkowania drukarki w leasingu operacyjnym przez firmę ZPH "L". S. L. na podstawie umowy leasingowej nr *****. W piśmie tym poinformowano również, iż powyższa drukarka zostanie zakupiona przez Pana S. L. od firmy Leasingowej VB L. P. SA.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim na podstawie przedstawionego stanu faktycznego stwierdza, iż zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami)

    1. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
    2. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż od dnia zakupu drukarki będzie wynajmował Pan przez 10 miesięcy osobie trzeciej (spółce) na podstawie umowy najmu. Wobec powyższego można uważać, iż oddanie drukarki na zasadzie umowy najmu stanowi działalność gospodarczą, gdyż następuje to w sposób ciągły dla celów zarobkowych, jak podaje pkt. 2 ww. artykułu.

Postanowienia art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowią, iż opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług o których wyżej mowa, rozumie się zgodnie z art. 8 ust.1 pkt. 1 ustawy o VAT każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz odnoszących się do nich przepisów prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim stwierdza, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe.

W kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży przedmiotu wynajmu po okresie 10 miesięcy od daty wykupu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim wyda interpretację odrębnym postanowieniem.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj