Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/Lm/432/R/12/06/JK
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/Lm/432/R/12/06/JK
Data
2006.06.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
masa spadkowa
spadek
współwłasność


Pytanie podatnika
Jaka część pieniędzy zgromadzonym na koncie wchodzi do masy spadkowej po zmarłej matce, jeżeli współwłaścicielem konta jest również inna osoba?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie przepisu art. 14 a § 4 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa /tekst jedn. Dz. U. Nr 8 poz.60 z 2005 r z późn. zmianami// Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów postanawia Pana stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dnia 30.03.2006 r. /wpływ do urzędu skarbowego w dniu 14.04.2006 r./ uzupełnione pismem z dnia 15.05.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznać za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący :

Zmarła matka była właścicielką konta bankowego w Banku. Współwłaścicielem konta był jej dorosły i nie prowadzący z nią wspólnego gospodarstwa domowego syn , a Pana brat. Bank wydał wypis wpływów na to konto, z którego wynika, że jedynymi wpłatami na konto były, od dnia jego założenia , wyłącznie przelewy emerytury Pana matki.

2. Pytanie:

Jaka część pieniędzy zgromadzonym na koncie wchodzi do masy spadkowej po zmarłej matce?

3. Stanowisko wnioskodawcy :

Pana zdaniem cała kwota zgromadzona na rachunku bankowym wchodzi do masy spadkowej po zmarłej matce.

4. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Zgodnie z przepisem art. 925 Kodeksu Cywilnego spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku tzn zgodnie z przepisem art.924 K.C. z chwilą śmierci spadkodawcy .Natomiast zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn /Dz.U. Nr 142 poz.1514 z 2004 r. z późn. zmianami/ podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia. Z powyższego wynika, że wierzytelności z rachunku bankowego spadkodawcy wchodzą w skład spadku jedynie w takim zakresie , w jakim istniały w dniu jego śmierci. W omawianym stanie faktycznym mamy do czynienia ze wspólnym posiadaniem jednego konta bankowego w oparciu o przepis art. 51 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – prawo bankowe /Dz.U. Nr 72 poz.665 z 1997 r. ze zm./ Współposiadacze rachunku to osoby, które stanowią jedną stronę umowy rachunku bankowego , mogące samodzielnie dysponować środkami pieniężnymi zgromadzonymi na tym rachunku / art. 51 a prawa bankowego/. Powyższe nie likwiduje jednak istnienia oraz znaczenia instytucji własności. Jeżeli więc w dacie otwarcia spadku na rachunku znajdowały się środki pieniężne , zaś za pomocą odpowiedniego dowodu wykazane zostanie, iż pochodziły one z ZUZ, z tytułu emerytury dla Pana matki , środki te w całości wejdą w skład masy spadkowej.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa–Mokotów postanowił jak w sentencji .

Pouczenie:

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w świetle stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia . Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa ,interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika ,płatnika lub inkasenta ,wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia . Na postanowienie zawierające interpretację służy na podstawie art. 236 § 2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia . Do wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł. na podstawie art. 1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej /Dz.U. nr 253 poz.2532 z 2004 r./ oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie sposobu zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty/Dz.U. nr 110 poz.1176 ze zm./



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj