Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju
PP/443/13a/2006
z 26 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/13a/2006
Data
2006.07.26



Autor
Urząd Skarbowy w Jastrzębiu Zdroju


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obrót
turystyka
usługi turystyczne


Pytanie podatnika
Czy biuro podróży zajmujące się sprzedażą ofert turystycznych innych biur podróży na podstawie umów agencyjnych jest zobowiązane do ewidencjonowania sprzedaży ofert tych biur na własnej kasie rejstrującej i czy w ww. przypadku obrotem jest prowizja za sprzedaż ofert turystycznych czy cała wartość imprezy zapłacona przez klienta w Pani biurze?


Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Jedn. tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16.05.2006 r. uzupełnione pismami z dnia 16.05.06 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 17.05.06 r.) oraz z dnia 24.05.06 r., o udzielenie pisemnje interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w kwestii ustalenia obrotu w przypadku sprzedaży ofert turystycznych innych biur podróży na podstawie umów agencyjnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.05.06 r. do tut. org. podatkowego wpłynął wniosek uzupełniony pismami z dnia 16.05.06 r. i 24.05.06 r. o udzielenie pisemnje interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następujących kwestiach:

1. czy biuro podróży zajmujące się sprzedażą ofert turystycznych innych biur podróży na podstawie umów agencyjnych jest zobowiązane do ewidencjonowania sprzedaży ofert tych biur na własnej kasie rejestrującej.

2. czy w ww. przypadku obrotem jest uzyskana prowizja za sprzedaż ofert turystycznych czy cała wartość imprezy zapłacona przez klienta w Pani biurze.

Jak stanowi art.14a par.1 ustawy z dnia 29.08.97 r. - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik u. skarbowego, naczelnik u. celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postepowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art.14a par. 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w par. 1 następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku z dnia 16.05.06 r. przedstawiono nastepujący stan faktyczny:

Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży klientom ofert turystycznych (wczasów i biletów autokarowych) innych biur podróży na podstawie podpisanej umowy agencyjnej.

Część klientów dokonuje rezerwacji wczasów ponad miesiąc przed wyjazdem i wpłacają tzw. zaliczkę, która w całości jest przekazywana do biura, u którego zamawiane są wczasy. Po zapłaceniu przez klienta reszty należności za ofertę turystyczną wystawiana jest dla organizatora wczasów faktura na prowizję i kwota przekazywana do organizatora jest pomniejszona o ww. prowizję.

W przypadku, gdy rezerwacja wczasów jest dokonywana w terminie krótszym niż miesiąc przed wyjazdem, klient wpłaca całą kwotę należności za wczasy, natomiast biuro wystawia fakturę na prowizję i przekazuje należność do biura organizującego wczasy pomniejszoną o ww. prowizję.

We wniosku zwraca się Pani m.in. z zapytaniem, czy w przypadku sprzedaży ofert turystycznych innych biur podróży na podstawie umów agencyjnych, obrotem dla pani jest uzyskiwana kwota prowizji czy cała kwota wartości imprezy zapłaconej przez klienta w Pani biurze (pyt. nr 2).

Pani zdaniem obrotem dla Pani działalności jest kwota prowizji usyzkana ze sprzedaży ofert turystycznych innych biur podróży.

Tut. org. podatkowy dokonując oceny prawnej przedstawionego w piśmie stanowiska stwierdza co następuje:

Na podstawie przepisu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.04 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), podstawą opodatkowania jest obrót (...). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 cytowanej wyżej ustawy o podatku VAT, podstawę opodatkowania czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami powierniczymi, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla prowadzącego przedsiebiorstwo maklerskie, zarządzającego fuduszami inwestycyjnymi, agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze - kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, pomniejszona o kwotę podatku.

W świetle powyższego należy uznać, że świadcząc usługi turystyczne polegające na sprzedaży ofert turystycznych innych biur na podstawie umów agencyjnych, podstawą opodatkowania jest kwota prowizji, pomniejszona o kwotę podatku.

Zatem Pani stanowisko zawarte w przedmiotowym wniosku na dzień wydania niniejszego postanowienia, odnośnie ustalenia co jest obrotem w przypadku sprzedaży ofert turystycznych innych biur podróży na podstawie umów agencyjnych, tut. organ podatkowy uznaje za prawidłowe.

W zakresie pytania Nr 1, zostanie wydane odrębne postanowienie.

Zgodnie z art.14a par. 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b par. 1 i par. 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, natomiast wiąże właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Postanoweinie to na mocy art. 143 par. 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej za pośrednictwem tut. org. podatkowego w terminie 7 dnia od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wys. 5,00 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj