Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PDB/415-17AR/06
z 27 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDB/415-17AR/06
Data
2006.07.27



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
odsetki od kredytu
papier wartościowy
prowizje bankowe
sprzedaż akcji
zaciągnięcie kredytu
zakup akcji


Pytanie podatnika
Podatnik zakupił akcje na rynku pierwotnym w dniu 17.09.2005r. Na w/w zakup zaciągnął kredyt w banku.W związku z tym poniósł koszty prowizji i odsetek.Sprzedaż akcji nastąpiła w dniu 26.09.2005r. Czy w opisanym stanie faktycznym zapłacona prowizja i odsetki od udzielonego przez bank kredytu na zakup akcji stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży tych akcji.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art.216 oraz art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz.60 ze zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 02.05.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącej uznania jako koszt uzyskania przychodu prowizji i odsetek z tytułu udzielenia przez bank kredytu na zakup akcji - jest prawidłowe w odniesieniu do stanu faktycznego.


U z a s a d n i e n i e


W dniu 02.05.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek uzupełniony w dniu 29.05.2006r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Ponieważ złożony wniosek zawierał braki formalne wezwaniem Nr PDB/415-16/RA z dnia 19.05.2006r. tut. organ podatkowy wezwał do ich uzupełnienia. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 29.05.2006r.

Zgodnie z art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego , naczelnik urzędu celnego lub wójt , burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 1 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:
Podatnik zakupił akcje na rynku pierwotnym w dniu 17.09.2005r. Na ww. zakup zaciągnął kredyt w banku. W związku z tym poniósł koszty prowizji i odsetek.Sprzedaż akcji nastąpiła w dniu 26.09.2005r.

Pytanie brzmi:
Czy w opisanym stanie faktycznym zapłacona prowizja i odsetki od udzielonego przez bank kredytu na zakup akcji stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży tych akcji.

Stanowisko wnioskodawcy:
Zdaniem podatnika zapłacona prowizja i odsetki stanowią koszt uzyskania przychodu.

Jednym ze źródeł wymienionych w art.10 ust. 1 pkt. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U z 2000r Nr 14 poz.176 ze zm./ stanowią przychodyz kapitałów pieniężnych, za które w myśl art.17 ust.1 pkt.6 lit.a oraz ust.2 uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Sposób obliczania dochodu ze zbycia papierów wartościowych /akcji/ w roku podatkowym, normuje art. 30b ust.2 wyżej cytowanej ustawy. Dochód ten określa się jako różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów.

Stosownie do treści art.22 ust.1wyżej cytowanej ustawy kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ,za wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.
Zgodnie z art.23 ust.1 pkt.38 wyżej cytowanej ustawy nie uważa sięza koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni,udziałów /akcji/ w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych ,a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych - wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów /akcji /, wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez eminenta papierów wartościowych, a także umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Wydatki na nabycie papierów wartościowych stanowią koszty bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji. Jeżeli zatem w opisanym wyżej stanie prawnym kwota pobranego kredytu miała w całości wpływ na uzyskanie przychodu /cały zakup sprzedanych akcji sfinansowany został kredytem/ to zarówno zapłacona prowizja i odsetki od kredytu na ich zakup będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak na wstępie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie informuje, że niniejsza interpretacja o zakresie zastosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w 2005r.

Jednocześnie informuje się, że zgodnie z art.14b §1 interpretacja, o której mowa w art.14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji , organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art.14a §4 ustawy- Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie. Zażalenie zgodnie z przepisami art.236 § 2, art.220 i 223 w związku z art.239 ustawy Ordynacja podatkowa wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie.

Zażalenie winno zgodnie z przepisem art.222 Ordynacji podatkowej zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Zażalenie podlega opłacie w znakach skarbowych - art.1 ust.1 pkt.1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000r. (Dz.U. z 2004r. Nr 253, poz.2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj