Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-324/06/MJ
z 9 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-324/06/MJ
Data
2006.06.09



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
motocykl
obniżenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy możliwości odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego z tytułu zakupu motocykli przeznaczonych na cele testowe, które to pojazdy po wykonaniu okreslonej liczby jazd przeznaczone zostaną na sprzedaż.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w związku z wnioskiem z dnia 30.03.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 31.03.2006r.), w sprawie interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego


postanawia


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Stan faktyczny: Spółka nabywa motocykle od podmiotów krajowych i zagranicznych w celu ich dalszej odprzedaży. Pewna część zakupionych egzemplarzy wykorzystywana jest do jazd demonstracyjnych. Motocykle te nie służą jako środek transportu w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności. Po wykonaniu określonej ilości jazd próbnych i testowych przeznaczone są do sprzedaży "po obniżonej marży".

Stanowisko Wnioskodawcy: Spółka twierdzi, że przy nabyciu wyżej wspomnianych motocykli przysługuje jej prawo do pełnego odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy ich zakupie.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przypadki, gdy podatnik mimo, że dokonuje zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną, nie posiada prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego, określone zostały m.in. w art. 86 ust. 3 cyt. ustawy. Otóż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł. (art. 86 ust. 3 ww. ustawy).

Ograniczenia pełnego odliczenia podatku VAT obejmują swym zakresem również motocykle, gdyż zgodnie z przepisami ustawy z 20 czerwca 1997r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Z 2003r. Nr 58, poz. 515 ze zm.) motocykl jest pojazdem samochodowym. Wynika to z brzmienia art. 2 pkt 33 i 45 tej ustawy. Zgodnie z pierwszym z tych przepisów pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h (z wyjątkiem ciągników rolniczych). Natomiast art. 2 pkt 45 tej ustawy stanowi, że motocykl to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem-wielośladowy.

Wyjątek od przytoczonej wyżej zasady niepełnego odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodów i pojazdów samochodowych przewiduje przepis art. 86 ust. 4 pkt 7 lit a ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl tej regulacji ograniczenia wynikające z art. 86 ust. 3 tejże ustawy nie dotyczą przypadków, gdy odprzedaż stanowi przedmiot działalności podatnika. Sytacja taka ma miejsce w omawianym stanie faktycznym, gdyż nabyte motocykle "po wykonaniu określonej ilości jazd" przeznaczone są na sprzedaż. Zatem względem przedmiotowych motocykli Stronie przysługuje uprawnienie do obniżenia podatku należnego o cały podatek naliczony.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj