Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415/12/2006
z 5 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415/12/2006
Data
2006.05.05



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
kasa mieszkaniowa
przeznaczenie
wycofanie oszczędności


Pytanie podatnika
Czy jest możliwość przeznaczenia oszczędności zgromadzonych na rachunku w kasie mieszkaniowej na następujące cele:przebudowę domu (kamienicy), (której podatnicy są współwłaścicielami) w postaci wymiany części stropu w budynku,przebudowę domu (kamienicy), (której podatnicy są współwłaścicielami) w postaci zagospodarowania części strychu na cele mieszkaniowe,spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na:- nabycie udziałów we współwłasności domu (nieruchomości zabudowanej domem),- remont domu, (którego podatnicy są współwłaścicielami) w postaci wymiany części stropu,- przebudowę domu (którego podatnicy są współwłaścicielami) w postaci zagospodarowania części strychu na cele mieszkaniowe.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 22.03.2006 roku (data wpływu do Urzędu 30.03.2006 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości przeznaczenia oszczędności zgromadzonych na rachunku w kasie mieszkaniowej na następujące cele:
* przebudowę domu (kamienicy) (której podatnicy są współwłaścicielami) w postaci wymiany części stropu w budynku,
* przebudowę domu (kamienicy) (której podatnicy są współwłaścicielami) w postaci zagospodarowania części strychu na cele mieszkaniowe,
* spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na:
- nabycie udziałów we współwłasności domu ( nieruchomości zabudowanej domem),- remont domu, (którego podatnicy są współwłaścicielami) w postaci wymiany części stropu,
- przebudowę domu (którego podatnicy są współwłaścicielami) w postaci zagospodarowaniaczęści strychu na cele mieszkaniowe informuję, że
zgodnie z treścią art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 roku, Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001 roku podatek dochodowy zmniejsza sie na zasadach określonych w ust. 2-17, jeśli w roku podatkowym podatnik gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Zgodnie natomiast z ust. 13 pkt 4 w/w ustawy (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001 roku) jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków na systematyczne oszczędzanie, a następnie :
- wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
- przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.
Katalog celów mieszkaniowych precyzuje ustawa z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U z 2000 roku Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.).

Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 i 2 w/cyt. ustawy celem systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe tj:
- nabycie, budowę przebudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
- uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
- remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2 z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
- spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Z cytowanych przepisów wynika, że aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej Podatnik powinien przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki do końca tego roku w którym zostały wycofane, na co najmniej jeden z wyżej wymienionych celów systematycznego oszczędzania. Powołany przepis, wymieniający cele mieszkaniowe, na które podatnik może przeznaczyć środki wycofane z kasy mieszkaniowej ogranicza podatnika jedynie do konieczności zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
Państwo we wniosku oświadczyliście, że inwestycja stanowi realizację własnych potrzeb mieszkaniowych.

W związku z tym postanawiam jak w sentencji.

Informuję, że w myśl art. 14a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa informacja dotyczy przedstawionego przez Państwo stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14b § i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj