Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-44/06/SS
z 18 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-44/06/SS
Data
2006.01.18



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
nagrody w konkursach
odliczenie podatku od towarów i usług
opodatkowanie


Pytanie podatnika
Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług nagród przekazywanych laureatom konkursu. W szczególności Spółka zwraca się o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania w przedmiotowej sprawie przepisów art. 7 ust. 1 i 2 oraz art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.


P O S T A N O W I E N I E

W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 29 listopada 2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 29 listopada 2005 r.) dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), działając w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka stworzyła panel internetowy, w ramach którego zamierza przeprowadzać konkursy. Konkursy mają w założeniu służyć m.in. zdobywaniu przez Spółkę wiedzy przydatnej do analiz opinii społecznej oraz badania rynku. W celu zachęcenia do udziału w konkursach Spółka zamierza nabywać towary i usługi, przeznaczając je na nagrody. Osoby uczestniczące w konkursach będą mogły (po uzyskaniu odpowiedniej liczby punktów) wybrać sobie nagrodę (pieniężną, rzeczową lub usługę).

Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług nagród przekazywanych laureatom konkursu. W szczególności Spółka zwraca się o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania w przedmiotowej sprawie przepisów art. 7 ust. 1 i 2 oraz art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

Spółka stoi na stanowisku, iż przekazywanie nagród w ramach konkursu laureatom tego konkursu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednocześnie Spółka zamierza odliczać podatek naliczony przy zakupach nagród (towarów i usług).

Przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i usług na terytorium kraju. Zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT przekazywanie nagród pieniężnych. Zakres definicji dostawy towarów rozszerzają przepisy art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Przepis ustępu 1 wymienia enumeratywnie szereg przypadków, w których różnego rodzaju czynności stanowią również dostawę towarów o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Przepis ten jednakże nie wymienia czynności wymienionych we wniosku i z tego powodu nie będzie miał on zastosowania w przedmiotowej sprawie. Przepis ustępu 2 brzmi: "Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub części."

Natomiast dyspozycja art. 7 ust. 3 ww. ustawy stwierdza, że przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Wyłączenie zakresu stosowania przepisu ust. 2 dotyczy więc towarów, które co do zasady przekazywane są w związku z działalnością przedsiębiorstwa (przekazanie druków reklamowych lub próbek towarów zawsze ma taki związek, zazwyczaj także przekazanie prezentów). Z powyższego wynika, że przepis art. 7 ust. 2 znajduje zastosowanie również do przekazania związanego z działalnością przedsiębiorstwa. Przeciwne twierdzenie oznaczałoby, że ustawodawca wyłączył spod opodatkowania czynności, które i tak nie podlegają opodatkowaniu. Mając na uwadze racjonalność i celowość działania ustawodawcy nie można uznać, że przepis art. 7 ust. 2 dotyczy wyłącznie przekazań nie związanych z przedsiębiorstwem. Przez odpłatną dostawę towarów należy więc rozumieć także przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli przekazania dokonano na cele związane z przedsiębiorstwem a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów - oczywiście za wyjątkiem druków reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości oraz próbek.

Mając na uwadze treść przytoczonych przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego stoi na stanowisku, że nieodpłatne przekazanie towarów wraz z przeniesieniem na odbiorcę prawa do rozporządzanie towarem jak właściciel stanowi dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy; podlega zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów.

Definicję świadczenia usług zawierają przepisy art. 8 ust. 1 i 2 ww. ustawy, które brzmią: "1. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.2. Nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług".

Przepis art. 8 ww. ustawy nie zawiera wyłączenia uzasadniającego uznanie usług, o których mowa we wniosku za świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1. Zgodnie z danymi zawartymi we wniosku przekazywanie przez Spółkę usług wygranych w konkursie ma związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą. W związku z powyższym należy uznać, iż bezpłatne przekazywanie nagród wygranych (w postaci usług) w konkursie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie nie można uznać za prawidłowe stanowiska Spółki, zgodnie z którym Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach usług, przeznaczonych na nagrody konkursowe. Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ww. ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Z danych zawartych we wniosku wynika, że brak jest bezpośredniego i bezspornego związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy zakupie usług przeznaczonych na nagrody a podatkiem należnym, wykazywanym przez Spółkę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, polegającą na badaniu rynku oraz dokonywaniu analiz opinii społecznej.

Stanowisko powyższe znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, co jest szczególnie ważne ze względu na wyrażony w art. 14b §5 ustawy Ordynacja podatkowa obowiązek respektowania orzeczeń ETS-u. W sprawie C-4/94 pomiędzy BLP Group plc a Commissioners of Customs and Excise Europejski Trybunał Sprawiedliwości podkreślił, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego jedynie w sytuacjach, kiedy związek pomiędzy podatkiem naliczonym przy dokonywaniu zakupów i podatkiem należnym w związku z czynnościami opodatkowanymi, do których zakupy są wykorzystywane, jest bezsporny i bezpośredni.

Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak powyżej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj