Interpretacja Urzędu Celnego w Gdańsku
322000-RPA-9119-6/06/AW
z 9 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
322000-RPA-9119-6/06/AW
Data
2006.06.09



Autor
Urząd Celny w Gdańsku


Temat
Podatek akcyzowy


Słowa kluczowe
olej opałowy ciężki
sprzedaż zwolniona
zwolnienie z podatku akcyzowego


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji, gdy nabywca ciężkiego oleju opałowego – Elektrociepłownia posiada status elektrociepłowni i wykorzystuje nabyty olej na własne potrzeby, Spółka mogła nie obciążać sprzedaży przedmiotowego oleju opałowego akcyzą. Jeśli tak, to czy naliczona i ujęta przez podatnika w deklaracjach dla podatku akcyzowego oraz odprowadzona do budżetu państwa kwota podatku akcyzowego od sprzedaży mazutu na rzecz elektrociepłowni w okresie 01.05.2004 r. – 01.06.2005 r. była nienależna oraz stanowi podlegającą zwrotowi nadpłatę podatku zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.


Wniosek podatnika dotyczył udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.04.2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Zgodnie z opisanym stanem faktycznym Podatnik dokonywał m.in. sprzedaży swoim kontrahentom ciężkiego oleju opałowego (mazutu), z którego 30% objętościowo destyluje przy temperaturze 350#186;C i którego gęstość w temperaturze 15#186;C jest wyższa niż 890 kg/m#179;.

Jednym z klientów Spółki, nabywającym powyższy olej opałowy była (w trakcie 2004 r. oraz w pierwszej połowie 2005 r.) Elektrociepłownia, posiadająca status elektrociepłowni.

Ze względu na wątpliwości dotyczące sprzedaży przedmiotowego oleju dla elektrociepłowni w okresie 01.05.2004 r. – 01.06.2005 r., związane ze sprawą podlegania lub nie takiej sprzedaży szczególnemu nadzorowi podatkowemu Spółka traktowała tę sprzedaż jako opodatkowaną podatkiem akcyzowym.

Zdaniem podatnika, sprzedaż oleju opałowego ciężkiego na rzecz elektrociepłowni w okresie 01.05.2004 r. – 01.06.2005 r. nie podlegała akcyzie, gdyż transakcje te dokonywane były po spełnieniu warunków wymienionych w § 10 w/w rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Dlatego też zdaniem podatnika naliczenie przez niego akcyzy od przedmiotowej sprzedaży było nieprawidłowe, a co za tym idzie akcyza ta stanowi obecnie nadpłatę, która podlega zwrotowi zgodnie z przepisami ustawy Ordynacja podatkowa.

W odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 14.03.2006 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Gdańsku wyjaśnia, co następuje:

Minister Finansów określił rozporządzeniem z dnia 26.04.2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966) warunki, jakie muszą spełniać podmioty korzystające ze zwolnień od podatku akcyzowego, szczegółowy zakres zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych oraz warunki i tryb ich stosowania (rozporządzenie to weszło w życie z dniem 01.05.2004 r.). Rozporządzenie to zostało zmienione m.in. przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11.08.2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 181, poz. 1875).

Olej opałowy ciężki, o którym mowa w państwa wniosku, wykorzystywany m.in. w elektrociepłowniach został zwolniony od akcyzy na podstawie § 10 w/w rozporządzeń.

Analizując treść powyższego przepisu prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż wyraźnie wskazuje ona, że w okresie 01.05.2004 r. – 01.06.2005 r., w przypadku sprzedaży oleju opałowego ciężkiego na rzecz podmiotu posiadającego status elektrociepłowni, która wykorzystuje ten towar do własnych potrzeb, podmiot dokonujący sprzedaży może, po spełnieniu określonych wyżej wskazanymi przepisami prawa warunków, skorzystać ze zwolnienia z podatku akcyzowego.

Ponadto, w kwestii nadpłaty podatku akcyzowego (nienależnie naliczonego zdaniem Strony od Elektrociepłowni ), który został ujęty w deklaracjach dla podatku akcyzowego w związku ze sprzedażą przedmiotowego ciężkiego oleju opałowego, która to sprzedaż została zwolniona z akcyzy po spełnieniu określonych warunków, przepis art. 72 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa wskazuje, iż za nadpłatę uważa się kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku.

Zgodnie z art. 73 § 2 pkt 2 w/w ustawy, nadpłata powstaje, w przypadku podatników podatku akcyzowego, z dniem złożenia deklaracji podatku akcyzowego.

Zgodnie z art. 75 § 2 pkt 1 lit. a wskazanej powyżej ustawy, podatnik, którego zobowiązanie podatkowe powstaje w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 1 ustawy, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku, jeżeli w zeznaniach (deklaracjach), o których mowa w art. 73 § 2 wykazał zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacił zadeklarowany podatek albo wykazał nadpłatę w wysokości mniejszej od należnej.

Ponadto przepis art. 75 § 3 w/w ustawy określa, iż m.in. w przypadku przewidzianym w § 2 pkt 1 lit. a, podatnik równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty jest zobowiązany złożyć skorygowane zeznanie (deklarację).

Z kolei zgodnie z treścią art. 75 § 4 tej ustawy, jeżeli prawidłowość skorygowanego zeznania (deklaracji) nie budzi wątpliwości, organ podatkowy zwraca nadpłatę bez wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę.

Z kolei przepis art. 77 w/w ustawy określa terminy zwrotu nadpłaty.

Wynika z powyższego, iż w przypadku, gdy Strona mogła skorzystać, po spełnieniu określonych przepisami warunków, ze zwolnienia z akcyzy, a mimo to podatek ten został przez nią uiszczony do budżetu państwa, zapłacona w ten sposób akcyza staje się nienależna i może podlegać zwrotowi, zgodnie z przepisami ustawy Ordynacja podatkowa.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w okresie, którego zapytanie dotyczy.Jednocześnie informuję, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Mając powyższe na uwadze – postanowiłem jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj